Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Salutare! Astăzi am dat avansul pentru noua Octavia in urmatoarea configuratie (L.E. Am eliminat imaginea intrucat nu se vedea):

1.4 TSI Style manuala, culoare Gri Quarz

- Clever Pack (faruri LED, stopuri top LED, senzori fata/spate, Bolero + Smartlink, Kessy)

- ACC pana la 160 km/h + Front Assist 

- Maxi-Dot Color, duze incalzite, Hill Hold Control, Intelligent Light Assistant, Oglinzi pliabile electric, Phonebox, volan incalzit (m-a obligat la alegerea ACC), elemente suplimentare protectie sasiu.

Pe lângă prețul final din contract (20.500) se mai adaugă și Rabla, deci prețul ar ieși în jurul sumei de 19.500.

Bine de stiut faptul că opțiunea Elemente suplimentare protecție sasiu este scutul pentru baia de ulei, după explicațiile date de dealer.

Termen de livrare: 12-17 săptămâni :( (termenul normal este 8-12 la care se adauga inca 5 saptamani la alegerea motorului 1.4 TSI)

 

Modificat de cristi2555
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

404... nu se vede configuratia

la mijlocul lui martie mi s-a spus 8-12 saptamani; dupa fix doua luni, masina era in Curtici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: masina e in vama, inca sunt in saptamana 7 de asteptare (termen dat in contract intre 8-10 saptamani, saptamana trecuta am sunat la dealer, au verificat la fabrica si cica termenul ar fi fost sfarsitul lui iunie, surpriza mare azi, deci au produs-o si livrat-o in vama in sub o saptamana).

astazi am dus certificatul fiscal (ca nu am datorii ) pentru programul rabla si astept disponibilitatea unui tichet ca sa pot achita masina. Sper in doua saptamani sa o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am dosarul complet: astept validarea in program, 4-5 zile incepand de luni, iar dealerul m-a ajutat si cu comanda de transport, sper sa ajunga in timp util pentru mini-vacanta de iunie :rolleyes:

dotari bune, asteptare usoara @cristi2555

 

@alexbb, mai avem putin :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.05.2017 at 7:12 PM, o3_cep said:

Catalogul de accesorii poate fi accesat aici: http://www.skoda.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/1062-47850-56906-downloadTag/default/25214e0a/1488319632/poro-catalog-primavara-vara-skoda-2017.pdf

In catalog oferta e valabila doar pentru Superb: "Cameră mers înapoi Superb (3V0054634) - 1.135 Lei". 

 

ah, ok, eu sunasem acum ceva timp la ei si mi-au zis ca nu au nici o oferta pt camera marsarier la octavia 3, any ways, mai incerc:) daca nu am gasit ceva aftermarket insa ma duce per total pe la 1300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiuni ( J , ET , ... ) ar trebui sa aiba jantele de otel pt O 3 , 2.0 TDI , 4x4 , Style , cu cauc dimens 205 55 16 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te va ajuta foto atasat:

jante-16-inch-originale-skoda-octavia-3 r16.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect ! Multumesc radioman . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee, pe Octavia FL 2017+ ce sistem de Park Assist vine ? 3.0 sau 2.0 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am doar senzori fata+spate; te ajuta cu ceva daca ma uit prin meniu mai pe seara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu prea, cred ca cineva cu sistemul Park Assist m-ar putea ajuta. Intre timp, mai sap eu dupa informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si care-i diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Park Assist Gen 3 in 2014 introduced forward parking into bay parking spaces, with 35 cm (13.8 inches) clearance required left and right. Parking space detection occurred up at speeds up to 40 km/h (25 mph).

In addition, Park Assist 3.0 can automatically brake before an obstacle in critical situations to prevent damage or at least minimize it. The basic functions of the park steering assistant were also further improved by the use of a new feature that is known as a surroundings map. By determining the precise positions of all four wheels, the vehicle can be parked precisely on the curb.

Volkswagen has also added a “late decision” capability; a use case is a driver suddenly spotting a parking opening and essentially lunging for it: aiming the nose of the car into the space. Park Assist can then take over, clean up the approach, and park the vehicle. (Likely to be highly useful in parking lot mêlées over the holidays, although the Gen 3 assistant is not currently available in the US.)

Park Assist Gen 3 is categorized as SAE Level 1 driving automation: Driver Assistance. SAE J3016 defines Driver Assistance as “the driving mode-specific execution by a driver assistance system of either steering or acceleration/deceleration using information about the driving environment and with the expectation that the human driver perform all remaining aspects of the dynamic driving task.”

https://www.volkswagen-media-services.com/en/detailpage/-/detail/Parking-made-easy-a-decade-of-Park-Assist/view/4271319/7a5bbec13158edd433c6630f5ac445da?p_p_auth=GIh6fIsN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/5/2017 at 7:05 PM, DOL said:

Are cineva idee, pe Octavia FL 2017+ ce sistem de Park Assist vine ? 3.0 sau 2.0 ?

Pare a fi 3.0. Face tot ce este in descriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt posesorul unei Škoda Octavia Style din 2016 și azi am mers cu aceasta pentru revizia de un an.

I-am spus celui de la recepție, la întrebarea acestuia dacă am vreo problemă cu mașina, că nu îmi funcționează lumina de ceață de pe spate, ce de pe partea dreaptă. Răspunsul a fost că NU FUNCȚIONEAZĂ DIN FABRICĂ. 

Uaaaau!

De ceeee?

Mașina are două becuri pentru asta în componența stopurilor, atât pe dreapta cât și pe stânga. De ce nu funcționează dacă este acolo? Dacă designul prevedea doar un singur stop pe marșarier, cum au multe alte modele, înțelegeam, dar când stopurile îți permit bec și pe stânga, și pe dreapta, de ce nu le faci funcționale? 

Cică cel de pe dreapta este pentru țările care au circulație pe stânga și volanul pe dreapta. 

Sunt uimit de faptul că un bec este pus într-un anumit loc doar de design și nu funcțional. Ar fi putut fi fără probleme funcțional pentru că, repet, designul permite asta. 

Scuze dacă e offtopic. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce sa fii uimit. Designul e facut asa din motive de standardizare (care inseamna costuri mai mici) iar lumina de ceata este activata pe un singur stop pentru ca fabricantul a considerat ca doua sunt deranjante pentru soferii din spate si nu au oricum rol functional. Asa este la aproape toate automobilele VAG de dupa 2005. Desigur ca se pot activa ambele lumini de ceata fara probleme, personal eu nu incurajez o astfel de modificare - teoretic ea este ilegala iar practic, dupa cum am spus poate deranja pe cei din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este ilegala modificarea cu doua lampi de ceata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidescu_sgs2

Salutare,

De vreo 20 zile am o O3FL echipare Style si cu faruri led afs printre altele. Am apucat sa fac un drum adevarat pe noapte si am observat farurile led. Prima parere este ca sunt dezamagit de distanta de iluminare la viteze extraurbane de 90-110 kmph. Am avut impresia ca farurile raman la modul de iluminare de oras si fascicolul nu se lungeste ca in filmele de prezentare. Prin comparatie, cu farurile cu halogen de la O2 FL mergeam linistit pe faza scurta la 90-100 kmph. Singura chestie misto pe care am observat-o a fost rotirea farurilor dupa cum roteam volanul in curbe.

Ce pot sa fac sau sa verific daca farurile imi functioneaza corect? Ori am asteptari prea mari de la farurile cu led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am apucat inca sa le testez noaptea, afara din oras; farurile nu se "rotesc", se aprind benzile de led din far. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 minutes ago, ovidescu_sgs2 said:

Salutare,

De vreo 20 zile am o O3FL echipare Style si cu faruri led afs printre altele. Am apucat sa fac un drum adevarat pe noapte si am observat farurile led. Prima parere este ca sunt dezamagit de distanta de iluminare la viteze extraurbane de 90-110 kmph. Am avut impresia ca farurile raman la modul de iluminare de oras si fascicolul nu se lungeste ca in filmele de prezentare. Prin comparatie, cu farurile cu halogen de la O2 FL mergeam linistit pe faza scurta la 90-100 kmph. Singura chestie misto pe care am observat-o a fost rotirea farurilor dupa cum roteam volanul in curbe.

Ce pot sa fac sau sa verific daca farurile imi functioneaza corect? Ori am asteptari prea mari de la farurile cu led?

se pot adapta din vcds sa functioneze in mod city. vazusem procedura pe la rusi recent. daca mai gasesc, revin cu un mesaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu crd totusi ca fasciculul se "lungeste" asa mult, sunt niste norme de cat de mult poate fi faza scurta. Cred ca doar se sting niste leduri care asigura lumina mai mare pe lateral (necesara in oras) si poate se aprind cateva/se ridica lupa/ cum o fi... Altfel, ar da in faza mare si u e posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidescu_sgs2, ai ILA? Ma gandesc ca poate conteaza, chiar daca in descriere doar aprinde faza lunga cand poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidescu_sgs2

@razvan.ac Nu am Intelligent Light Assist. Activam si dezactivam manual faza lunga, acolo unde puteam, ca sa pot circula in siguranta. Iar fascicolul de lumina se misca dupa cum trageam de volan, nu se stingea si se aprindea cate o banda de led.

@DOL ar fi tare sa pot rezolva doar prin VCDS, asta daca totusi am eu o problema

@SwatKat de la faza scurta la faza mare e cale lunga. Eu zic ca faza scurta nu e nici macar cat aveam cu becurile halogen.

Modificat de ovidescu_sgs2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, se poate ajusta limita de viteza la care intra "motorway/highway mode". 

Extras de aici http://www.skoda-auto.com/en/mini-apps/owners-manuals/pages/octavia.aspx?requestOwnersManualOnlineVersion=en/Octavia_5E/05-2014/Manual/Octavia/online&requestOwnersManualLanguage=en&requestOwnersManualEditionDate=05-2014&requestOwnersManualPage=1&printPage=1&pageId=00191

Quote

The cone of light in front of the vehicle is adjusted so that the driver can respond in time to an obstruction or other hazard in time. The mode is active at speeds above 110 km/h.

Quote

If the Eco driving mode is selected, the AFS system is deactivated link.

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!