Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

"A new facelifted Octavia is undergoing pilot production"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3ri

Octavia 3 FL este chiar acum in productie limitata. Pe 1 august am fost la Mlada Boleslav pentru o vizita la muzeul Skoda si la fabrica. Traseul prin fabrica includea si halele de asamblare finala pentru Fabia, Rapid/Toledo si Octavia. In ultimul moment ne-au anuntat ca nu mai putem intra in cladirea unde se asambla Octavia intrucat aveau pe banda Octavia 3 FL. Masina va fi lansata oficial doar dupa ce productia SUV-ului Kodiaq va intra in normal.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Doc Morelli said:

@Sali3ri

Octavia 3 FL este chiar acum in productie limitata. Pe 1 august am fost la Mlada Boleslav pentru o vizita la muzeul Skoda si la fabrica. Traseul prin fabrica includea si halele de asamblare finala pentru Fabia, Rapid/Toledo si Octavia. In ultimul moment ne-au anuntat ca nu mai putem intra in cladirea unde se asambla Octavia intrucat aveau pe banda Octavia 3 FL. Masina va fi lansata oficial doar dupa ce productia SUV-ului Kodiaq va intra in normal.

 

Bine de stiut.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Doc Morelli

Esti mai informat: orientativ cand vom putea lansa comenzile din Ro pentru FL(sau cel putin primele imagini mai mult sa mai putin oficiale)? Am renuntat sa dau comanda in iunie pentru ca livrarea ar fi durat minim 3 luni la configuratia mea si aproape ar fi coincis cu lansarea FL. Nu mai vreau sa repet istoria de la precedenta achitizie (O2) cand am asteptat 4 luni de mi s-au lungit urechile si la 2-3 luni distanta a aparut noul model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mai devreme am dat peste un forum din Germania in care se discuta despre FL si se pare ca se pot face comenzi pentru Octavia fara FL pana in saptamana 50, urmand ca O3 FL sa intre oficial in productie din saptamana 8 a anului viitor. Inca nu se stie data de lansare a comenzilor pentru FL.

Erau niste membri ai acelui forum care spuneau ca au vazut live modelul FL aflat in pre-productie si confirma ca modelul FL va avea "4 ochi", cum se vehicula deja prin presa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarzior...insa oricum la cat de tarziu incepe programul Rabla la noi, nu ar fi asta o problema. Referitor la cei 4 "ochi", sper sa nu arate ca in CGIurile alea oribile de pe internet...ii stiu baieti destepti pe cehi, nu cred sa isi dea cu tesla-n ** la cel mai de succes model vandut al lor. Mai ales ca Superb si noul kodiaq arata ff bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick

Salut,

Problema cu lansarea Octavia 3 FL este ca fabrica unde se va produce (Mlada Boleslav) este foarte aglomerata cu multe alte modele: Fabia, Rapid / Seat Toledo, Kodiaq, Seat Ateca. Din ce am inteles de la ghid prioritatea absoluta pentru 2017 este Kodiaq, asadar O3 FL va intra masiv in productie doar dupa ce ritmul pentru Kodiaq va intra in normal si cerintele pietii satisfacute. In paranteza fie spus, cehii sunt mai seriosi decat conducerea nemteasca din grup si sunt sigur ca nu se vor grabi cu lansarea cu O3 FL doar ca sa lanseze ceva si sa nu poata satisface piata - vezi Seat Ateca. Asadar, asteapta-te sa poti primi un O3 FL doar incepand cu luna mai 2017. Ceea ce poate avea si avantaje, pentru ca in Q1 2017 se vor lansa si cateva masini de la concurenta (Honda Civic X model global, etc) astfel incat vei putea sa compari mai bine masini aduse la zi cu tehnologia.

 

 

Modificat de Doc Morelli
updates
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! Oricum, Octavia merita un facelift, iar cand acesta va apare, va trebui sa fie printre prioritatile lor de productie ( nu cred ca se pot compara volumele de Kodiaq cu cele de Octavia). Si da, astept cu interes si noua gama de modele compacte (inclusiv noua Jetta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pare un RS... Insa se pare ca doar blocurile optice fata si spate fac diferenta. Despre facelift vorbesc :)

http://viteze.ro/stiri/actualitate/skoda-pregateste-un-facelift-agresiv-pentru-octavia-iii-premiera-motor-1-0-tfsi-in-3-cilindri/#slide=2

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu este o randare, ma indoiesc ca va arata asa ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Referitor la facelift, sa intelegem ca de la 1 nov vom avea primele imagini oficiale? (altfel nu ar avea sens...cum sa lansezi comanda pe un produs pe care nu il stii)

In alta ordine de idei, fiind doar un facelift si nu un mare nou model, chiar nu sunt niste imagini macar partiale? Ca va avea faruri duble am inteles, insa de tipul celor de la E klasse fostul model (oribile, de altfel asa apareau si in randarile de pe net) sau duble in stilul Kodiaq, cu tuse de Superb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu are cum sa aiba farurile asa. Vor semana cu cele de pe Suberb (la fel ca la Kodiak).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jozef Kaban, designerul sef, deja a anuntat ca vor fi "impartite" farurile si nu ca la kodiaq.

Astazi am citit ca farurile optionale o sa fie full led.

Modificat de Sali3r1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania comenzi pentru FL se vor lua incepand cu saptamana 44, adica 31 octombrie. Asta ar insemna ca urmeaza sa o arate in mai putin de doua saptamani, lucru pe care imi e greu sa-l cred...

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata secretomanie pentru un model banal, basca si un facelift.  Si acuma doar nu s-or face comenzi fara sa vezi masina, trebuie prezentata la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Par carca e o Fabia in ultima poza din fata. Farurile si masca centrala dau impresia ca e mai ingusta. Iar luminile de zi cu led nu au nici o continuitate. Cine le va vedea aprinse o sa creada ca sunt lipite de proprietar. Nu zic asta pt ca eu as avea modelul fara FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un facelift care probabil va mai rezolva unele probleme mecanice aparute la O3 in rest ceva dotari optinale suplimentare la costuri pe masura, alta grafica de afisaj la computerul de bord . Ca o parte nasola din punctul meu de vedere sunt farurile nu ma atrag deloc strica partea din fata a masinii chiar daca or fi ele full led

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile foarte asemanatoare cu un model mai vechi de E class din 2012. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi place deloc cum arata farurile pe fl, mi se par oribile

Si un filmulet de prezentare 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:

Tot am sperat sa fie doar randari.....nu e pe gustul meu

@CristiALF stopuri, infotaiment, lumini ambientale interior, rest nu imi dau seama :P

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de modificarile farurilor (nu intr-un sens bun as zice..), mai e ceva schimbat? :D 

 

@ToniM: Aha! :)), deci nimic, exact cum ziceam.. 

Error --> "Facelift failed"

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!