Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Pe O3 FL se pot pune roti de 17”:

Photo%2013-06-2017,%2015%2000%2002.jpg?r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ms de info.

Update: nu numai suspensia sport poate folosi jante pe 18, ci si cea stock, non rs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci cum explici ca @laduncaag pe al sau golf 7 1.4 tsi nu poate pune legal jante mai mari de 16 inch pe suspensie stock? A incercat deja sa rezolve la RAR/reprezentanta, insa nu exista rezolvare.

 

Legal nu poti pune jante pe 17/18 pe suspensie stock la masinile noi, cu motoare mici, singura exceptie ca sa poti pune jante mai mari este sa vina masina din fabrica cu suspensie sport.

 

Daca intri aici poti sa vezi ce dimensiune legala ai in functie de motorizare:

https://www.wheel-size.com/size/skoda/octavia/2015/

Pe 1.6 tdi ai doar 15/16 inch. Razvan tu ai 2.0 tdi si conform acelui tabel cu motorizarile ai dreptul la roti mai mari de 16 inch.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine in CIV si in Certificatul de conformitate sunt descrise clar ca merg anvelope pe 16 si 17 (CZDA 1.4 150cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseama motoare mici?

Seat pune standard 18" si optional 19" pe Ateca de 1.4/ 1.5, suspensie stock, deci despre ce lege e vorba de la Octavia nu ar fi posibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, maceta a scris:

Ok. Ms de info.

Update: nu numai suspensia sport poate folosi jante pe 18, ci si cea stock, non rs.

Suspensia sport cea optionala din configurator pe modele non-rs, adica cea cu -15 mm. Cea de rs vine doar pe rs si e altceva. Inainte in configuratorul skoda te obliga la suspensie sport (care era 2-300 euro) la jante de 17-18 inch, dar acum vad ca nu mai zice nimic, la vw in continuare jantele de la 17 in sus obliga la suspensie sport.

Revenind la intrebarea ta. Masina va deveni clar mai rigida, pierzi la confort, consum si acceleratie dar castigi la stabilitate. Depinde cu ce esti tu obisnuit ca si confort, va fi mai rigida dar nu ceva chiar de speriat tinand cont ca ai suspensie normala. Ai sanse mai mari sa le zgarii in borduri dar cu grija scapi. Problema e ca jantele pe 18 cu suspensie stock nu arata foarte ok, o sa se vada ca jantele nu sunt acolo din fabrica.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce zice @deenman, setupul meu nu permite decat 15 si 16. Ce scrie in COC e in regula si chiar daca nu e pe cartea masinii se poate trece la rubrica optionale in urma vizitei la RAR. Daca nu e in COC, sanse minime spre 0.

Insa nu pot nici confirma nici infirma ca tine de motorizare desi pare logic.

p.s. culmea ofticai, la up-ul sotiei, care vine cu 14 pot pune inclusiv 17 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman pare un om informat. Conform linkului de mai sus, masina mea de încadrează clar la jante pe 18. Apropo, din fila de carte pe care o invocă multi, face parte si ce scrie pe clapeta de la rezervor, nu? ?Acolo scrie ce dimensiuni a prevazut producatorul, la cat se umfla, ..... samd. Deci, în concluzie, la mine scrie până la 18, nicio referire la suspensie. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nice one.  La tine arata bolduit doar 15 și 16 inch. Asta cum.ti s a spus mai sus contează ce scrie pe civ/ COC și acolo.o sa scrie că ai voie doar cu 15-16 inch.
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maceta cand am sunat la RAR sa intreb de chestiune prima intrebare a fost daca am pe capacul de la rezervor dimensiunile permise. Deci daca tu ai pana la 18 acolo poti merge la RAR sa-ti treaca in carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Sunt posesorul unei Octavia 3 FL 2.0 TSI 190hp, venind de pe o Octavia 2 FL. Am fost neplacut surprins de reflexiile pe care le observ atunci cand conduc:

1. grila de aerisire de pe bord se proiecteaza pe parbriz

2. ornamentul cromatic de la grila de aerisire din stanga volanului se proiecteaza pe geamul lateral, in zona oglinzii retrovizioare laterale. De fiecare data cand ma asigur, o sesizez.

3. noaptea, led-urile de la switch-ul farurilor se proiecteaza de asemenea in geamul lateral, in zona oglinzii.

Pe vechea Octavia nu existau astfel de erori de proiectare (din punctul meu de vedere). Intrebarea mea este: mai are si altcineva problemele astea? Si in caz afirmativ, ce solutii ati gasit?

tks,

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oooooo da....multe reflexii. si multe vin direct in fata de multe ori. Probabil colantarea duce la disparitia acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara,

 

Sunt posesor de Octavia 3 FL. Masina a venit cu cauciucuri de vara Michelin 205/55/16 91V. Vreau sa-i pun cauciucuri de iarna Continental 205/55/16 91H. Este vreo problema indicele  de viteza ca este 91H in loc de 91V?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google it si informeaza-te despre indicii de viteza ai anvelopelor, nu discutam aici despre asta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul Domnului 2019, Octombrie 16 si putem spune oficial ca, pentru Romania, Octavia 3 a iesit din productie.

Pentru mine, dupa 5 ani de Octavia 3 in vreo 2 versiuni, plus alti ani de 1000MB & 110L, pot spune cu 90% certitudine ca urmatoare masina va fi Octavia 4 (restul de 10% fiind tot o Skoda, si anume - SUV-ul electric).

Poate si produsa in Romania.

image.thumb.png.aa7441f92d35c097670c3080f996f205.png

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Te-ai cam grabit.  Inca mai sunt 276 de Skoda Octavia (inclusiv combi) noi cu livrare imediata (in stoc in Romania). Asa ca mai poti cumpara probabil cu reduceri mari Skoda Octavia inca vreo 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu m-am grabit, nu se mai poate comanda la cerere. Poti lua doar ce este pe stoc. Am verificat si in alte tari si a inceput sa dispara din configuratoare. Nu cred ca o sa mai revina, deja Golf 8 a intrat in productie si pe 11 Noiembrie se lanseaza oficial O4.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum este momentul sa ma depasiti la "mocangeala" :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, pana la urma se mai poate configura ceva sau cumparat doar de pe stock?

Am vazut ca ultima data dadeau reduceri de aprox 5000 de euro pe oferteskoda.ro dar cele de pe stock au cam 2000 de euro reducere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Daca nu se mai fabrica deloc, nu mai ai ce configura. Reducerile se obtin mergand personal la reprezentanta, nu de acasa. Se dau si 5000 de euro reducere dar doar pentru diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea mare de 5000 se aplica celor diesel si foarte bine dotate. Daca de exemplu vrei un 1.6 tdi chel nu o sa iti faca reducere de la 14000€ la 9000€. Trebuie mers in reprezentanta si discutat concret pe ce echipare si ce dotari aproximative doresti sa aiba cea deja fabricata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost sa discut si mi-au spus ca nu mai au masini pe stock. Cred ca ar trebui sa ma duc in Buc sa vad daca a ramas ceva,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uitat pe site-ul Skoda si vad ca sunt 333 de Octavia 3 pe stoc. Scrie si la ce distribuitor sunt disponibile. Foarte scumpe pentru ceva iesit din fabricatie:

https://stoc.skoda.ro/result-list?_sort=DISPLAY_PRICE_GROSS:ASC&mg=500&mg=510

Astea 15 sunt disponibile la cerere la orice distribuitor doreste cumparatorul:

https://stoc.skoda.ro/result-list?_sort=DISPLAY_PRICE_GROSS:ASC&mg=500&mg=510&stored-by-importer=true

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, faza e ca multe sunt date. Am mai sunat si eu si culmea nimeni nu da acea reducere de 5500 de euro care era in reclama, nici macar 4000 (daca eliminam rabla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Ma simt atunci norocos ca la masina mea, Octavia 3 FL producatia e 03.2020 :D 

PS: eu am trecut in carte si R18 ca dimensiune la jante si am motorizarea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!