Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Au 'furat' ideea cu iluminatul pe albastru la bord de la Golf 5? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Daxx: albastrul de la G5 era o nuanta foarte placuta si avea continuitate, dupa G4 si Passat 3C.

Asta are continuitate cu ce? Ca sa nu mai vorbim ca nuanta este "albastru ieftin asiatic".

Bine ca BMW e in stare sa mearga pe acelasi portocaliu la iluminarea bordului de 35 ani. Aia nu simt nevoia sa faca schimbari. Stai, se numeste traditie.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, albastrul de pe G5 e frumos. Detin G5 si imi place. Remarcam ca ei imprumuta idei de acum 10-15 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit un studiu auto ca albastrul odihneste ochii. Or fi descoperit si astia de la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut in familie Golf IV, orice puteai sa spui doar ca odihnea ochii, noaptea trebuia sa pui pe minim intensitatea ca iti lacrimau ochii de la ea....atunci a fost nebunia sefului de la VW care intre timp s-a schimbat...dar nu cred sa fie cadranele albastre la O3...am vazut si la Leon dűfacelift ceva poze la fel cu culoarea asta si alte poze deja alb ca si acum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul e cel mai ok, de asta si xenonul/led oem este spre alb si nu albastru. Sa simuleze cat mai bine lumina zilei ca sa nu oboseasca soferul la drum lung noaptea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa scuip impotriva curentului insa eu nu pot sa zic ca e urata :) Astept sa o vad in showroom ca sa ma pronunt final. Cel putin spatele mi se pare mai reusit avand in vedere ca nici inainte nu era grozav cu acele stopuri mici dar acum parca au ceva personalitate in special pe varianta combi.

In interior mi se par mici schimbari, nimic grav, nimic grozav, cred totusi ca displayul de 8 inch de pe superb era de ajuns.

Ajungand la faruri .. hmm ..prima reactie - ce e porcaria asta.. a trecut o zi si parca parca incepe sa imi placa, cred ca e genul de design care la inceput trebuie sa il accepti si dupa aia nu poti trai fara el .. vom vedea 

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi place faţa, dar sigur ne vom obişnui cu ea. Nu cred ca dupa facelift vor scadea vanzarile. Cei ce cumpara flote dau 2 Lei pe design, ei oricum cumpara variante albe, "chel" line. Cine vrea masina mai mare, iarasi va alege Octavia in detrimentul Leon-ului.  Spate si interiorul chiar imi plac.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De altfel colegul Bebeee are dreptate, nici eu nu cred ca vanzarile vor cadea sau vizibil, Octavia are deja renume iar proprietatile principale de allrounder cu portbagaj imens nu si-a pierdut asa ca ramane de obisnuinta, atat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu @Bebeee Se obisnuieste lumea. Octavia are atuurile ei pentru care e cumparata. Nu o ia nimeni pentru designul spectaculos. Desi varianta actuala (pre facelift) arata bine dpmdv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noa pai design-ul cu faruri fractionate apartine tatucului Mercedes. In ziua de azi totul e un plagiat, nimic nu mai e original. :D

maxresdefault.jpg

skoda-octavia-facelift (5).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar macar la Mercedes totul era 'intr-un fel". Nu pot sa zic ca arata bine doar ca avea continuitate. La Skoda au ales ca linia de sus sa fie continua iar ce de jos discontinua astfel incat efectul nu e tocmai placut. Dar, cum s-a argumentat mai sus...suntem 2 3 carora nu ne place dar oricum nu eram clienti (fideli) Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O3 fl este original...cel putin eu nu cunosc alta marca sa aiba dlr led intrerupt xD

In rest, exista masini si masini pentru toate gusturile, acolo oricum suntem toti subiectivi ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc că vor exista soluții pentru "anularea" prelungirii care nu se continuă :) Arată ok masina.

Pentru posesorii de auto mai noi cu faruri tip LED, cum se compara cu farurile clasice cu Xenon ?

Sunt (mult) superioare ? 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@C o s m i n, dar Mercedes-ul e Mercedes vorba colegului de birou ;))

@cristi511, majoritatea de pe forum nu suntem de acord cu noul design frontal, unii chiar au amanat achizitia O3 ca stiau ca apare facelift-ul si acuma sunt in ceata! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL depinde foarte mult de tehnologia folosita. In cazul LED-urilor fara lupa dispersia si acoperirea luminii este ok dar nu e peste actualele sisteme cu Xenon. Acolo unde insa se foloseste lupa pentru LED consider ca sunt peste, dar nu cu mult. Marele avantaj este durata(mult mai mare) de viata in cazul LED-urilor. 

Lasa ca e bine ca au amanat ca acum pot beneficia de reduceri mai mari la masinile de pe stoc :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi mă gândesc la tehnologia folosită de grupul VAG (LED Basic/High pe Passat/Tiguan).

La masina unei cunostiinte, BMW (Seria 7 - modelul 2015) dotata cu faruri tip LED, nu mi-au placut, prefer oricand farurile clasice cu Xenon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta principala dintre cele doua mentionate de tine este faptul ca cele Basic sunt statice iar cele High sunt Adaptive. Abele, daca nu ma insel, sunt cu lupa.

In cazul SEAT-ului meu exista si varianta cu oglinzi (un fel de xenon fara lupa ca in cazul Renault Laguna), cea mai simpla dintre variantele simple. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt comparative pe Youtube intre faruri Led si Xenon. Mie mi se pare ca lumineaza mai bine/puternic cele cu Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles. Mai studiez.

Sunt în căutarea unui al doilea auto și sunt într-o cumpănă, nou vs. sh, atâtea noutăți în fiecare zi ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de xenon vs LED, e adevarat ca la faruri cu LED nu merge schimbat "becul" ci se schimba farul cu totul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Cam asa stiu si eu. Dar durata de viata a unui LED e mult mai mare decat a unui Xenon. Cel putin in teorie.

Inovatii de la Philips. http://www.turatii.ro/2016/10/21/philips-solutii-inovatoare-pentru-iluminatul-auto/

Da' nu cred ca e topicul care trebuie pentru discutia asta :) 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu este topicul potrivit pentru detalii tehnice privitoare la LED. Nu mai zic de versus cu Xenon. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, octavia 4ever said:

 

@cristi511, majoritatea de pe forum nu suntem de acord cu noul design frontal, unii chiar au amanat achizitia O3 ca stiau ca apare facelift-ul si acuma sunt in ceata! :D

ma numar printre cei care au amanat si imi cam musc mainile pentru ca in vara obtinusem un discount super, era si programul Rabla si O3 pre FL customizabil...insa m-a oprit durata mare, pe comanda era de minim 4 luni. Asa ca am decis sa astept faceliftul, sperand intr-un colt de suflet sa aiba farurile in stilul noului Superb (continuitate, noua identitate de marca bla bla). Dezamagirea e mare...poate noua Jetta din 2017 sa fie altceva.

Chiar daca nu am renuntat de tot la ideea de o O3 FL, descopar tot mai multe lucruri care nu imi plac: pe langa faruri (da, ii confera un look mai agresiv, dar atat), ma suprinde faptul ca nu ma impac cu noul sistem multimedia fara butoane fizice. Nu stiu, imi lasa impresia de after market, de tableta pusa acolo "taxi-style". De asemenea cu ceasurile de bord nu doar ca si cromatica albastra de noapte, ci si ca fundal de zi, mi se par net mai putin lizibile.

Toate astea, condimentate cu potentialele impresii ale dealerilor (model nou, domle!), cu disparitia probabila a Rabla, ma indeparteaza de Skoda. Pacat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

46 minutes ago, mednick said:

insa m-a oprit durata mare, pe comanda era de minim 4 luni

Am dat comanda la Octavia in iulie, initial au estimat la 15 saptamani perioada de asteptare, dar au adus-o cam in 11.

Vazand acest facelift, ma bucur ca nu am mai amanat achizitia masinii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!