Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Macar apar optiunile cu TOP LED si volanul incalzit si Skoda Connect. Interesant. Nu vad diferente mari de pret dupa ce termin de configurat.

Nu mai apare 1.6tdi 4x4 nicaieri vad. Nici nu vad sa il fi inlocuit cu 1.4tsi-ul dar 4x4. Pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La actiunea clever pack apar farurile bi-xenon, mai jos ai optiunea faruri cu tehnologie LED.

Actiunea clever pack n-a fost modificata inca de pe vechiul configurator.

N-a aparut inca RS-ul :)

 

Modificat de CrS1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari si LA MULTI ANI!

V-am facut o selectie de dotari ce dispar / apar la fiecare nivel de echipare..

Si la Style pachetul este mult mai bogat decat credeti

 1. Modificari de standard 
+ Introducere varianta noua: 2.0 TDI / 150 CP DSG – 4x4 
+ Inlocuire motor 1.6 TDI / 110 CP cu 1.6 TDI / 115 CP 

> > Modificari Standard ACTIVE 

Eliminare dotari: 
- Bancheta spate cu spatar rabatabil fractionat 

Introducere dotari: 
+ Blocuri optice spate cu tehnologie LED 
+ Radio Swing MIB2 cu display color de 6,5” (marire de la 5'') 
+ LED DayLight 
+ Priza 12V in portbagaj (doar Combi) 
+ Pachet fumatori - scrumiera si bricheta fata 
+ Pachet Simply Clever 

> > Modificari Standard AMBITION 

Eliminare dotari: 
- Volan 3 spite imbracat in piele 
- Schimbator viteze si maneta frana de mana imbracate in piele 
- Proiectoare de ceata 

Introducere dotari: 
+ Iluminare spatiu pentru picioare 
+ Lanterna LED in compartiment portbagaj (doar Combi) 
+ 4 difuzoare suplimentare 

> > Modificari Standard STYLE 

Eliminare dotari: 
- Covorase fata/spate, material textil 
- Oglinzi exterioare pliabile electric cu Boarding Spots 

Introducere dotari (continuare Style): 
+ Iluminare ambientala LED 
+ SunSet - luneta si geamuri laterale spate cu tenta inchisa 
+ Volan multifunctional (comenzi radio si telefon) in 3 spite, imbracat in piele 
+ Pregatire GSM Confort cu Bluetooth 
+ Schimbator viteze si maneta frana de mana imbracate in piele 
+ Scaune fata incalzite 

> > Modificari Standard L&K 

Introducere dotari: 
+ Radio-CD&MP3-player Bolero MIB cu display color, touch, 8" (marit de la 6.5''), inclusiv SMARTLINK+ 
+ Faruri cu tehnologie LED, AFS 
+ Maxi-DOT color 
+ Suspensie adaptabila Dynamic Chassis Control 
+ Driving Mode Selection 
+ Airbag-uri laterale spate 
+ KESSY 
+ Senzori parcare fata/spate 
+ Intelligent Light Assistant 
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crystyann. Multumim de info ! Ai cumva si brosura noua pentru Romania ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@crystyann. Credeam ca de acolo ai luat informatiile despre echipari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A.....tu discuti de lista de preturi sau de catalog?

Lista de preturi nu am cum sa o atasez ca depaseste 1,99MB...Catalogul nu a aparut inca!

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca ai catalogul deja. Si lista cu Clever packuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a actualizat configuratorul conform TVA 19%. Ca exemplu, la o configuratie de aprox 24,500, este o scadere de vreo 200.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine la 19:30 (ora Romaniei). O sa tina in jur de 20 de minute.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"An exclusive high performance RS version will be introduced to the world for the first time." Cel mai probabil, RS 245.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic: la cum suna comunicarea PR-ului Skoda zici ca lanseaza direct un concurent pentru Porsche GT3 RS, nu o masina de volum cu ceva mai multi muschi...

Cuvinte ca "exclusive" si "high performance" nu prea au ce cauta in aceeasi propozitie cu "Skoda". :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nimic pe langa taraboiul facut pentru "Skodiaq."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.motor1.com/news/133273/2017-skoda-octavia-facelift-detailed/

100 si ceva de poze si un film de 24 de minute.

Articolul este scris de mine. Sper sa nu se considere ca fac reclama. Daca da, atunci imi cer iertare in avans.

PS: Ciudat e faptul ca nu au aratat ce au promis, adica noua varianta de RS.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat azi la un dealer in Brasov despre preturi si reducerile de dealer. Nu sunt vesti despre Cleverpackuri de la Porsche si rabatul este destul de mic acum - 3%, fata de 6-8 cat se obtinea in vara. Asadar, noua Octavia e mai scumpa cu ~1500 Euro pentru moment.

#puscasicureaualataceOctaviaimiluamodata

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa faca ei rabaturi, stai linistit! La ce urata e si ce feed-back negativ primesc din toate mediile referitor la design, se va lasa cu taieri masive de pret. Sau vor scoate mai repede noul model.

P.S. Acum (inca) o fac pe vitejii...programul Rabla nu se vede la orizont, taxa de mediu s-a scos, sa vezi ce vor urla de foame prin aprilie-mai, cand vor fi pe minus 60% la comenzi persoane fizice fata de 2016.

P.S 2 Pt discounturi mai bune, mergi la Bucuresti. Pt cele mai bune, joaca-te cu ofertele intre dealerii din Bucuresti, care scade mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick In mod normal viitorul posesor de Octavia nu este interesat de design. Si oricum nu e chiar asa de rau nici FL-ul vietii. Practicalitatea este pe primul loc in alegerea Octaviei. Dar daca preturile in Ro vor sta pe High, s-ar putea sa avem ceva miscari pe piata. Mai ales daca avem manageri inteligenti la concurenta.

#omtraisiomvedeadarnudau30kpeOctavia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca firma, poate nu dai 2 lei pe design. Ca persoana fizica, nu cred ca este cineva pentru care sa nu conteze designul macar in plan secund la categoria asta de masina. Si-ti pot da muulte exemple. Nu de alta, dar mie imi place inca mult negresa mea, chiar daca a intrat in al 10 lea an, mai ales cand o scot de la spalatorie (deh, negrul cu multe spalari se tine). Nu la fel m-as uita la un FL (bine, probabil tot neagra, cu LEDuri si jante de minim 17 ar fi digerabila)...insa pe configurator ma duce in 20 500 euro, hai poate 19 500 cu discount. In lei aprox 90 000. Aberant de mult cand eu pe a mea (la dotari/putere aprox echivalente) am dat cam 51 000 lei in dec 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick te duce 20500 pe configurator fara optionale. Cu siguranta o sa vrei ceva in plus, mai ales daca o iei pe PF. Macar sa bifezi toate optiunile de siguranta: full airbags, o avertizare de coliziune, un lane assist, un pachet de iarna. Si uite asa mai abuzezi cardul de 3000 Euro.

#asaecandconcurentadoarme

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca mai sunt pe stoc masini fara FL deci cine vrea sa profite poate sa o mai faca, mai ales pentru RS. In plus cred ca se pot obtine discounturi bune tinand cont ca a aparut "noul model".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

La capitolul 4x4 si RS foarte slabut stock-ul - spre deloc chiar. In schimb SMART si STYLE imposibil sa nu gasesti ceva care sa nu-ti placa. Unde mai pui ca mai sunt si discount-uri suplimentare promovate chiar pe site. Asa ca, cine nu vrea sa astepte termenele de livrare pentru FL, si nici nu ii place asa mult, are de unde alege. Bafta doritorilor ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Brasov ieri erau doua RS in showroom (unul negru si unul rosu), e adevarat ca erau combi (deci nu prea se inghesuie lumea la asa ceva).

Nu stiu mai multe detalii dar poate intereseaza pe cineva, care se si pricepe la negocieri (nefiind niste masini foarte cautate). Eu unul mi-as lua un RS "vechi"  fie el si break la pret de Style FL. Daa...stiu, a trecut Craciunul :tomato:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am comparat 2 configuratii facute online pe skoda.ro anul trecut pentru un Style 1.8 TSI M6 si un Style 1.8 TSI Haldex DSG. La FL cu M6 avem un plus de 1600 Euro si la Haldex un frumos 3000 Euro !!!. Azi la un dealer din Bucuresti am aflat ca nu mai exista in mod oficial Cleverpackuri pentru Romania.

Recomandarea lor, in caz ca vreau sa obtin un pret mai bun, este sa se astepte reduceri suplimentare care ar putea veni incepand cu februarie.

#nasol

 

 

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aiurea politica asta. O sa piarda clienti. Cum sa iti recomande un dealer sa astepti achizitia cand tu te duci sa cumperi... el oare nu vrea sa vanda!? Macar daca recomanda SMART care este cel mai avantajos dpmdv la Octavia, daca nu ai nu stiu ce preferinte.

Pai si cu Clever Pack cat o sa scada pretul ? Ca mai mult de 900 Euro nu prea vad, cand Actiune CleverPack era -942E ,  CleverPack Style era -166 E, Actiune pachet Design Style -297,50 E. 

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!