Jump to content

Moon White Superb MK3


RzzV

Postare recomandată

Asa cum am spus, deschid acest topic pt noua mea jucarie: un Superb ..superb.

Ambition + ceva dotari in plus

Motorizare 1.4tsi ACT 150cp 6 trepte manuala

Culoare Moon White

Pe langa echiparea Ambition mai are si urmatoarele optionale:

Cleverpack Ambition: faruri Bi-Xenon cu functie Adaptive Frontlight System, control dinamic al unghiului de iluminare, instalatie spalare faruri cu verificare nivel lichid pentru spalare, Day Light cu tehnologie LED

Volan îmbrăcat în piele

Jante 17" Zeus

Scaune fata încălzite

Adaptive Cruise Control

Compartimente depozitare cu capac in portbagaj, lateral in spatele pasajelor rotilor

Driving mode selection

Afisaj Maxi-DOT color

Airbag-uri laterale spate

Crew Protect Assist sistem proactiv pentru protectia soferului si a pasagerilor

Duze stropitoare parbriz incalzite

Incalzire stationara cu telecomanda

Pachet LED exterior (blocuri optice spate LED extins, iluminare placuta numar)

Pachet functional: SunSet, consola spate cu prize 230V, 12V, USB si suport tableta

Parbriz incalzit

Pregatire telefon cu Bluetooth conexiune wireless cu antena exterioara, PhoneBox in consola mediana fata (imi place phonebox-ul ca are si incarcare wireless pentru telefon, practic am pus telefonul acolo si nu stiam de ce se incarca..testat cu Galaxy S6 si Galaxy S7)

Prezoane antifurt

Proiectoare de ceata cu functie Cornering

Senzori parcare fata/spate

Pachet drumuri grele

Scaune fata incalzite cu reglaj termic separat

Smartgate

Stergator luneta

Trapa portbagaj electrica

 

Din pacate, de abia dupa ce am ajuns acasa am descoperit ceva ce la dealer nu vazusem cand am ridicat masina. Am cateva scenarii in cap deja, dar nu-mi pot da seama exact ce s-a intamplat cu ea. Evident, sunandu-l pe baiatul de la dealer care mi-a vandut masina, el a spus ca nu avea cum sa nu fi fost vazuta de ei. Intre timp eu am mai gandit putin totul si mi-a iesit in ochi un detaliu important: toba are urme de rugina in locul unde a fost lovita, ceea ce-mi spune ca nu s-a intamplat la dealer in curte totul, ci mai degraba la Curtici. Aspectul asta nu il observasem, insa pozele trimise la 3 ore si ceva dupa ridicarea masinii sper sa-i lamureasca si pe ei ca nu aveam cum sa o lovesc eu in alea 3 ore si sa o fac sa si rugineasca. Problema e ca nu era crapata bara acolo cand am luat-o, iar pe sub ea nu m-am uitat, deh, nu lucrez in domeniu. Banuiesc ca bara a crapat in mers, de la gropi, denivelari, fiind tensionata de la socul respectiv.

Cateva poze cu masina mai jos...Astept ziua de luni sa vedem ce rezolv cu ei, sper sa nu fie nevoie de scandal si sa o fac eu pe casco, pt ca e totul clar ca nu avea cum sa rugineasca daca era lovita de mine dupa ce am iesit din curtea dealerului (unde pun ca nu aveam cum sa o lovesc, singurul drum facut cu ea pana am observat fiind Bucuresti - Ploiesti (DN1) ).

20160923_162742.jpg

20160923_182854.jpg

20160923_182906.jpg

20160923_182914.jpg

20160923_182948.jpg

20160923_182956.jpg

20160923_183033.jpg

20160923_190100.jpg

20160923_190149.jpg

20160923_191123.jpg

20160923_191127.jpg

20160923_191131.jpg

20160923_191137.jpg

20160923_191236.jpg

20160923_205649.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos , imi pare rau de incident, dar imi suna cunoscut.

La fosta masina , un Passat 2003 , luat de nou de la Pbn , dupa vreo 9 ani am vazut in istoric ca bara spate fusese polishata :).

La Golf 5 ,in prima zi cand am ridicat-o de la Pbn , nou-nouta , am ajuns acasa si am observat parbrizul zgariat ....

S-a remediat pe cheltuiala lor , dar nu mi-a picat bine.

 

Ps : se vede din poze ca a lovit o bordura inalta ....sper sa o rezolvi fara incidente.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu

Multumesc. Sper sa se rezolve fara scandal si la ei. Si eu tot cand am ajuns acasa am observat. Dupa multi nervi intr-un trafic extrem de aglomerat, in care am traversat tot Bucurestiul si apoi am iesit pe DN1 unde era la fel de aglomerat, pana la Ploiesti..iar cand am ajuns la Ploiesti am vazut frumusetea. Sper totusi ca a fost o scapare din partea lor si nu ceva intentionat in ideea ca poate o vad eu dupa o luna doua si nu am ce sa mai zic..

 

Link către comentariu

Pare mai degraba ca a frecat ceva inalt si cind a facut miscarea inapoi, s-a agatat bara pe dedesubt ... Ce animale, putea sa spuna, ca masinile sunt asigurate pe parcursul logistic.

In rest masina mi se pare splendida, desi ai bifat si citeva dotari pe care le vei considera cu siguranta putin utile (incalzirea stationara la benzina, smartgate, chiar si parbrizul incalzit). Sa o alergi sanatos.

Modificat de vdragos
Link către comentariu

Incalzirea stationara am luat-o pt zilele de iarna sau de ploi inghetate (chiar daca sunt putine pe an) in care m-am saturat sa stau sa ma rog de masina sa se dezghete putin ca sa pot pleca. Si nu sunt adeptul spray-urilor de dezghetat, iar metodele cu racleta nu le gasesc tocmai eficiente cand te grabesti. Practic am vrut confort maxim de la ea si l-am obtinut. Parbrizul incalzit ma astept sa aiba ceva efect la un drum cand ninge sanatos si se aduna gheata pe el si pe stergatoare. Sper sa nu apara conditiile alea cu parbrizul incalzit si tot ce am luat pe ea. Chiar nu-mi explic nici eu de ce nu au spus nimic, probabil pt ca am primit un discount la limita profitului pt ei si au considerat ca inlocuire bara spate costa prea mult ca sa suporte si asta. Oricum, repet, sper sa rezolv cumva saptamana urmatoare si sa imi fie inlocuita bara + dat din nou cu ceva grund pe rezervor si pe toba unde sunt atinse, sa nu rugineasca.

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si regrete pentru mizeria cu bara :( e trist ca astia fac mizerii de genul asta, asa iti piere tot cheful...

Sfat: cumpara-ti un spray cu zinc si da-ti tu singurel pe toba si pe scutul rezervorului (apropo, rezervor metalic doar Daciile alea comuniste aveau, astea moderne au rezervorul din material compozit, care evident, nu are cum sa rugineasca, e mai rezistent la impact, nu face scantei, etc.) Tine mai bine decat ce fac "profesionistii" din service.

 

Link către comentariu

E sigura treaba ca acolo este rezervorul metalic? Sa nu fie doar un scut. Mi se pare straniu in ziua de azi la o masina de peste 25k euro sa fie un asa rezervor.

Link către comentariu

Salutare, superba masina, sa te poarte sanatos !

Vad eu bine ca senzorii de parcare spate sunt pe bara ?

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Superba si la propriu si la figurat. Culoarea o prinde de minune.

Păcat de cele întâmplate cu bara. Scenarii pot fi multe... Am văzut cu ochii mei pe bac la Bechet cum șoferul de pe tirul ce transporta mașini (Kia dacă rețin bine) a dat jos ultima mașină de pe tir ca să coboare platforma de sus ca depasea înălțimea cadrului de la urcare si nu putea urca pe bac. Dupa ce a urcat tirul, a urcat-o in tromba pe roti pe bac si a atins cu "burta" si partea de jos a barii din spate a masinii platforma bacului. "Norocosul" cumpărător probabil se întrebă si azi cum si unde si-a avariat masina...

Sper sa rezolvi repede si fara sa apelezi la casco.

Drumuri bune!

Link către comentariu

Super faina masina, sa o stapanesti sanatos.

Tare neplacuta faza cu problema pe spate, tocmai din cauza asta (avand si timp berechet) am facut o lista cu toate reperele pe care vreau sa le inspectez in momentul ridicari masini de la dealer. Ii spun sa ma lase sa ma uit bine de colo-colo si dupa aia poate veni sa-mi faca predarea.

Am o rugaminte la tine "Rzzv", cand ai timp posteaza ceva poze cu interiorul, este MY2017 si sunt tare curios cum arata oglinda, ar trebui sa fie si cu ecranul de 8", nou model de schimbator de viteza, fiind manuala (cel putin asa imi spunea consilierul de vanzari cand am comandat-o pe a mea).

Ms fain si poate ne vedem intr-o zi, eu lucrez in Ploiesti, mi-ar face mare placere sa impartasim impresii si astept cu nerabdare sa ajunga si a mea, sper saptamana viitoare sa intre in fabricatie, are termen de livrare saptamana 42, comandata pe 16 Iunie, asta e, comenzi multe pe noul model.

Aaa, era sa uit, imediat dupa bara, chestia aceea julita nu e rezervorul, este oala rotii de rezerva. Acolo chiar nu are rost sa te stresezi.

 

Modificat de skoderia
Link către comentariu

Frumos Superbul, sa il stapanesti sanatos! Culoare o prinde foarte bine si ai optionale destule.

Pacat de problema, sper sa o rezolvi repede, eu zic ca dealerul o sa fie cooperant. Bine ca nu e ceva mai grav.

 

Link către comentariu

Cred ca aveti dreptate si nu e rezervorul acela.

Multumesc tuturor pt gandurile bune.

Sa va iau pe rand:
@laduncaag nu stiu la ce te referi cu senzorii, ei sunt pe ornamentul acela din plastic negru de sub bara.

@wonder_glf da, probabil ai dreptate, scenarii pot fi multe si cel mai probabil nici dealerul nu stie exact ce s-a intamplat, dar sper sa nu fi ascuns in mod intentionat totul pt ca ar fi josnic din partea lor. Baiatul de la vanzari cu care am vorbit chiar a fost foarte amabil tot timpul si mi-a oferit mereu informatii repede si la obiect, deci mi-ar parea rau sa ii fac reclama negativa cand eram la un pas sa il laud peste tot.

@skoderia cu cea mai mare placere putem sa ne vedem intr-o zi, dar in general in zile de weekend. Eu lucrez in Bucuresti si in cursul saptamanii mi-ar fi aproape imposibil sa ne intalnim. Eu am dat comanda la finalul lunii iunie si uite ca deja o am, dar nu am avut pe lista de optiuni nicio optiune din cele care nu erau in stoc si necesitau o asteptare de minim 6 luni. Oglinda interioara este fara rama, heliomata, alaturi de cele exterioare (apropo, in seara asta am facut un drum mai lung cu ea si s-au dovedit extrem de utile indiferent ce faruri care bat in pom aveau cei din spatele meu), interiorul nu stiu daca are ceva diferit de MY2016, ecranul intr-adevar este de 8 inch si este superb infotainment-ul, mult peste Bolero-ul pe care il am pe Octavia.

In rest, ce sa zic, dupa o zi alaturi de masinuta am mai observat ceva ce ma "irita" vizual, faptul ca in manere, cotiera, in oglinzi, are led-uri, iar la picioare, plafoniere, torpedo si parasolare sunt becuri galbene care nu se potrivesc deloc cu ambientul interior predominant alb.

Un mare plus mi se pare ca il aduc farurile adaptive, pe serpentine se comporta minunat, iar faza lunga este tot ce iti poti dori ca sa transformi noaptea in zi la volan.

Si pe final doua poze din seara asta plus consumul pe care il voi posta si detalia in topicul dedicat. Am sarit putin de 350km si cu greu reusesc sa ma abtin sa nu urc mai sus de 3000rpm, dar si intre 2000 si 3000 rpm la a2a si a3a trage bine. Probabil peste 3000 chiar se simt cei 150cp, ma asteptam sa fie mai lenesa, dar ca si greutate este cat Octavia pe care o am de 7 ani incoace. Incerc sa ma bucur de ea facand km si sa nu ma mai gandesc la bara care ma frustreaza. Masina merge foarte frumos, este clar superioara Octaviei, chiar si Superb de generatia anterioara nu se compara cu noul model.

20160924_194401.jpg

20160924_194425.jpg

Modificat de RzzV
Link către comentariu

salut, ornament nu bara, asa e. Ce ma mira e ca par a fi într-o zona destul de expusa.

oglinda e f faina, si eu o asteptam cu nerăbdare, ca si farurile.

in alta ordine de idei, cate kg are masina ta?

Link către comentariu

Felicitari pt masinuta. Am o curiozitare legata de incalzirea parbrizului - am inteles ca noapte si eventual pe ploaie lumina farurilor se refracta intr-un mod dubios - deranjant in firicele de incalzire. Ai avut ocazia pana acum sa mergi pe ploaie ai noaptea?

Link către comentariu

Noaptea și pe ploaie nu am mers cu ea, dar am mers noaptea ieri și nu am observat nimic dubios, nici în oraș nici în afara pe zone de întuneric complet și faruri venind din fata. 

Link către comentariu

este si anti uv? Daca da sa stii ca e f fain vara, am prins eu cateva zile cu soare si e ce trebuie.

dar presupun ca e ca la golf, adica fără fire, ci cu inductie.

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

@RzzV: In sfarsit :) Sa te bucuri de ea si nu te intrista pe micile neplaceri.

Stiu cum e sa ai dauna la "your pride and joy" si mai ales senzatia de "vena pocnita in cap de nervi", dar "nu pune la suflet". Sunt doar 2 plastice care se schimba (nu se repara), deci vei avea toata masinuta noua + bara spate si ornament nou. Mult mai bine decat vreo aripa sau prag zgariat/infundat - atunci era mai nasol. Plasticele se schimba si gata.

Revenind, masina e misto, jantele o prind bine, ai ales cu gust - parerea mea. 

Poate pui si ceva poze cu interiorul.  ;)

PS. Si un avatar nou ar merge

Link către comentariu

Să o stăpânești sănătos și fără evenimente !

 

Sunt curios după ce mai trece euforia cum se simte suspensia cu PDG. Ce impresie îți lasă ?

Care este stilul tău de mers ? Ataci curbele sau mai docil etc.

Cum ți se potrivește ?

Link către comentariu

Sa va raspund pe rand:

@laduncaag Din cate stiu anti uv sunt toate acum (sper sa nu ma insel). Ieri dupa amiaza am mers pe ploaie in Bucuresti si chiar m-am uitat f atent la parbriz si noaptea si ziua si nu se vede niciun firicel (probabil e cu inductie).

@75NOR Ai dreptate, ieri am vorbit cu consilierul care mi-a vandut masina si cu seful lui si se pare ca se va rezolva fara probleme. Nu am primit un raspuns clar, daca se stia sau nu si au mers pe ideea ca poate nu observ, dar ceea ce ma intereseaza e ca se va inlocui bara + ornament, din cate am inteles repede, fara sa las masina la ei mai mult de 2 ore (o sa stau acolo cat se face operatiunea). Acum astept sa imi spuna in cat timp sosesc piesele si cand mi le vor pune. Poze cu interiorul inca nu am, l-am considerat unul la fel cu toate celelalte si nu am facut poze, dar voi face in weekend cred si voi pune.

@kpk1 Multumesc. Suspensia cu PDG este asa cum o stiam si inainte, pe Octavia, doar ca pe Superb nu imi pare asa de rigida, poate e si din cauza balonului mai mare al anvelopelor. Am fost pe serpentine dar nu am mers agresiv deocamdata, fiind noua. De obicei atac curbele in viteza + accelerare puternica spre iesirea din ele. Suspensia ma multumeste in primul rand pentru garda la sol mai mare, dar nu se compara cu Octavia oricum, trebuie avut grija la cum abordezi pantele mai mari, masina tot pare destul de joasa din fata. Ruliul nu e deloc mare asa cum citisem, dar nu stiu cum e fata de suspensia normala (mai mic sau mai mare), fata de cea sport banuiesc ca e mai mare.

De potrivit, masina e pe gustul meu, a iesit exact cum imi doream. Extrem de bine antifonata, nu auzi/simti mai nimic din exterior, imi place ca la mai toate semafoarele intoarce lumea capul dupa ea. Farurile sunt exceptionale, cu faza scurta poti merge lejer cu 110km/h si ai vizibilitate suficienta cat sa opresti in caz de ceva, de faza lunga nu mai zic, bate cat sa poti opri si de la 250km/h, iar AFS-ul este minunat pe curbe.

Astazi deja am observat ca incepe sa isi mai dea drumul putin si motorul, parca pleaca mai usor de pe loc, nu mai opune atata rezistenta la acceleratie, la fel si in treptele superioare.

In Bucuresti in aglomeratia de dimineata/seara consumul este intre 10 si 12. Aseara pe vreo 7km facuti in conditii de trafic scazut (ora 21), doar cu stat la semafoare, consumul a fost 8,5%. Sa vedem daca mai cade in timp..

Link către comentariu

@RzzV: cum mai e Superbul ? Ai mai pus ceva rulaj pe el ? Impresii noi ?

Cu bara spate si cu fusta ce ai facut ?

Intrebare de la baraj - pe stalpii A, pe interior, ai material (adica textil) ca la Superb2 sau sunt imbracati in plastic, ca la Octavia ?

Link către comentariu

Am ajuns pe la 730km cred, merge frumos, îmi place mult. Ușor ușor am ajuns și la 3500rpm și am mai călcat puțin accelerația, îmi place cum trage și mai ales ca se simte bine cuplul de sub 2000rpm. As îndrăzni sa spun ca te baga în scaun puțin mai mult decât 2.0tdi 150cp cu care am mers, asta pana la turația la care am ajuns. O sa vad când o sa încep sa urc pana la 6000rpm dacă oferă ceva mai mult la turație înaltă sau asta e tot.

Am reușit sa ma joc și cu Mirrorlink-ul și Android Auto, sunt foarte mișto și foarte util e google maps pt navigație. Aștept cu nerăbdare sa fie disponibil și Waze pentru Android Auto, atunci își va face banii clar Smartlink-ul. Despre Smartgate ce sa zic, nimic interesant cum spuneau și alții, am aruncat câțiva euro pe o opțiune de-a dreptul inutila.

Acum să-ți răspund la intrebare: nu am analizat aspectul asta cu stâlpii,  dar mâine la prima ora ma uit și îți spun, tocmai ce am venit de la mașină acum ca mi-a sosit setul de jante Stratos 17" pe care voi pune anvelopele de iarnă deja comandate.

Cu problema din spate, astăzi m-a sunat să-mi spună ca e gata bara, fusta, etc și mâine dimineață merg sa las masina la dealer și pana pe joi după amiaza o voi avea reparata, refăcută și oala de la roata de rezerva acolo cu vopsea din aceea cauciucata, refăcut toba unde e îndoită, etc.

O sa pun poze cu interiorul după cum am promis,  dar am o perioada foarte ocupata și nu am apucat sa ii fac alte poze, nici măcar sa o spal în weekend. 

A, și încă ceva, am folosit și încălzirea staționara de doua ori pana acum,dimineața. Bate telecomanda din casa pana în parcarea blocului, fiind vreo 200m cred. E foarte frumos sa te urci în mașină și sa fie deja cald, dar momentan nu e cazul de ars benzina dinainte ca la temperaturile astea se încălzește în primul km motorul și baga aer cald. La iarna o sa fie vis..

L.E. Am fost pana în mașină și stâlpul A este din material textil, dar cu un suport mai dur în spate, exact cum am și la Octavia 2 FL. La Octavia 3 nu este tot asa? Este plastic și atât?

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!