Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Salut, in viitorul apropiat ma gandeam sa achizitionez o octavia 3 cu facelift. 

As fi vrut o combinatie de motor pe benzina gen 1.4 sau 1.8 tsi cu 4x4 dar din ce vad singura versiune disponibila este 2.0 tdi cu tractiune 4x4 chestie care nu ma incanta foarte tare pentru ca nici nu fac multi km, merg mult in oras si am deja un diesel.

Stiti cumva daca or sa implementeze varianta asta de motorizare pe benzina si 4x4 cu cutie manuala? Intreb pentru ca nu am mai urmarit evolutia in timp si ma gandesc ca urmatoarea masina ar fi folositor sa aiba si tractiune integrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca vor implementa combinatia de benzina, 4x4 si cutie de viteze manuala pentru Octavia 3 FL. Daca vrei neaparat 4x4 benzina, atunci esti "fortat" la DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam ca e folositor uneori prin oras si daca mai ajung la munte iarna; avand in vedere ca tin masina 8-9 ani uneori merita ceva in plus.

Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geopsi: de ce nu te indrepti spre 1.8TSI+DSG+4x4 ? E foarte reusita combinatia, cutia e DSG6, cea fara probleme. 

Vezi ca avem un coleg pe forum cu asa ceva, ii gasesti topicul la "Masina Mea", poti schimba impresii cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici aia dsg 7 nu e neaparat (varianta actuala) cu probleme. 

Pe de alta parte, la traficul de Bucuresti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa citesc. Multumesc de sfat. Cumva nuprea cred necesara puterea suplimentara si consumul putin mai mare cu care vine. In plus parca nu simt ca am nevoie de o cutie automata, imi place oarecum ideea aia de a schimba de capul meu desi stiu ca e mai comod cu dsg si clar mai confortabil. Ma gandeam undeva la anu cand incepe iar rabla sa fac achizitia si sa ma incarrez undeva in jur de 20-23000 de euro dar sa vad si cum mai evolueaza treaba pana atunci.

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geopsi Ia in calcul faptul ca restrictiile de noxe pe programul Rabla vor deveni din ce in ce mai severe. Anul acesta avem limita 130 g CO2 si practic 1.8 TSI a fost scos din schema. Din 2018 limita va scadea la 120 iar din 2019 la 110. Asadar 1.4 TSI din 2018 nu il vei putea lua cu Rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate in 2018 Skoda baga noul 1,5 tsi care are 114 g/km CO2... Sper si eu, daca anul asta nu am reusit sa ma lipesc de o Octavia poate reusesc la anul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, naspa. Nu stiam de chestia asta. Oricum pana la anu nu iau. Poate baga acel 1.5 tsi sau un 1.4 tsi act (cred ca polueaza si asta mai putin). 

Nuprea inteleg logica dupa care fac combinatiile de tractiune/cutie/motor dar cred ca usor usor o sa ma orientez catre diesel. Sa vedem ce o sa mai fie desi sincer dupa 10 ani de mers cu diesel si 2 mers cu octavia prietenei care e pe benzina as vrea benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diesel oricum e pe cale de disparitie, dupa ce  trend se intrevede, o sa apara taxe noi si acolo si nu cred ca o sa mai fie rentabil, mai ales pentru putini kilometri parcursi anual

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa mentinem linia discutiei despre Octavia 3 si sa nu o dam in versusuri benzina sau motorina sau discutii despre preferinte personale.

Combinatiile de motoare/cutii de viteza/tractiune sunt dictate de ratiuni de marketing (studii de piata, spatiu pentru declinari viitoare, ce face concurenta ...) sau limitari tehnice sau de costuri.

Ca parere personala, daca achizitia masinii care va trebuie/place atirna efectiv de tichetul Rabla, atunci nu va permiteti in realitate acea masina. Se poate cauta ceva asemanator pe stoc sau Jahreswagen cu discounturi mult mai consistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hey,

la cat timp dupa ce ati primit VIN-ul v-a sosit masina in showroom? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cam in doua saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara,

pot folosi pneurile(de iarna) cu jante de la vechea OCTAVIA 2 cu dimensiunea 195/65/15 la OCTAVIA 3 FL 2.0TDI ?

acum pe masina sunt 205/55/16 dar toate motorizarile de la echiparea ACTIVE folosesc de serie 195/65/15 iar discurile de frana fata -spate au toate acelasi diametru(difera doar la RS)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Verifica CIV-ul. Acolo ai toate dimensiunile de anvelope omologate pentru masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gopolici: Hai sa continuam discutia in zona de Tehnic/ Jante si Anvelope / Anvelope - acolo e topicul potrivit, aici e OT. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna dimineata,

exista posibilitatea dezactivarii sistemului de monitorizare a presiunii din pneuri la O3 FL septembrie 2017,2.0 TDI, style cu amundsen

senzorii sunt in valva sau foloseste ABS-ul ?

ma intereseaza in vederea montarii pneurilor de iarna pe care nu as vrea sa pun valve cu senzori(daca exista asa ceva)

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

In primul rind te rog sa scrii corect romaneste, foloseste majuscule unde trebuie etc.

In al doilea rind - intrebarea legata de TPMS e usor hilara - crezi ca stie cineva de pe forum cum e dotata masina ta? Poate avea oricare din sisteme si ambele se pot dezactiva din codari.

Daca la bord iti arata si temperatura si presiune pe fiecare roata separat, are sistemul cu senzori in roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de sistemul folosit, nu se poate dezactiva din meniul infotaiment-ului (fie el Amundsen, Bolero sau Columbus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu Skoda foloseste standard sistemul cu ABS. Asa ca dupa ce pui rotile de iarna cel mult o sa iti ceara sa confirmi presiunea.

Daca ai valve dedicate... atunci nu iti pot da sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Stie cineva daca sistemul Skoda Connect, functioneaza in Romania. Il are  cineva activat?

Eu am incercat sa-l activez si cand introduc seria de sasiu imi spune ca seria nu este asociata serviciilor Skoda Connect

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

sigur s-a mai discutat, insa nu am gasit informatii foarte clare, in special in zona tehnic (jante) pentru O3 FL.

am nevoie sa cumpar jante de iarna si anvelope. la anvelope e clara dimensiunea (205/55/16)

imi puteti spune va rog ce jante de tabla ar trebui sa iau? un link, sau o recomandare pentru un magazin corect m-ar ajuta mult !

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile jantelor sunt trecute in COC. Pentru recomandari de achizitie rog folositi PM. E plin internetul de asa ceva, nu e cazul sa facem reclama aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce inseamna COC, ideea e ca masina va ajunge in 2 saptamani si vreau sa cumpar jantele pana atunci. multumesc anyway. ideea e ca deja am intrebat pe la diverse magazine...mi-au dat doar modele care "se potrivesc" sau "merg"... fiind o masina noua, vreau jante pentru ea, nu "potriviri"

daca nu, o sa iau de aliaj originale, si asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!