Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Hm...

In spate au trecut la fusta spate/ extractor wannabe ca la Superb

Din fata...e de gustibus, dar fata aia o face sa para foarte ingusta ? Nu stiu de ce am senzatia asta. Nu vad deloc o incadrare in imaginea de marca Skoda, presupunand ca Fabia, Superb si Kodiak definesc linia de imagine. Daca asta va fi noua linie de imagine Skoda...bleah. Pare o copie asiatica dupa o masina europeana de succes.

In interior au schimbat ceea ce era cel mai simplu si ma ieftin: unitatea infotainment, au trecut probabil la 8'' full touchscreen, fara butoane.

Din pacate nu au adresat deloc (din ce se vede in poze) problemele actualei O3: Fetele de usi, manerele ieftine de deschis usa din interior si solutia cheap de integrare in capatul baghetei de decor si mai ales consola dintre scaune si oribilitatea aia de bricheta plasata ca o excrescenta, laitmotiv de design acum vreo 15-18 ani la francezi.

Vizual parca au micsorat zona ceasurilor de bord, sau au ascutit cochilia bordului care imbraca ceasurile, e foarte asemanatoare cu cea de la actualul Seria 1.

No like, din punctul meu de vedere. Din pacate, Skoda continua linia cu care ne-a obisnuit la Facelifturi: corectii minore, eventual 1-2 briz-briz-uri electro ca sa-ti ia ochii, in rest cost-saving. Asa au facut la O2 si la Superb2, merg pe acelasi trend.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

Pacat, cred ca la partea frontala mai puteau lucra putin. Farurile lasa de dorit, iar la proiectoarele de ceata ar fi putut crea ceva in genul celor de pe Golf VII GTI, daca tot au venit cu bagheta cromata pana sub proiector. Spatele nu pare ca aduce multe modificari, iar la interior sistemul multimedia iese in evidenta.

Asa cum spune si @Aditu, "nu ca as avea eu model fara FL", dar nu imi place in mod deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda, simply ugly!

Au dat-o de gard cu faceliftul asta. Pentru mine unul Octavia a iesit complet din vizor. Atât farurile cat si stopurile mi se par din alt film. In timp ce mai toți producătorii merg pe ideea de mai mare si mai îngust Skoda a ales sa le faca mici si patratoase. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul ca farurile alea dau mai bine pe original (Mercedes)....

2011_Mercedes-Benz_E-klasse_AMG_by_Brabus_002_1685.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vindea prea bine, si i-au sabotat 'fratii' de grup :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun user caruia sa-i placa acest facelift? Cineva are probleme mari cu capul la Skoda.... au stricat ceva care nu pot sa zic ca era frumos dar arata mult mai bine decat ce am vazut in postarile colegilor, ma refer la partea frontala. Oare au rezolvat ceva cu puntea spate sau tot asa e? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm...sa fie "ultimul cantec" al lui Kaban, dupa aceasta miscare stil "Bangle" ? 

Clientul de Octavia este traditionalist, ma indoiesc ca va digera foarte usor design-ul asta - daca fix asa va arata. 

Ramane de vazut cat se vor pastra vanzarile de flote, dar daca volumele scad semnificativ, Kaban va iesi din peisaj...

Sunt curios cum naiba a aprobat board of managementul de la Skoda asa ceva, mai ales ca risca cu cel mai bine vandut model al marcii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ai scris @75NOR , clientul de Octavia este traditionalist, asa faruri nu au ce cauta pe facelift. Poate, in realitate va arata mai ok. Imaginati-va cum va arata pe farurile standard, fara lupa si LED :)) Pana si designerii de la Dacia au facut Logan-ului un facelift foarte reusit :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca interpretezi declaratiile recente ajungi la concluzia ca Superb/Kodiaq sunt noul El Dorado pentru Skoda si ca toata atentia lor este indreptata in directia asta. + o multitudine de suv-uri si suv-ulete care urmeaza in viitorul nu foarte indepartat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@octavia 4ever : Pentru Dacia am tot respectul, marca asta mi se pare intr-o crestere bine gandita si care are continuitate. End of OT.

@cristi511: Nu au cum. Ca masina de flote nu poti vinde SUV-uri indiferent cat de mari sau mici sunt. Toate marile coporatii, firme de leasing operational, etc, au nevoie de masini de volum, de clasa compacta pentru "grosul" flotei. Restul, sunt exceptiile pentru pozitiile de management. SUV-urile sunt targetate clar catre clientul "particular", dar astia nu fac volume de vanzari semnificative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O frumusețe de urâciune. Excrescențele (că nervuri n-au cum să fie) laterale de pe capotă, stil klingonian, m-au convins. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Or fi noul El Dorado, dar de ce sa strici ceva ce e ok? Au inceput cu puntea spate la O3, acum cu facelift-ul asta hidos. Daca ar fi sa aleg intre o Octavia 2 noua cum a fost a mea in 2008 si O3 din 2017 cu aceleasi dotari, as alege oricand una ca a mea. S-a cam stiut de facelift-ul asta acum 6 luni, dar nu credeam ca va arata ca in articolul asta https://mobile.twitter.com/SkodaNEWS/status/734514788483641345

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puntea spate este respectul aratat clientului, prin MQB. Not.

Designul tine strict de fiecare marca a grupului. Inca nu-mi vine sa cred ca va arata in halul ala, ca vor face o schimbare atat de radicala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Cum am spus mai sus, noul slogan ar trebui sa fie " Skoda, simply ulgy!". Concret, daca nu ai ochiul cat de cat antrenat singura diferenta pe care o vei observa este la exterior. Interiorul pare identic si la fel. 

Cum a spus si Kthor pe un alt topic, Kodiaqul arata al naibii de bine acum :) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezamagire mare! Printre putinele situatii in care CGI-urile oribile aparute chiar cu 1 an inainte au "respectat" fidel modelul final. Sau invers.

Nu ii costa mult sa faca niste faruri macar "Superb style". Nici o o abordare in stilul kodiaq nu era de refuzat. Insa asa pare doar o copie low-cost a unui "E" de acum cativa ani.

Spatele si interiorul sunt ameliorate comparativ cu actuala. Dar atat. Sa vedem si preturile.

Eu nu am abandonat gandul sa imi iau una, dar trebuie sa o vad live, cu o culoare corespunzatoare. Si da, si eu ma gandesc cat de horror vor arata farurile standard, non-led. Pe care pana si Loganul le are standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... ma alatur si eu celor dezamagiti de cum arata. OK, nu se astepta nimeni sa rupa gura targului cu designul dar fata aia e pur si simplu urata comparativ cu non faceliftul.

Eu ma asteptam sa semene cu Superbul in partea din fata. Mai toti producatori merg pe ideea matryoshka dar Skoda a vrut sa fie din alt film si nu prea le-a iesit.

Totusi poate e genul ala de design cu care trebuie sa te obisnuiesti putin si apoi incepe sa-ti placa.

Si un scurt articol: http://www.automarket.ro/stiri/skoda-octavia-facelift-cea-mai-vanduta-masina-straina-in-romania-primeste-74055.html

Modificat de zorro00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci CGI-urile erau superbe pe langa ce au scos mintile luminate de la Skoda. Sa spargi farurile si sa nu le faci simetrice, continue, legate....e prostie in stare pura.

14359458_526083027589094_1285666862_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a postat colegul mai sus arata bine, din pacate in realitate e altceva. Octavia arata mai urat, superb-ul l-au scumpit, prea s-a umflat orezul in ei in ultimul timp :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai fiti asa de rai, chiar arata bine 

 

 

 

Insignia-ul din poza colegului de mai sus .... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, andreutzu said:

Deci CGI-urile erau superbe pe langa ce au scos mintile luminate de la Skoda. Sa spargi farurile si sa nu le faci simetrice, continue, legate....e prostie in stare pura.

14359458_526083027589094_1285666862_n.jpg

Infinit mai bine arata aici, avea o linie de design.

Nu inteleg ideea de a face un calandru urias, foarte masiv si niste faruri mici, firave...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu as fi stiut ca e Skoda Octavia, as fi zis ca e o chinezarie copie dupa Mercedes E classe, o copie evident proasta.161027-skoda-octavia-01_0.jpg

Se dovedeste inca o data ca progres de dragul progresului poate sa strice. Nu au stiut ce sa schimbe, asa ca au ales aceasta cale complet aiurea.

DRL din doua bucati si nici macar nu vine in continuare, ci e sub un unghi.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este extrem de ciudata alegerea designerilor ca sa nu mai vorbesc ca strica complet liniile masinii. Octavia 2 avea niste faruri/stopuri de dimensiuni respectabile insa au ales ca la O3 sa faca stopurile mici iar acum la fl sa faca si farurile mici. Nu inteleg de ce, este un non-sens. 

Tehnologia permite la ora actuala sa faci un far/stop ingust pentru ca LED si deci nu mai ai nevoie de oglinda reflectorizanta atat de mare iar baietii astia destepti (clever nu?) s-au gandit ei sa faca niste patratele acolo in colturile masinii. 

Trist dar adevarat; chiar sunt curios ce performante va avea in vanzari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este absolut hidoasa, atat zic la fata. Spatele arata mai elegant, asa mi se pare cel putin. 

Good touch: farurile cu led, sistemul multimedia, volanul incalzit.

Bag stuff: nu are sens sa mai zicem ceea ce e evident. Schimbatorul de la DSG speram sa il schimbe, sa il faca mai A4 style, dar vad ca au ramas cu bara aia infipta acolo.

De asemenea, ma asteptam sa vad motorizarea de 2.0 TSi si 190cp. Din pacate nici asta nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!