Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

2 hours ago, alexxb said:

Vine si eu cu o intrebare bomba, credeti ca se poate face retrofit la portbagaj actionat electric , la combi?

Se poate. A facut cineva aici http://octavia-rs.com/index.php/board/200-skoda-octavia-iii-rs-5e/ dar trebuie sa sapi un pic, nu am pus link-ul exact la favorite. E costisitor, de durata si trebuie demontate multe piese, risc sa apara greieri apoi. 

@alexxb, L.E. vezi aici http://octavia-rs.com/index.php/thread/23949-umbau-auf-elektrische-heckklappe/

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva ce ar insemna un retrofit la ACC daca deja exista radarul de FA? ACC foloseste alt radar? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles, este nevoie de maneta + fire si un cod de activare; fiindca e un feature de siguranta, e putin cam problematica treaba, nu prea se "baga" nimeni.

Modificat de razvan.ac
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minutes ago, SwatKat said:

Stie cineva ce ar insemna un retrofit la ACC daca deja exista radarul de FA? ACC foloseste alt radar? 

Iti pun pe seara ceva tutoriale. Se poate face fara probleme. Nu stiu preturile insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, eram interesat ca idee. Stiu ca e ceva care daca nu functioneaza cum trebuie "nu e bine" si eram curios daca totusi s-a facut. 

Ma gandeam ca poate e mai complicat pentru cine nu are nici radarul de FA, si, daca e acelasi radar care deserveste ambele sisteme, poate o fi mai "plug-and-play". 

Maneta eram sigur ca trebuie, oricum, astept sa citesc. De curiozitate, o sa intreb si in service, oare ce or zice? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai trebuie mers in service ulterior pentru calibrare. Mai nou vad o multime de retrofituri de la ACC 160 la 210 (pe forumuri externe). 

FA e acelasi din cate imi aduc aminte.

Ar mai fi si armatura de la bara vad. Multe piese se gasesc sh oricum la preturi bune in Polonia spre exemplu

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca, oricat de smooth ar fi cu ACC, un retrofit, oricat de profi ar fi facut, nu mi-ar oferi siguranta ca nu pot aparea probleme; sunt unele setari de safety cu care nu m-as juca, iar in caz de accident, asigurarea va fi nula. Problema e ca te bazezi pe un sistem ce poate da rateuri... chiar si din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat insa as face asta doar in service. Ca ma gandesc ca la o masina cu ACC din fabrica, implicata intr-un eventual accident, tot in service se inlocuiesc componentele respective. Iar daca restul tine doar de acelasi "calculator de bord" nu vad care ar fi, in principiu, problema. In fine, dupa cum am zis, o sa intreb si la repreentanta. Daca nu, asta e, voi trai cu "minusul" asta.

@razvan.ac: eu n-am luat acc plecand capul la niste colegi care au zis "de rau" si de FA. Ca una, ca alta, ca vine o punga pe radar si bum si tot asa. Si eram presat sa dau comanda sa vina masina in timp util, am zis, fie ca ei, ma joc eu cu CC si asta e. Macar am luat FA. 

Iar acum regret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acest motiv consider ca este foarte util un TD pe mai multe zile, nu 15-20 de min. cu dealerul in dreapta, dar pe o masina ce are dotarile dorite, sa iti poti face o parere cat mai buna despre ce sa bifezi cand lansezi comanda finala.

Eu am ales FA la 7 zile dupa comanda initiala doar citind pareri ale altor soferi ce aveau pe masina asa ceva; important e sa cerni informatia cat mai bine. Bine-inteles ca poti ajunge intr-o situatie la limita, gen repliere intre 2 tiruri, dar cand stii ca mergi la "aspiratie" sau faci manevre de genul, il dezactivezi si gata.

OT: @SwatKat, eu zic sa te bucuri de masina, sa ignori consumul si sa ii "arati" multe locuri frumoase! Ce nu ai bifat, e deja istorie; recuperezi la urmatoarea comanda. :P Cea mai buna masina e cea pe care o conduci.

Modificat de razvan.ac
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, SwatKat said:

[...] ca vine o punga pe radar si bum [...]

:biggrin: Tare asta (deși n-am înțeles ce înseamnă "bum" - nu-mi spune că mașina făcea așa că'n cazu' ăsta ai dus filmul prea departe), sunt curios ce faci dacă te trezești cu o prelată de remorcă pe parbriz. Ipotetic multe se pot întâmpla dar important este să le mai analizăm și noi când amplasăm drobul ăla pe sobă.

Nu vreau să-ți pun sare pe rană dar am condus Octavia 3 cu ACC timp de 3,5+ ani iar când am ales următoarea mașină am constatat că ACC trece peste AWD ca importanță pentru mine. Nu am avut nicio problemă sau eroare a sistemului, a mers impecabil chiar și pe ninsoare (deși amplasarea mi s-a părut nefericit gândită) iar singurul "minus" pe care l-am descoperit la sistem este că nesimțirea unora dintre colegii de drum te obligă să setezi distanță minimă față de cel din față iar eu nu prea mă simțeam confortabil așa. Dar și aici, dacă analizezi puțin, o să vezi că în momentul în care un dobitoc găsește de cuviință să se interpună în distanța minimă lăsată de ACC, tu vei fi deja cu piciorul pe frână iar ACC va fi în pauză (monitorizează dar nu intervine) deci n-ai la ce frâne bruște să te aștepți. Idem și în situația descrisă de razvan.ac, cu TIR-urile.

Referitor la instalarea "de după", dacă o faci la reprezentanță (în cazul în care se poate așa ceva) nu ai de ce să ai probleme cu garanția sau asiguratorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de replici, sa raspund pe rand:

@razvan.ac: normal ca ma bucur, consumurile alea le-am pus doar in scop statistic. Long-term la mine se va reseta singur la 9999 km, nu prea umblu la astea. Oricum nu ma incalzeste cu nimic :) Eu "ma simt bine" (adica imi place sa apas pedala de zici ca-l am pe Mo in ureche :)) pe curbe, munte - adica consum mare, oricum ai da-o.

Legat de dealeri, eu am luat masina fara sa fi mers 1 min cu un 1.4 tsi. Am facut TD cu 2.0 tdi 184, 4x4, mai mukt ca sa vad cum e cu dsg. 

Am intrebat de acest "retrofit" mai mult ca idee, sa stiu in principiu ce ar presupune si daca merita sa pun intrebarea si in service sau eventual sa-i bat la cap sa se ocupe..

@kthor: dupa cum am povestit, noi am plecat intr-o doara sa vedem masini intr-o vineri seara, am fost la Reno si nu ne-a placut nimic si sambata am ajuns la Skoda. Si a fost aproape "dragoste la prima vedere". Si luni am revenit sa dau comanda. Iar in acel weekend am citit cat am putut, basca ca am mai facut si comparatii (vazuse sotia un A4 break second la dealer si am citit si despre masina aia pana luni - oricum, de cum s-a suit in ea a zis imediat ca nu: spatiu muuult mai mic in spate si era iar dizal).

Si n-am apucat sa citesc multe despre sistemele de siguranta active - si aveam un prieten care avea un prieten (stiu, cliseu :) )cu o Octavia 3 din 2015 si zicea ala ca vezi-doamne, nu e bine cu acc sau frana automata ca "daca vine vreo punga pe drum" si acopera senzorul, masina crede ca-i pericol, pune frana automat si "bum" ala din spate se poate sui pe tine :)

Stiu, acum rad si eu chiar si de mine, cum am putut crede asa ceva, insa presat de timp am zis atunci ca Lasa, ma descurc eu cu CC normal. A zis agentul de la dealer ca merita sa pun, eu nu si nu, noroc (zic acum) ca pana la urma am pus totusi FA - m-a convins pana la urma agentul ca poate conduce sotia si va fi util :):) 

In fine, nu-si mai au rostul regretele! Ma bucur oricum de masina si daca s-o putea pune, binem daca nu, iarasi bine. Un "tiuning" tot fac eu la masina, fie ca e vorba doar de becuri led la interior :biggrin:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.  După 3 ani în care i-am plimbat prin concedii cu a mea O3  a venit rândul tatălui meu sa își schimbe mașina. Octavia facelift a vrut. O mașină de familie cu un portbagaj mare,haion... tot ce mi-a spus ca își dorește. Nu a vrut un motor mare așa ca si-a ales 1.0 TSI culoare Negru, ca și dotari CleverPack, full Led, Bolero cu Smart Link, Oglinzi pliabile + alte mici detalii gen hill hold..... Am dat comanda pe 05.05.2017 și mâine fiind 01.08. Tot nu știu de mașină.... știți cumva dacă sunt întârzieri sau chestii de genul??? Mă gandeam ca la un motor mic fără opționale Wow sa zic așa nu ar trebui sa fie întârzieri. Mie pe contrat imi scrie 8-9 săptămâni... Dar dacă am numărat bine au trecut 13 săptămâni ..Nu pot vedea în afară de dealer dacă mașina a plecat măcar din fabrica sau ce sa întâmplat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidescu_sgs2

Serie de şasiu ai? După ce ai seria, la maxim lună ar trebui să ai şi maşina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ar trebui sa stai cu gura pe ei. Nu e posibil sa nu ai informatii despre masina la 5 saptamani dupa expirarea termenului initial al comenzii. 

Suna-i sau eventual fa-le o vizita, s-ar putea sa ai surprize si masina ta sa fie la ei in curte, iar motivele pentru care n-ai aflat variate: a plecat consilierul, a fost in concediu, etc. 

Un alt exemplu de servicii de toata jena post-vanzare. Pot sa pun pariu ca inainte sa platesti avansul a fost numai lapte si miere...

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am avut confirmarea pentru data de productie in 5 zile de la plata avansului. Si masina a venit cu o saptamana mai devreme.

Dealerul are access permanent la statusul masinii. Eu zic sa le faci o intrebare oficiala pentru treaba asta daca nu primesti nimic clar. Adica, hartie, stampila si semnatura de primire.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am serie de șasiu, și ideea este ca mașina am achitat-o cash... Nu credit sau leasing.... Mi-a zis ca ar fi fabrica în concediu dar eu stiam ca nu aveau concediu în perioada aceea. O sa ma duc mâine sa vb cu consilierul... Am văzut ca un coleg după forum a dat comanda după mine și ia i-a venit mașina.

Mod edit: hai sa facem un efort sa scriem corect in limba romana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc. Mașina are ca data de productie 25 iulie din ce am văzut pe aplicație. Ok. Am dat comanda la începutul lui MAI a fost produsă în iulie, poate prin septembrie îmi vine și mie mașina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data de productie din aplicatie este corecta. La mine masina a venit la fix 10 zile dupa ce a fost produsa. Deci, cauta ofertele de RCA si CASCO. Saptamana viitoare te plimbi cu masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu am facut comanda de o masina 1.4 TSI in saptamana 24 (13 iunie) la Brady...ideea e ca mi-au zis de la inceput ca imi vine in 14-16 saptamani (ca in august ar fi fabrica in concediu)...am vorbit zilele astea cu ei si au confirmat saptamana 37-38 (mijlocul lui septembrie) ...au zis ca pe la sfarsitul lui august imi pot da VIN-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, OctaviaYUB said:

Am serie de șasiu, și ideea este ca mașina am achitat-o cash... Nu credit sau leasing.... Mi-a zis ca ar fi fabrica în concediu dar eu stiam ca nu aveau concediu în perioada aceea. O sa ma duc mâine sa vb cu consilierul... Am văzut ca un coleg după forum a dat comanda după mine și ia i-a venit mașina.

Mod edit: hai sa facem un efort sa scriem corect in limba romana...

O sa fac o sesizare la Samsung?. Uneori numai nu mai stau să corectez. Și de aceea scriu ia ia ia. Scuze 

Cred ca se înțelege ce am vrut sa spun. Am vorbit cu dealer-ul și mașina îmi spune ca ar trebui sa vina spre România...Oricum una scrie pe contract și alta este realitatea... Și la Octavia non-facelift tot la fel am pățit. Trist

Mod edit: vad :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Porsche Inter Auto: 

OFERTA LUNII AUGUST: PACHET CONFORT 206LEI  Avantaj client: 19%

 Caracterizat prin spirit practic, calitate si design modern, pachetul Confort te ajuta sa calatoresti in cele mai bune conditii, indiferent de destinatie. Toate acestea, bineinteles, la un pret foarte atractiv. 

 Pachetul include: 

»baza tetiera suport - 2 bucati

»umeras

»suport fixare multimedia

»carlig tetiera

»cos gunoi pentru usa

Modificat de razvan.ac
pret
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidescu_sgs2
On 6/18/2017 at 9:05 PM, ovidescu_sgs2 said:

Salutare,

De vreo 20 zile am o O3FL echipare Style si cu faruri led afs printre altele. Am apucat sa fac un drum adevarat pe noapte si am observat farurile led. Prima parere este ca sunt dezamagit de distanta de iluminare la viteze extraurbane de 90-110 kmph. Am avut impresia ca farurile raman la modul de iluminare de oras si fascicolul nu se lungeste ca in filmele de prezentare. Prin comparatie, cu farurile cu halogen de la O2 FL mergeam linistit pe faza scurta la 90-100 kmph. Singura chestie misto pe care am observat-o a fost rotirea farurilor dupa cum roteam volanul in curbe.

Ce pot sa fac sau sa verific daca farurile imi functioneaza corect? Ori am asteptari prea mari de la farurile cu led?

Am fost la dealer unde cica au "reglat" farurile. Desi am insistat, nu mi-au spus ce au facut exact, daca le-au ridicat sau le-au coborat. Au conectat diagnoza, le-a aratat ca trebuie corectat si au remediat. Deci farurile clar nu erau reglate din fabrica. Nu am platit nimic, am inteles ca pana la 10.000 km orice reglaj este gratuit. Am facut si o plimbare noaptea si se observa clar o diferenta. Am alte faruri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/19/2017 at 9:28 AM, DOL said:

@ovidescu_sgs2 este un post mai vechi de al meu despre asta.

The cone of light in front of the vehicle is adjusted so that the driver can respond in time to an obstruction or other hazard in time. The mode is active at speeds above 110 km/h.

* ca in filmul lor

Nu sunt sigur, parca vazusem pe ceva forum rusesc ca se poate reduce limita aceea de la 110 la viteze mai mici

If the Eco driving mode is selected, the AFS system is deactivated 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, ovidescu_sgs2 said:

Am fost la dealer unde cica au "reglat" farurile.  Am alte faruri! 

E foarte bine ca te-ai tinut de ei sa rezolve. Si in cazul meu, 2 din 2 Superburi, la distanta de 4 ani intre ele, mi-au venit cu farurile reglate prea jos. Recomand oricui verificarea farurilor dupa ce-si ridica masina, e o chestiune ce tine de siguranta personala. Si nu acceptati replici de genul : "nu trebuie domne, ele vin perfect reglate de fabrica"...

Idem verificarea presiunii in roti dupa livrare, din fabrica pleaca cu 2.5-2.6 in roti si nu toti dealerii includ in pregatirea de livrare ajustarea presiunii in roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!