Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

 Ce se vede in poza e mai degraba cornering si nu adaptiv. Adaptiv se refera la faza scurta care sa "vireze". 

Inteleg ca de data asta au trecut pe cornering cu led la Octavia FL, renuntand la halogen. 

Farul adaptiv, indiferent xenon sau LED isi face secventa de reglare nu doar jos si apoi revine ci si in lateral. A se vedea la secunda 27.

Octavia FL mai degraba are cornering cu LED, nu adaptiv cat timp lupa nu se misca.

La un test-drive daca este lumina adaptiva se observa foarte simplu cum fascicolul luminos urmeaza pana la un punct volanul. Cornering-ul nu are grade de miscare este fie on, fie off. Cu atat mai mult fiind cu led va fi instant on, instant off si se observa imediat.

Cornering ajuta la manevre la viteze mici, te ajuta sa vezi mai mult in lateral, adaptivul de la viteze ceva mai mari, fiind mai degraba util extraurban.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iau legatura cu dealerul poate stabilim un test drive pe timp de noapte cumva si incerc un demo cu o camera GoPro lipita in zona marcata pe foto

161027-SKODA-OCTAVIA-01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL: Mersi frumos. Test drive-ul poti sa il faci zi ziua daca pui camera GoPro acolo. O sa se vada daca se misca sau nu blocul LED.

Modificat de Catalin_AC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca va fi mai concluziv daca il fac noaptea, ziua este posibil ca filmarea sa nu fie foarte buna, camera este a unui prieten si nu are filtru de polarizare. 

Vedem ce se poate rezolva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa facem o comparatie cu verisorul Volkswagen Golf. Aici avem doua dotari optionale legate de faruri:

1. Faruri LED MID: 1.059,10 euro

-reglare automata a distantei de iluminare

-lumini de drum LED

2. Faruri LED TOP: 1.383,97 euro

-iluminare dinamica la virare

-reglare automata a distantei de iluminare

-lumini de drum separate LED

La Skoda Octavia avem o singura dotare optionala:

Faruri cu tehnologie LED: 859,18 euro

-cu functie AFS (Adaptive Frontlight System) si instalatie de spalare a farurilor cu verificarea nivelului de lichid pentru spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara nicio ofensa la adresa fanilor Skoda: faruri aburite la o masina de test drive din Belgia.

 

rsz_20170311_172926.jpg

rsz_20170311_172932.jpg

rsz_20170311_172943.jpg

rsz_20170311_172950.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nimic iesit din comun. Am vazut la multe masini noi. La (noul) Mercedes-Benz S-Class este mentionat in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut faruri aburite la ambele golfuri, am vazut si pe Superb. Cu mentiunea de aburire usoara in partea de jos. Aceea este "normala" data de producatorul farurilor. Cu precadere apare la temperaturi joase cand ploua sau e spalata masina. Se duce rapid.

 Ce e in poza este condens care a ajuns la picaturi, fiind in tot farul. De parca ar fi fost masina spalata si ii lipseau capacele farurilor. Asta clar nu este normal. Oricum nu cred ca e generalizat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi mi se pare un pic anormal, pana acum cum reuseau sa le faca fara sa se abureasca si acum nu le mai iese. Sa inteleg ca de acum ne putem asteptam la din ce in ce mai multe "normalitati" la masinile noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatie din manualul de utilizare (pag. 65):

„Farurile se pot aburi pasager pe interior. Atunci când luminile sunt aprinse, suprafața de degajare a luminii se dezaburește după scurt timp.”

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu
20 hours ago, the_andy16 said:

Felicitari noilor posesori de Octavia 3 FL.

 

daca  doreste vreunul sa vanda suportul pt tel (modelul nou) - sunt interesat:)

Salut,

 

Am fost saptamana trecuta la dealer-ul Porsche Timisoara, si suportul de telefon de pe FL era identic cu cel de pe non FL - si nu doar pe o masina, ci pe toate din showroom, respectiv drivetest. In schimb scrumiera a primit o noua infatisare.

Si eu vreau unul in care sa-mi intre telefonul, dar se pare ca inca nu a fost accesorizat FL-ul cu acest model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vazusem pe superskoda noul model-http://www.superskoda.com/Skoda/OCTAVIA-III/Octavia-III-NEW-original-Skoda-GSM-COIN-KEY-holder

dar ciudat ca nu l-au adus inca.

pe vechiul model nu imi incape tel de la 4 inch in sus:(

 

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, DOL said:

Ma gandeam ca va fi mai concluziv daca il fac noaptea, ziua este posibil ca filmarea sa nu fie foarte buna, camera este a unui prieten si nu are filtru de polarizare. 

Vedem ce se poate rezolva. 

Pune te rog filmarea aici. Sunt foarte curios. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e pana acolo, eu astept de cel putin doua saptamani un raspuns de la vanzator legat de camera pentru mers inapoi. Raspuns care nu a venit nici astazi, dezinteres total din partea lor.

Negocierea unui test drive pe timp de noapte cred ca o voi face prin director :unsure:

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa-ti zic, angajatii vor fi foarte fericiti ca sa faca ore suplimentare ca sa satisfaca un capriciu inutil al unui ipotetic cumparator. Daca nu se stramba farurile dupa cum misti de volan nu o cumperi? Nu poti deschide pur si simplu capota sa vezi daca sunt motorase la farul mic sau alimentari in plus fata de cele necesare luminilor? In plus, eu nu as permite lipirea pe o masina noua a videocamerelor ca sa-mi zgaraie vopseaua sau sa ramana urme de lipici pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi, o cumpar oricum cu farurile LED. Nu stiu cu ce tip de vanzatori ai avut tu contact pana acum, dar hai sa-ti explic cum a fost la achizita Touaregului, care l-am avut in gestiune 48 de ore, fara niciun fel de garantie sau promisiune de cumparare.

Era un model de demo ce avea o parte din dotarile care ma interesau, si voiam sa aflu mai multe despre ele, pana la urma au fost cam 12K EUR in plus, voiam sa stiu pe ce dau banii.

Capriciul meu nu este inutil, si nu sunt un cumparator ipotetic la 9 masini noi achizitionate pana acum din grupul VAG.

Camerele nu se lipesc pe vopsea, nu vor fi urme de lipici, sper ca ai auzit de suctiune. 

 

Ti-as mai povesti si din experienta cu dealerul Land Rover, care m-a invitat la un eveniment organizat cand aparuse Range Rover Sport in Romania, prima generatie, dupa o simpla vizita in showroom. Am avut ulterior o masina pe durata unui weekend la dispozitie, cu numar nelimitat de kilometrii, cu care am dat o fuga in weekend la mare. Masina nu a fost achizitionata ulterior.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu
16 hours ago, the_andy16 said:

 

Modelele la care am avut acces erau toate in echipare Style - vreo 3 la ora aceea la Porsche Timisoara, 2 in showroom si una afara la drivetest - si toate 3 aveau suportul pe care il avem si noi. L-am intrebat pe reprezentantul care mi-a vandut masina daca nu au si altfel de suport-uri telefon si mi-a raspuns ca el nu a vazut. Toate 3 aveau Kessy, deci se preta noul suport care are loc de depozitare si pentru cheie, dar probabil e o extraoptiune. Nici in catalogul de accesotii ce se pot procura din showroom nu a putu sa-mi arate. De altfel nici nu avea un catalog actualizat :scratch:.

Mai asteptam, si eu il am in vizor. Deocamdata folosesc scrumiera pe post de loc de depozitare pentru monede si phonebox-ul pt telefon (din pacate nu am wireless charging)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

@DOL, acela este, l-am identificat si eu de cand aparusera primele detalii despre noul model, insa cei de la Porsche Timisoara nu stiau despre ce vorbesc, si dupa cum am mai spus, nu aveau nici cataloage de acceesorii actualizate.

Abia au inceput sa curga comenzile....

Revenind si la optionale si preturi, se pare ca politica importatorului este de a nu mai introduce clever pack in configuratorul de pe site, si chiar mai mult sa se foloseasca de aceste clever pack, care pana la urma sunt negociate cu producatorul si sa nu mai ofere si posibilitatea unui rabat dealer. Astfel ei isi vor creste si chiar maximiza profitul.

Cand am auzit aceasta aberatie, le-am zis ca vor pierde din start clientii fideli, cei care stiu cum merge treaba cu clever pack, care practiv vine suplimentar rabatului de dealer - sau viceversa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E problema si afacerea lor. Daca vor sa urmeze modelul asta de business, le urez un declin accelerat tuturor ce adera.

Il poti comanda in Romania de pe superskoda se pare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FL-ul din China are stopuri à la Superb.

2017-Skoda-Octavia-China-facelift.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

dc avea si faruri de superb ar fi aratat intr un mare fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piata din China e mai atipica putin. Sunt versiuni dedicate lor. Audi A4 long, A6 long, Passat Long, orice long.

Tot din seria de poze de mai sus, in China vad farurile de facelift, cu lupa clasica, nu LED. Poate e CGI poza, cine stie.

f731eaca0a634aa4b501.jpg

129823484_950.jpg

Pozele PAR autentice. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce e asa nebunie cu Long-u' la ei, ca altfel ei incap foarte bine si in Citigo/Up!, e arhisuficient! :) 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!