Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Laurentiu Risnetu

Din punctul meu de vedere, alb si argintiu/gri "avantajeaza cel mai mult" grila si blocurile optice fata. In sensul ca nu este atat de vizibila noua forma a blocurilor optice. Daca grila ar veni in culoare  neagra, atunci ar fi altceva, si celelalte culori ar fi altfel puse in evidenta, fara a parea farurile atat de uratele.

Si ar mai fi ceva...daca si noile bolero/columbus/amundsen sau cum se vor numi, vin cu aceleasi probleme de soft, de touch-screen, va fi distractie maxima :banghead:. Macar noi mai avem si butoanele, dar la noile modele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am facut achizitia am comparat cu modelele existente in piata acum un an jumate si dupa parerea mea a fost cel mai bun raport calitate pret insa pentru mine a contat mult portbagajul, poate daca avea 400 litri ma uitam la  alte marci

 

eu zic ca are cateva chestii inca cu care poate sa iasa in fata acum depinde mult si de optiuni, eu cred ca pentru noul model veti vedea preturi mai decente spre sfarsitul anului daca nu anul viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm... a aruncat "bomba" - adica O3 FL si a plecat :) Sau nici nu a apucat sa termine designul gandit si de asta a iesit asa, la repezeala.

Pacat, chiar cred ca a adus un suflu foarte ok pentru Skoda, cu Fabia, Superb, Kodiak...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finally, some common sense la importator: Actiune CleverPack EUR -1.450,61. A aparut azi pe configuratorul online. Nu sunt detalii despre ce contine exact Clever-packul dar sa fie primit !

#amin

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contine faruri LED, stopuri top LED, Kessy, Bolero, Smartlink si senzori parcare spate.

PS: Am dat comanda :)

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3ri felicitari. da mai multe detalii despre comanda si poate si despre negocieri. Sa fie intr-un ceas bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 TSI M6 Style, CleverPack-ul de mai sus, senzori fata, scaune incalzite spate, maxidot color, airbaguri laterale spate, duze incalzite, jante 17 Trius, oglinzi electrice pliabile cu boarding spots, parbriz incalzit, priza spate (care cica vine cu 2 USB-uri), volan incalzit, tempomat si limitator de viteza, stergator luneta, culoare Albastru Denim.

Pretul a fost 22 si ceva final.

Va avertizez ca discount-ul a fost la jumatate comparativ cu acum un an cand am tatonat cu achizitionarea, decizand intr-un final sa astept FL-ul. Dar, pretul final tot pe acolo a iesit deoarece Style pe facelift are mai multe dotari, iar pack-ul e mai avantajos, cel putin a fost in cazul meu.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3r1 Pai se poate, siguranta activa cui ai lasat-o ? Niciun blindspot, acc, etc ?

PS. Ai ales cea mai frumoasa culoare ! Cand o vezi in soare curata nici la nevasta nu te mai poti uita !

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Nu neg utilitatea lor, dar nu mi-a venit sa dau bani pe ele. La fel si cu KESSY, dar fiind parte din pachet, n-am avut incotro.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC-ul era de luat, mai ales ca ai tempomat.  Se va pune in standard pe toate masinile in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunele astea sunt extrem de folositoare. Eu le am pe masina #2 si Blind-Spotul m-a salvat in primele zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, dureaza 8 saptamani livrarea in mod normal, dar la 1.8 TSI se mai adauga inca 5 in perioada asta... Motorul e facut de Audi si au prioritate modelele de la Audi si VW, dupa sora mai amarata, Skoda.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3r1 Felicitari!

poti clarifica/confirma te rog urmatoarele aspecte, ca de pe site & postul tau nu mi-e clar...

Actiunea CleverPack EUR -1.450,61   pe  langa discountul de 1450 la pretul de lista (suma asta reiese clar din configuratorul online) mai contine si optionalele mentionate de tine?  Adica are si:faruri LED, stopuri top LED, Kessy, Bolero, Smartlink si senzori parcare spate, a caror suma imi da cam 1880 euro?

Sa inteleg ca (bani +optionale) Clever pack-ul e un "discount" echivalent  3300 euro?

 

Multumesc.

 

PS Am incercat sa refac configuratia ta, mi-a dat pe la 21300,probabil nu am nimerit ceva....

 

Modificat de FlorinI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.

Era bine daca era asa cum zici tu :)

Optionalele din pack costa 1882 euro daca le selectezi indiviual. Alegand pachetul, tu platesti 1882 - 1450 = 432 euro

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi e un pic greu sa inteleg de ce spuneti ca acel Cleverpack contine x, y si z. De unde aveti informatia asta? Si ce sens are?
Uitandu-ma doar pe configurator, Cleverpack pare doar o reducere de 1450 eur. Nu e legata de nici o optiune. Nici nu inteleg de ce trebuie sa o bifez, nu e clar ca toata lumea ar vrea sa plateasca mai putin? Ar trebui bagata in pretul de baza.

Sigur e cineva mai putin prost decat mine sa imi explice cum sta treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul nu este functional complet. Cleverpack-ul contine acele dotari pentru ca eu am comandat masina cu acest pachet, deci informatia e 100% sigura.

Deci in loc sa platesti 1,882 cat ar costa toate dotarile alea din pack, clientul plateste 1,882 - 1,450 = 432.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. 
Marea confuzie vine din configurator. In forma lui actuala poti aplica reducerea fara sa adaugi vreo optiune. Pur si simplu intri, aplici reducerea pe orice dotare standard si gata.
Ce spui tu, este ca acel "cleverpack" este doar o reducere de 432 eur pentru cei care vor un anumit set de optiuni.

In cazul asta, configuratorul online ar trebui sa se comporte ceva de genul:
La alegerea optiunii cleverpack, care costa -1450 eur utilizatorul sa fie informat ca pentru aceasta optiune(reducere) trebuie sa adauge urmatoarele X optiuni.

De altfel, cred ca asta era modul de functionare la Octavia non FL, pe vremea ca configuratorul functiona si era mai multe tipuri de "cleverpacks"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea e de 1,450, clientul platind doar 432 in loc de 1,882 pentru acel set de dotari.

In rest, ai dreptate.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja exista un 1.4 150 HP, de ce oare or vrea sa-l schimbe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum schimba generatiile de motoare, acesta ar veni a treia generatie de tsi. Se alinieaza modei din industria auto cu aceasta cilindree, ford, opel, honda si altii trecand deja...plus ca va fi primul tsi cu turbina cu geometrie variabila + act + supape variabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din ce stiu va fi oferit tot in 2 variante de putere, 130cp si 150cp. Speram sa fie fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!