Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

 

@VALI Eu le-am cerut explicit un pret foarte bun si de asta a venit si recomandarea lor. Oricum ei depind de PoRo cu privire la politica de reduceri.

BTW, la versiunea 2016 aveai ceva reduceri:

- Cleverpackul de pe fiecare nivel de echipare. Aproximativ 950 Euro

- Actiune pachet Design pe Style. 300 Euro.

- Rabatul dealerului. Obtineai 1000-2000 Euro fara probleme, in functie de valoarea masinii.

Se pare ca se urneste mai greu PoRo cu FL-ul. Sper sa faca ceva pana in primavara.

#firstTrumpthenOctavia3FL

 

 

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, Doc Morelli a scris:

@mednick In mod normal viitorul posesor de Octavia nu este interesat de design. Si oricum nu e chiar asa de rau nici FL-ul vietii. Practicalitatea este pe primul loc in alegerea Octaviei. Dar daca preturile in Ro vor sta pe High, s-ar putea sa avem ceva miscari pe piata. Mai ales daca avem manageri inteligenti la concurenta.

#omtraisiomvedeadarnudau30kpeOctavia

eu am renuntat fix din cauza design-ului. acuma mai e si pretul din cate vad. si cand ma gandesc ca am asteptat o vara sa vad care e treaba cu FL in loc sa ma orientez spre altceva. drept urmare astept mai mult timp pt noua achizitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aba81 Hai ca nu e chiar rau designul. Are "decat" niste faruri urate de Mercedes si, pentru inceput, un pret neserios. In rest este ok pentru ce se doreste de la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce pret aveau rs urile? farurile pe mercedes arată cum trebuie, pe OCTAVIA nu aveau ce caută...nu încape comparatie intre un E vechi si hidosenie...ca te obisnuiesti cu timpul de felul in care arată e altceva...

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hihi...din punctul meu de vedere nu se potriveste...mie imi place sa arate si bine. totusi cam multi bani in plus si dotarile extra cam costisitoare. la orice concurent gasesti un pachet mai bogat de optiuni care sa te ajute. pai ajungi sa platesti pt. niste kktele de plastic...smart nu stiu pt telefon...smartgunoi...:)) ru am mai spus pe forum ca nu sunt un fan pt o anmita marca. dau bani la cel care imi ofera mai mult in acesti bani. deja cand se exagereaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa m-au pierdut si pe mine in toamna 2015 cand O3 2.0TDI Style era nr.1 in alegerea mea....dar cand am intalnit o inflexibilitate iesita din comun la pret "ca cica oricum se vinde singura masina" si asta la trei dealeri diferiti din judete diferite ( din pacate Bucurestiul este prea departe de mine, acolo cica se pot scoate reduceri mai mari), ei bine m-au pierdut! Nu concep ca la o masina bine echipata de peste 22 500 euro reducerea sa fie de 500 euro fix!!!! Sunt siguri ca o perioada o sa fie si mai viteji... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politica de reduceri vine de la importatorul oficial, Porsche. Dealerul nu iti poate lasa sub valoarea pe care o plateste la randul lui catre PoRo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehhh, nenorocul lor si al meu, tot nu inghit asa ceva... au pierdut un client...da, stiu este ca picatura intr-o mare... dar asta e. Le doresc vanzari cat mai mari... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, Doc Morelli said:

Politica de reduceri vine de la importatorul oficial, Porsche. Dealerul nu iti poate lasa sub valoarea pe care o plateste la randul lui catre PoRo.

Ba da. Cum functioneaza în SUA/Canada funcționează și la noi. Se numește dealer cash back. https://www.google.ro/search?q=dealer+cash+back 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL, nu stiu daca se aplica si in Europa. Poate la masinile produse pe stock sa ai discounturi mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aplică în România la brandurile "premium" cel puțin. Și da, cu preponderență la cele deja produse, dar știu cazuri concrete când s-a vândut mașina sub prețul de achiziție al dealerului pentru o mașină configurată de către client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ingrijoreaza miscarea VAG de a elimina butoanele de pe infotaiment... Mai ales acum iarna cand conduc masina cu manusi si folosesc butoanele de pe margine...

Altfel imi place spatele si felul cum au integrat proiectoarele de ceata si Front-assistul. 

Ideea de personalizare a fetei in gama e foarte buna dpdv marketing deoarece se evita canibalizarea modelelor intre ele (asa cum se intampla mai nou la Mercedes unde treb sa vad ce scrie pe spate: C220, E220 sau S250 ca sa imi dau seama ce este) 

Personal mi-a placut O2 fara facelift in timp ce O2 FL si O3 nu m-au impresionat la design. Acest FL ma lasa indiferent dpdv design si nu imi influenteaza decizia de cumparare asa cum ar face-o un pret mai mic sau mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer-ul din orasul meu mi-a spus sa astept pana prin februarie sau chiar martie cand exista posibilitatea sa se bage fie pachete, fie vreo reducere.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3r1la fel se intampla si la dealerii din Bucuresti.

 

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/11/2017 at 2:16 PM, Doc Morelli said:

Salutare,

Am comparat 2 configuratii facute online pe skoda.ro anul trecut pentru un Style 1.8 TSI M6 si un Style 1.8 TSI Haldex DSG. La FL cu M6 avem un plus de 1600 Euro si la Haldex un frumos 3000 Euro !!!. Azi la un dealer din Bucuresti am aflat ca nu mai exista in mod oficial Cleverpackuri pentru Romania.

Recomandarea lor, in caz ca vreau sa obtin un pret mai bun, este sa se astepte reduceri suplimentare care ar putea veni incepand cu februarie.

#nasol

 

 

 

Hai ca am ajuns sa ma citez pe mine. Am refacut un pic calculele si situatia cu scumpirile sta in felul urmator:

+500 Euro la fiecare echipare pentru FL.

+1000 pentru ca nu mai exista Cleverpackul care includea Bixenon si scaune incalzite. Si mai mult ca sigur nu vei opta pentru farurile standard cu halogen care mai si arata oribil pe FL.

+100-300 Euro, in functie de ce optionale mai bifezi, de exemplu:

- pret vechi jante 17 - 232, pret nou jante 17 - 261

- driving mode selection vechi 92, driving mode selection nou 120

La 4x4 diferentele sunt identice.

Per total minusul la buzunar este intre 500 si 1700 Euro.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salon Auto Bruxelles. Scuze pentru calitate.

20170116_193350.jpg

20170116_193401.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca nu este rea.

 

cel putin varianta asta as cumpara-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din unghiul asta e ok, mai ales pe alb, din fata ne va lua ceva timp pana ne vom obisnui cu ea. Are cineva poze cu O3 FL cu faruri standard? vazusem ceva din teste dar nu sunt foarte clare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am una si din fata, dar nu e clara si e foarte intunecata! Atat stie rasnita mea de tel si nici standul lor nu era foarte ok.

 

20170116_193316.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se putea si asa

20170116_193316_jpg_aaf96e348a316cd951275f2e339dd6a1.jpg

Modificat de Makron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Makron said:

Se putea si asa

20170116_193316_jpg_aaf96e348a316cd951275f2e339dd6a1.jpg

Așa era genial!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Veste buna! Am fost anuntat de dealer ca pana la sfarsitul lunii se vor baga reduceri. Ce inseamna "reduceri" nu stiu exact sa va spun. Fie pachet(e), fie pur si simplu discount. Informatia e oficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!