Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Nu văd eu bine sau la FL sunt 2 manete in partea stângă a volanului? Cea nou apărută fiind mai jos si dedicată pilotului automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nouă, există și la O3. Și este nefericit amplasată, pentru mine cel puțin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe forumul "skoda community.de" sondaj: Va place O3 FL?

1. Imi place mai mult O3 FL decat O3 - 9.7%;

2. Imi place mai mult O3 - 81.8%;

3. Imi plac ambele - 8.5%.

S-o uita cineva de la Skoda Cehia pe forumuri skoda unde apar astfel de sondaje?

 

Modificat de Alunakis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, hambros2001 said:

Nu văd eu bine sau la FL sunt 2 manete in partea stângă a volanului? Cea nou apărută fiind mai jos si dedicată pilotului automat?

Masinile care au mentinerea automata al distantei fata de cel din fata, au pilotul automat pus pe acea maneta extra. Cei fara, sunt clasic cu cu doua manete, tempomatul simplu fiind integrat in cea din stanga. Asa este si la Golf,Octavia , Leon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru mine e relevant, design-ul (subiectiv) nu modifica performantele si destinatia masinii, motorizarea in schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Andrei1980 said:

Masinile care au mentinerea automata al distantei fata de cel din fata, au pilotul automat pus pe acea maneta extra. Cei fara, sunt clasic cu cu doua manete, tempomatul simplu fiind integrat in cea din stanga. Asa este si la Golf,Octavia , Leon...

La Golf (7) e pe volan.

Declinul recent al filozofie de design Skoda a inceput cu Kodiaq si continua cu O3FL. Desi aici pe forum lumea e mai intrigata, cred ca O3 se va vinde bine continuare, pentru ca "average Skoda client" pune accent pe partea practica, vrea mult la pret mic/rezonabil si pune mai putin accentul pe design. Nici varianta fara facelift nu e vreo frumusete. Skoda mai are experienta cu masini cu un design "trist" (vezi Superb 2) care s-au vandut destul de bine.

PS: Bineinteles ca afirmatiile mele legate de design sunt foarte subiective, ca a tuturor celorlalti.

Modificat de iou.paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca vanzarile vor fi in continuare bune mai ales daca au mai remediat din problemele aparute la prima generatie . O 3 FL are optionale mai numeroase nedisponibile la prima generatie si in general un FL nu este o alegere rea din punnct de vedere al fiabilitatii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are rost sa tot repetam postarea la filmuletul asta pe fiecare pagina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele facut din unghiul de deasupra o prind mai bine parca, dar la pozele din fata focusul parca este luat prea mult de separarea farurilor. Mai ales daca ma concentrez pe farul din interior mi se pare ca ceva nu e armonios. Poate se incearca un look mai agresiv cu aceste faruri, dar nu cred ca au reusit prea bine.

Imi place insa ca au mutat acel radar in grila centrala din zona de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Productia va incepe in saptamana 6, deci inceputul lui februarie. Cica active info display o sa fie disponibil cateva luni mai tarziu.

Am citit asta pe briskoda, informatia venind de la un dealer din suedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://media.skoda-auto.com/en/_layouts/Skoda.PRPortal/pressrelease.aspx?ID=1122

Bolero creste la 8 inchi. Columbus la 9.2.

Style si L&K primesc lumina ambientala LED standard.

Volan incalzit.

Lanterna detasabila in spate pentru Combi.

Ambition primeste combinatie negru/maro interior. Mici schimbari si pe la celelalte nivele de echipare.

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-01.jpg

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-02.jpg

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-03.jpg

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-04.jpg

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-05.jpg

161104-SKODA-OCTAVIA-INTERIOR-06.jpg

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge se va vinde la fel de bine  sunt sigur ca in Romania va fi tot nr 1 la vanzari masini de import .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, nu transmite absolut nimic...este doar o alta masina. Pana la urma scopul Octaviei este sa faca volume de vanzari nu sa placa tuturor asa ca Job well done Skoda!:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pozele astea neoficiale, live, este de-a dreptul hidoasa. Dar cum au zis si colegii, se va vinde in continuare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu Jaw, din pacate pozele "reale" o arata intr-un mare fel. Dar nu unul pozitiv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep la chestii de design/forma caroserii...dar nu pot sa imi dau seama de ce, acum daca privesti fix din fata masina, pare mult mai apropiata de Rapid ca si forma (care este urata cu spume exact din cauza ca este mai ingusta ca octavia dar mai inalta si ara o forma ciudata daca te uiti la ele din fata) Octavia exact aici se diferentia fata de Rapid, avea proportii mai normale.. Probabil ca este este numai o iluzie si Octavia a ramas ce a fost la marimi, dar ceva iti joaca feste in mintea ta daca te uiti la ea din fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..nimic neasteptat, s-a spus totul pe aici. @cristi511 are dreptate, bineinteles ca se va vinde in continuare. 

Despre L&K nu am ce sa spun, intotdeauna a fost echiparea "smechera" de la Octavia, totodata insa mult prea scumpa din punctul meu de vedere. Nu cred ca se va schimba acest aspect in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am urmarit in ultimele 2 luni topicurile de octavia 3 si cu noul facelift m-au convins sa renunt la achizitionare. voi merge pe Renault Megane GT. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am intalnit weekendul asta cu dealer-u de la care am cumparat masina si mi-a spus ca dupa 16 Noiembrie, comenzile de masini noi se vor face pentru noua versiune Facelift. Deci cui nu-i place aceasta versiune de Facelift, ar fi bine sa nu amane prea mult decizia de achizitie pentru Octavia 3.

Mi-a spus totodata ca recent s-a facut indexarea cu inflatia de aproximativ 1% dar ca se astepta ca versiunea noua sa mai adauge ceva la pret. Eu imi aduc aminte in primavara cand au introdus motorul nou de 1.0l benzina in locul celui de 1.2l si cu mici schimbari pentru MY 2017 ca au scumpit cam cu 300E toate echiparile.

I-am spus ca daca arata asa mai de mult, eu unul nu mai alegeam sa imi cumpar Octavia, caci daca e sa dau 20000E pe o masina trebuie sa-mi placa in primul rand cum arata (nu mai zic ca si sotia). Mi-a spus ca ma intelege caci nici lui nu-i place prea mult ca arata ca un model mai vechi de Mercedes. Dar si-a exprimat speranta ca poate in realitate va arata mai bine decat in poze si ca poate ne obisnuim si noi cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!