Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

Exact, eu am ambition si nu am putut lua nici optional aceasta iluminare. La S2 Ambition aveam catvision si era nice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa intreb exact ce presupune upgrade-ul la iluminarea ambientala de pe Style cand ma duc sa iau masina de la Brady zilele viitoare. Daca nu trebuie inlocuite repere intregi ci doar adaugat ceva si nu costa prea mult il voi face si eu.

Daca vor arunca un pret de genul 2000 lei o sa zic pas - nu cred ca merita o banda cu leduri atatia bani.. Pacat ca nu s-a putut comanda din fabrica, as fi luat-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n: Salut domnule :) 

Merge facut si la Superb 3 retrofit la modul TMPS de la Passat B8, asa cum ai facut la Golf 7 ? Daca da, ce ar trebui cumparat ? Modul in sine, senzori fizici in jante, etc ? 

La Superb 3 nu exista buton fizic de presiune pneuri... Se poate instala sistemul fara sa existe si buton ? 

E ceva ce imi doresc de multa vreme pe masina, sa vad exact cat am in roti :lol: 

Postez aici ca poate mai intereseaza si pe alti colegi...

20170609_233106.thumb.jpg.23216cd26de154a43244de4de6ea32f4.jpg

20170610_172530.thumb.jpg.0797cb1fafd8d57f3bdc2be4ca0b871d.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la G7, B8 - nu este obligatoriu butonul - totul se poate face din HU

Necesar - senzori, modul, mufa - pini, cabluri, avem.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul din roata ii cu baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, senzorii din valvele rotior au baterii interne.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil trebuie dejantate pneurile, pusi senzorii si re-echilibrat jantele, corect ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR si instalat inca un modul + tras cabluri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.........si pentru ca nu am optiunea de "Light Ambient" astazi neavand ce face-n casa pe ploaie , mi-am pus singur. A iesit cam asa ceva la lumina zilei...........Pe intuneric s-ar putea sa fie si mai interesant

Lumina Ambientala DYI.jpg

Lumina Ambientala 3 DYI.jpg

Lumina Ambientala 2 DYI.jpg

Ultima fotografie am pus-o ca sa va puteti face o idee despre cum arata cu lumina oprita. Urmeaza si usile ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultima fotografie am pus-o ca sa va puteti face o idee despre cum arata cu lumina oprita. Urmeaza si usile ;)

Si aici si un mic video......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoooos! Un link de unde le-ai achizitionat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos. Se apropie mult de cele originale la prima vedere.

@markat Ce materiale ai folosit? Le-ai alimentat de la luminile de la picioare?  Le poti schimba culoarea cumva? Cum le-ai prins acolo? Da-ne mai multe detalii te rog, ca ma bate si pe mine gandul :):D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1- Am folosit fir electroluminiscent de 2,3mm diametru cu camasa de 5mm . Acesta e numai monocolor deci nu se poate schimba culoarea. Si eu am avut in gand sa fie  RGB dar se face numai cu fir de fibra optica , cu led-uri de putere in capete, trebuie gaurita plansa de bord........e mai complicat.

2 - Acest fir de "neon" functioneza cu un ridicator de tensiune de 12V , pe care eu l-am legat de la iluminatul butonului care inchide/deschide fantele de aer.

3 - Am folosit scule de plastic ca sa nu stric bordul si ornamentele.

4 - Cum se face in cateva cuvinte? Se scot ornamentele de pe plansa de bord care sunt prinse in clipsuri. Ies foarte usor. Sunt 3, unul sub aeratorul din stanga, unul deasupra consolei volanului si cel mai lung din dreapta, trece peste unitatea radio pana sub comutatorul pentru stergatoare. Atasez cateva fotografii facute-n graba ca sa va puteti da seama.

Diferenta fata de cel original, este ca nu se poate schimba culoarea si eu cred ca este  un pic mai subtire.

Am atasat o fotografie si cu acel controller care aprinde Firul "de neon", este cel din centrul pozei(dreptunghiul negru)

Este un DYI pentru cei pasionati , care-si doresc sa personalizeze masina intr-un mod care-i reprezinta si le place.

Sper ca am reusit sa ma fac bine inteles. Daca mai pot ajuta si cu alte explicatii, cu drag astept intrebari.

20170614_215649.jpg

20170618_121358.jpg

20170618_121403_1.jpg

20170618_121421.jpg

20170618_121421_1.jpg

Scuze ,am uitat sa va spun de unde gasiti acest fir. Eu le-am luat din China dar e plin pe site-urile de anunturi de la noi gen OLX.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos, dar mai am câteva întrebări. Spui ca nu ai pus cu fibra optica si leduri pentru a nu găuri plansa de bord.

1. Pe asta cum ai prins-o? E lipita sus si apoi ai pus ornamentale la loc si s-au îmbibat perfect?

2. Nu am inteles clar despre ce buton vorbesti. Care închide/deschide fantele de aer?!?

3. Unde ai pitit controllerul?

Multumim pentru detalii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 Firul are o "camasa" asa cum am spus care intra intre ornament si bord( mai jos foto ) Eu nu le-am lipit pentru ca stau presate.

2 Mai jos foto cu butonul pentru inchidere/deschidere fanta de ventilatie.

3 Pe sub bord in partea stanga prins cu un "soricel" , colier de plastic.

4 Foto cu efectul pe timp de noapte :);)

 

20170614_215304.jpg

20170619_130425.jpg

2017618212120.jpg

Modificat de markat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci nu e nevoie de lipit, gaurit, nimic. Doar sta presat intre cele 2 elemente. Am vazut la 5-10 lei benzi din astea neon el wire chiar si pe site-uri de la noi.

Nu stiam ca e asa accesibila alimentarea ledului de la butonul pt fantele de aer.

Noaptea arata ca si cel original de pe Style.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca firul ala ii numai intins si presat? Deci nu ii lipit pe lungimea lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aruncat un ochi acum peste chestiile alea. Eu inteleg ca de fapt functioneaza cu 2 baterii AAA (adica 3V) firul luminos. Deci nu se poate conecta pur si simplu la alimentarea auto 12V. Sunt curios la ce tensiune e alimentat de fapt firul, pentru ca ei iti dau un invertor pe care-l alimentezi cu doua baterii AA, dar alimentarea firului de fapt se face cu alta tensiune.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am scris in romana ca firul sta presat.

Daca stiam ca un lucru atat de simplu devine asa complicat .......

@RzzV la ce te ajuta sa stii tensiunea la care ce alimenteaza firul ? Daca e AC sau DC......

Atata timp cat mai sus am pus si foto cu un controller pentru auto alimentat la 12 V curent continuu nu inteleg de ce incercam sa complicam lucrurile, exista si controller alimentat la USB....poate unora chiar le foloseste postarea mea si chiar vor sa-si monteze la masini. Nu facem decat sa-i ametim cu atatea presupuneri .

Este ceva foarte simplu cu un efect aproape egal cu produsul OEM.

Pentru bord va trebuie 1,5 m de fir si un controller pentru 12 volti, vointa si atentie la detalii, atat.

Modificat de markat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit, firul nu e cel care trebuie....

Eu nu va recomand fir nemufat. E chinuiala sa i adaugi mufa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@markat In poze vad ceva, dar eu incercam sa gasesc exact componentele folosite de tine. Nu incerc sa complic nimic, ci doar sa inteleg concret ce si de unde ai luat. Exact cum a raspuns @sebip. Si eu am gasit ceva asemanator cu ce a gasit el, insa nu gasisem invertorul pt auto, ci doar varianta de invertor cu baterii.

@markat ne poti lasa linkurile concret cu ce ai cumparat, daca zici ca ai avut si firul deja mufat?

L.E. Asta gasisem eu:

https://www.glowmania.ro/invertoare/384-invertor-fir-el-wire-2-3-m-alimentare-baterii-1000000003840.html

https://www.glowmania.ro/fir-electroluminiscent/386-fir-electroluminescent-neon-flexibil-el-wire-5-mm-1000000003864.html#/18-culoare-violet

https://www.glowmania.ro/fir-electroluminiscent/2092-conector-splitter-tip-b-pentru-fir-neon-el-wire-1000000020922.html#/324-model-mufa_simpla

L.E. Intre timp am gasit si asta: https://www.glowmania.ro/invertoare/2834-invertor-el-wire-dc-12v-auto-0-3m-1000000028348.html#/476-model-fara_adaptor_bricheta

Eu ma luam dupa ce scriau ei pe site ca iti trebuie pentru a monta firul luminos.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV grija ca firul de 5 mm s-ar putea sa fie prea gros!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip colegul a zis mai sus ca a folosit fir de 5mm, deci nu e prea gros.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV Atentie!! Eu am spus ca imbracamintea firului are 5mm si firul efectiv 2,3mm.

@RzzV Eu am cumparat totul de pe Ebay . intrati pe site si cautati El Wire.

Atentie , vedeti ca sunt si fire fara camasa mai ieftine dar nu ai cum sa le folosesti.

Exact ce spuneam, pe site ul indicat de @RzzV este fir de 5 mm fara camasa pe care obligatoriu trebuie sa l lipesti si in cazul asta nu l mai pui drept niciodata :)

Am o intrebare , stie cineva cum se demonteaza fetele de usi de pe interior?

Multumesc

 

Modificat de markat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!