Jump to content

Sistemul de lumini Superb 3


RzzV
 Share

Postare recomandată

Daca farurile nu bat cat sa te simti in siguranta, mergi sa le regleze, sigur sunt prea jos reglate. Eu unul sunt multumit si comparand cu Octavia pot spune ca distanta de iluminare e cam aceeasi, dar la Superb e lumina mult mai puternica fiind xenon. Intr-adevar unde lumina se termina, delimitarea dintre lumina si intuneric se face brusc, nu ca la farurile cu halogen, dar asta nu inseamna ca ai vizibilitate mai slaba sau pe o distanta mai scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Xenon-ul meu de fabrica e execrabil noaptea pe ploaie. Da' execrabil de nu se poate. Cateodata am impresia ca nici nu am lumina defel. :(

Cei cu halogen sunteti multumiti de cum lumineaza noaptea pe ploaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba noaptea pe ploaie orice faruri ai avea ai lumina aproape zero, exceptand momentele cand mergi pe drumuri foarte bine marcate, marcajele alea dandu-ti senzatia ca ai lumina si vezi suficient in fata. In realitate, cand apare ceva in fata masinii, chiar vezi, dar ochiul pe asfaltul ud (daca e si proaspat turnat, negru) nu reuseste sa observe o iluminare decat foarte foarte slaba. Dintre toate farurile pe care le-am vazut in conditii de ploaie, noapte, asfalt negru, cele mai "bune" par sa fie cele cu halogen (vorbim de faruri reglate bine, nu xenon jos vs halogen sus sau mai stiu eu ce combinatii). Dar chiar si asa, nu vezi mai nimic. Iar LED mi se pare chiar mai slab decat xenon pe conditii din astea (nu stiu cum e LED pe seria 7 de exemplu, dar pe masini de 30-40k nu-i nicio sfaraiala - si banuiesc ca nici pe un seria 7 nu fac minuni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am seara o gramada de drumuri. In general drumuri foarte bine marcate si autostrazi de asemenea. Atata vreme cat nu ploua sunt foarte OK cu lumina si confortul.

Cand incepe ploaia, se schimba dramatic situatia (evident in rau). Aceleasi drum cand il faceam cu vechiul G6 (halogen) nu devenea asa problematic. Am intrebat cativa colegi care au Xenon OEM pe Superb 2, si ei sufera de aceeasi problema. Unii chiar se plang ca simt ca si cum ar avea lumanari in loc de faruri. :)

De aia intrebam eu, daca, particular pe Superb 3, cei cu halogene sunt (relativ) multumiti in respectivele conditii. Va trebui sa iau o decizie in viitor (schimbare masina), si m-ar interesa ceva feedback. Am inceput sa am tot mai mari dubii referitoare la superioritatea (not) xenon-ului. Asta, la general, dpdv al sigurantei, in orice conditii.

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba Subiectul e unul destul de delicat. Lumea ridica in slavi Xenon si LED pentru ca pe asfalt uscat intr-adevar ofera o lumina superioara halogenului, in special ca intensitate a luminii, pentru ca distanta de iluminare e aceeasi, doar ca la halogen spre capatul fasciculului luminos nu mai e intensitatea luminii ca in apropierea soferului, insa exista, fata de xenon/led, care in capatul fasciculului luminos termina brusc lumina. Problema apare pe ud, unde halogenul (indiferent de marca masinii - considerand farurile noi, nematuite si reglate corect) este nr. 1. La fel si pe ceata, lumina cu o temperatura de culoare mai joasa este superioara dpdv al vizibilitatii oferite.

Daca e sa cauti pareri, sunt sigur ca majoritatea oamenilor iti vor spune ca "LED iz za best, apoi Xenon, apoi Halogen". Asta pentru ca putini vad utilitatea superioara a halogenului pe vreme ploioasa sau cetoasa. Si eu de exemplu prefer o vizibilitate mai buna pe asfalt uscat si putin mai slaba pe ud a xenon-ului sau led-ului, insa asta pentru ca nu am de facut drumuri lungi in mod regulat, noaptea, ca sa ma afecteze aspectul asta. Pot spune ca in 90% din perioadele cand asfaltul e ud/ploaie + noapte circul in oras, unde chiar nu e o problema fiind in general lumini peste tot.

P.S. Tot ce am scris in postul asta e valabil inclusiv pentru Superb 3 halogen vs Superb 3 xenon - le-am vazut pe ambele. Distantele de iluminare sunt aceleasi, difera cum spuneam capatul fasciculului si vizibilitatea oferita de lumina mai galbena pe ploaie/ceata.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite vezi, eu circul mult (120-140 de km pe zi)  inafara orasului, si iarna (Noiembrie - Februarie) ma prinde pe drum, 5 zile din 7, dupa ora 17:00. Combinat cu ceata si ploaie (ceea ce am avut din plin anul asta, in loc de zapada si ger) e de vis. Urat edident.:(

Asta e motivul pentru care ceream eu experiente reale din viata utilizatorilor de Superb 3, cu halogen, noaptea, pe ploaie.

Teoria si dezbaterile generale le stiu si eu. De asemenea si experientele personale, atat xenon cat si halogen. Ce nu stiu e cum sunt diferentele pe aceeasi masina. Momentan inclin sa-mi fi format o parere (pe baza experintelor personale, si nu numai), conform careia mi-ar fi muult mai bine cu halogene. Lucru pe care va trebui sa-l iau in considerare la modul cel mai serios la noua masina. Un alt lucru care nu-mi e clar e daca pe versiuni de top poti avea halogen (avand in vedere tendinta actuala de a oferi minim xenon, daca nu LEd ca standard de top)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba Concret, la Superb, am mers cu halogen pe ploaie si mie mi se pare ca e putin mai buna vizibilitatea fata de xenon-ul de pe a mea. Din pacate pe halogen nu exista sistem adaptiv pentru curbe, ceea ce mie mi se pare foarte util.

Din pacate pe variantele de echipare superioare nu poti sa iei halogen, iti baga pe gat xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizibilitatea pe carosabil negru, a se intelege ud si noapte e mai buna cu o lumina mai calda, mai galbena. La fel si pe ceata unde lumina alba se reflecta spre sofer si mai mult orbeste. Faza lunga si ceata densa..se vede doar un zid alb in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o idee tampita :))  Plecand de la ideea ca halogenul este mai bun decat xenonul pe asflat ud, chiar daca cel din urma produce o cantitate mai mare de lumina, de ce nu incerci sa pui un set de becuri xenon cu temperatura mai scazuta, mai galbene, adica cele de 3000k. La producatorii consacrati nu cred ca vei gasi asa ceva, insa aftermarket china se gasesc. In final vei avea puterea xenonului combinata cu culoarea halogenului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca leasing operational. Toate operatiile de intretinere/reparatii trebuie efectuate de reprezentanta. Plus ca, ar insemna niste costuri suplimentare semnificative, numai de dragul testelor.

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca sa treci de la xenon la halogen nu ar fi tot niste costuri suplimentare?! Cu atitudinea asta nu vei mai primi ajutor pe forum...

Eu in locul tau, primul lucru care l-as face ar fi sa reglez farurile. S-ar putea sa ai o surpriza sa nu fie reglate corespunzator din fabrica, asa cum au patit mai multi colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca, fie n-ai inteles, fie ai citit prea repede (din 2 in 2).

1) Sunt multumit de faruri atata vreme cat nu ploua afara. Ofera o cantitate suficienta de lumina, precum si o distanta rezonabila. De asemenea, sunt multumit de sistemul adaptiv.

2) Trecerea de la xenon la halogen se va face (intentionez cel putin) la noua masina. In acest sens am cerut experiente personale cu halogen pe o masina de generatie 2016-2017, si nu sfaturi de schimbat xenon in halogen sau whatever after-market.

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai pentru ca esti multumim de faruri pe uscat ti-am si sugerat ideea de becuri xenon 3000k. Costa pana in 100 de ron un set pe care sa il folosesti in perioada asta. Dar daca e o suma prea mare pentru siguranta, atunci na, faci cum crezi. 

Si fix la masina noua ma refeream cand vorbeam de trecerea de la xenon la halogen si care tot un cost va fi. Deci vezi ca am citit tot? :) 

De asemenea, tinand cont ca farurile cu halogen vor fi in curand complet inlocuite de xenon/led, nu cred ca producatorii asociaza aceste dotari cu nefolositul masinii pe asflat ud si intuneric, in consecinta exista sansa ca problema ta sa fie rezolvata chiar de un simplu reglaj al farurilor.

Succes in rezolvarea problemei tale fara costuri suplimentare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea incerca si niste ochelari galbeni si ii folosesti doar cand ploua afara sau e ceata. Eventual si polarizati ca sa taie reflexiile farurilor de pe contrasens. Xenon-ul are lumina mult mai puternica si nu l-as da pentru halogen - nici pe ceata/ploaie. 

Si apropo de ceata - xenoanele adaptive au un mod de ceata in care intra in momentul in care aprinzi stopul de ceata mai mult de 10 secunde? (sau 2 minute..nu mai stiu exact) si bat cumva mai jos ca sa nu creeze perdeaua aceea de lumina in fata. Ceea ce nu o sa ai cu halogenele. 

Bine..si daca vrei sa te apuci de modificari am vazut ca exista folii ce se aplica pe parbriz si schimba tenta de culoare dar trebuie studiat subiectul acesta...

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca deja intram intr-o zona care nu-l mai intereseaza pe colegul Habba. El voia sa afle concret daca cineva cu Superb 3 cu halogen e mai multumit fata de altcineva cu xenon. Treaba e ca totul e subiectiv, iar eu i-am expus deja opinia mea conducand ambele variante in situatiile date. In restu, povestea e lunga si intotdeauna vor fi unii de o parte, unii de alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna seara ! Imi poate spune cineva cum se inlocuieste bec semnalizare far scoda octavia vrs 2015 ! 

Multumesc !

temp2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate sa-ti raspunda nimeni aici din cauza de Superb 3! Si in plus Scoda nu face parte din grupul VAG, doar de Skoda am auzit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o intrebare, desi poate e scris undeva si am sarit eu peste din greseala. Pe Superb 2016 a existat posibilitatea de a achizitiona faruri LED pe faza scurta/lunga? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Lascae Bogdan

Buna seara, sunt nou pe acest forum si am o intrebare:

In curand o sa imi vina masina model Superb 3 facelift...am optat pentru faruri TOP Led Matrix dar vazand ca in optiunile standard vine cu "Light Assist"  nu am intrebat dealerul daca trebuie sa bifez si optiunea "Inteligent Light Assist"

Sunt nedumerit , este acelasi lucru ?

Cand am bifat in configuratorul online "Faruri Top Led Matrix" automat mi-a aparut in poza si camera aceea din partbriz fara alte optiuni (line assist, sign recognition..)

Multumesc !

Modificat de Lascae Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara camera nu functioneaza farurile de tip matrix. Camera ii spune farului unde trebuie sa faca umbra (masini, semne avertizare). Dar aceeasi camera furnizeaza informatie si pentru recunoastere semne de circulatie, pastrarea benzii, daca sunt activate ca optiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lascae Bogdan

IRONICK , am inteles dar eu cand am facut configurarea pe site am bifat DOAR    "Faruri Top Led Matrix" fara altceva si in poza de prezentare pe partbriz imi apare acea camera frontala,

nu inteleg de ce apare daca am bifat doar acea optiune la faruri fara nimic altceva ,daca debifez optiunea asta camera dispare in poza, nu mai inteleg!

Ma gandesc ca au pus automat si Inteligent Light Assist pe masini care au optiunea de "Faruri Top Led Matrix" chiar daca in dotarile standard apare doar "Light Assist"

Modificat de Lascae Bogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lascae Bogdan optiunea de matrix led contine "Dynamic Light Assist" din  cauza asta nu poti activa "Inteligent light assist".  Desi nu scrie nicaieri treaba asta la noi, eu am aflat cand am dat comanda de masina si am rugat dealer-ul sa imi explice de ce nu pot adauga Inteligent light assist, nu a stiu sa spuna. Apoi a venit directorul de vanzari si mi-a explicat ce este inclus si ce nu in optiunea de matrix led.  Eu chiar m-am bucurat cand am auzit ca nu mai trebuie sa dau inca 260E . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lascae Bogdan

@doggyam înțeles acum, îmi poți spune te rog cam care ar fi diferența dacă exista vreuna intre Dynamic LA si Inteligent LA, din ce m-am uitat pe net eu unul nu vad o diferență, mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!