Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Da pai cu timpul o sa te obisnuiesti cu "hidosenia", nu va mai fi asa un impact mare. Problema e cand sunt aprinse ledurile de zi, atunci iese in evidenta lipsa de continuitate, de fluiditate a elementelor frontale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

56 minutes ago, Laurentiu Risnetu said:

 

@Sali3ri de unde tot aduni pozele :icon_confused:? Desi parca uitandu-ma la ele. si tot uitandu-ma .... si tot uitandu-ma .... parca incepe sa imi placa tot mai mult :)

De pe site-uri din Cehia si forum-uri din Anglia si Germania.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, andreutzu said:

 

cred ca era mai bine daca puneau Ledurile in partea de sus.

cel putin au schimbat suportul de telefon care abia mergea pt un tel cu diagonala de 4inch.

Morelli, - preturile par la fel ca la noi, nu  vad oscilatii mari,

 

tocmai ce ma uitam pe fluturasul cu ofertele de la Brady zilele astea si tot pe acolo sunt preturile,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si o scurta comparatie de preturi la slovaci:

Octavia 3 1.4 TSI 150 M6 Style, 19700 E ---- Octavia 3 FL 1.4 TSI 150 M6 Style, 20850 E. Deci  ~1000 Euro in plus. Totusi, se pare ca vom avea dotari mai bogate in Style: Jante 17, Alarma, Maxidot color, Front assist, Bolero 8 si SmartLink, Kessy. Nu stiu daca nivelele de echipare sunt standard pe toata piata europeana pentru o comparatie exacta. http://skoda.boat.sk/downloads/skoda_octavia_cennik.pdf

Jalea mare este la variantele 4x4:

Octavia 3 1.8 TSI DSG 4x4 Style, 25000 E ---- Octavia 3 FL Octavia 3 1.8 TSI DSG Style 4x4, 27300 E. Deci  ~2300 Euro in plus.

Ca fapt divers, un Kodiaq Style 2.0 TSI 180 DSG cu toate optiunile de siguranta, confort si infotainment bate la 36000 E.

#scrietiluimosu

Modificat de Doc Morelli
am uitat ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista diferente mari de echipare (deci si de pret) de la o tara la alta, asa ca nu se pot compara cu acuratete maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@the_andy16

Preturi Brady inainte de FL : Octavia 3 1.4 TSI 150 M6 Style - 19 378 E

Preturi SVK cu FL : Octavia 3 1.4 TSI 150 M6 Style - 21 700 E

In fine, nu avem acum niciun pret oficial pentru Romania, dar cred ca ne paste un +1000 pentru fiecare echipare.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in continuare 1,4 TSI fara ACT, la Leon se poate iar la Octavia nu se poate nici la facelift!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Guadalcanal.

Tigania asta este specifica VAG. Avand atatea modele, care oricum se canibalizeaza pe aceleasi segmente de piata, incearca prin orice artificiu tehnic sa le diferentieze, mai ales acum cand toate modelele de volum non-premium folosesc platforma MQB. Acelasi 1.4 TSI are pe Superb ACT-ul activ iar la Seat s-a putut activa de la bun inceput.

Sau,  acelasi 1.8 TSI 180, la Octavia are 250 Nm cuplu pe M6 iar la Superb un ..superb 320 Nm pe M6.

#banisafiecaSkodaitidamasinapotrivita

 

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Guadalcanal said:

Deci in continuare 1,4 TSI fara ACT, la Leon se poate iar la Octavia nu se poate nici la facelift!!!

Si da... Pe O3 si O3 FL se putea si se poate incalzire auxiliara Webasto si parbriz incalzit, pe Leon nici macar la facelift nu :))) deci cam la fel :) ...VAG se joaca de a TETRIS cu marcile si modelele similare din concern... iar totul primeste numai VW si AUDI... asta e. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce au avut cu masina asta, arata ok inainte, acum e hidoasa, iar daca o vor scumpi cu 1000 e, clar nu vor mai fi vanzari ca acum. Farurile sunt horror, daca nu deranjeaza acest aspect ramane o oferta de luat in calcul. Oricum ideea e sa o parchezi cu fata la gard/perete sa nu fii nevoit sa o vezi din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vânzările cred că vor merge OK. Cine a mai plătit în ultimii ani un preț de catalog la vreo mașină ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca exista o marca la care ai cele mai mici reduceri in Romania...asta este. Masina OK dar dealerii cred ca vand aur curat cand e vorba de skoda... asta cu farurile, cine vrea o masina corecta de familie si nu are probleme de aere cand aude marca skoda, o va cumpara cu ochii inchisi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu mai apare la ei 1.6 4x4. L-or inlocui pe viitor oare cu 1.4 TSI 4x4, motorul de pe Kodiaq? De asemenea, mi se pare ca preturile sunt putin marite fata de ce aveau si cehii inainte. Aproximativ cu 1000E cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jaw. Exact asta am observat si eu pe listele de preturi din Slovacia. Am impresia ca, asa discret, pe nesimtite, viitorii clienti Skoda si VAG vor plati amenzile din SUA pana la ultimul cent.

#ochiipeportofel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

Se pare ca din acest configurator a disparut si 1.4 TSI benzina (singura varianta disponibila fiind CNG) si 2.0 TSI :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar, intră imediat 1.5 TSI. Abia aștept să văd.

La varianta economică (Activ) a rămas totuși 1.4. Deci 1.5 cred că o să fie mai scump un pic.

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dalkove svetlo = faza lunga
potkavaci svetlo = faza scurta
denni sviceni = luminile de zi (a se vedea faptul ca si farurile cu halogen vin cu lumini de zi LED standard)
smerova svetla = semnalizare

58511b95bdb2b_pednsvtlaO3FL.png.67c6f38a72c8f6dd6a808278f65afb54.png

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mhm, Leduri de zi Logan-style la orice Octavia de sub 18 000 euro. Ba chiar as spune ca mai urate ca ale Loganului. Inca o modalitate indirecta de a scoate banul fraierului din buzunar, ca deh, ce mi-e 17 ce mi-e 18 k euro, dar sa rada vecinul de mine ca e noua si hada?

In alta ordine de idei, se aude ceva de o data cand ar ajunge primele exemplare in showroom? Nu de alta dar poate pe diferite culori o prinde mai bine...din ce am vazut in poze, pana acum, pe negru arata cel mai "uman".

Lasand ipocrizia la o parte, daca primesc un Style 1.0 TSI Full-LED, culoare metalizata si restul dotarilor de pe generatia actuala la 16 999 max e un best-buy si ma gandesc f serios sa o iau. Tocmai m-am intors cu batraoara mea O2 de la munte, abia a implinit 9 ani si a fost impecabila, monument de fiabiitate si calitate a fabricatiei.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!