Jump to content

Seat Ateca vs. Skoda Kodiaq


codz
 Share

Postare recomandată

Ma indoiesc ca Kodiak va costa 50.000 EUR intr-un nivel de echipare normal, nu vorbim de cel mai dotat nivel, plus toate optionalele din configurator.

Probabil va fi cu 1-2.000 EUR peste Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca facea comparatie cu ce are el pe Touareg-ul cumparat. Altfel nici eu nu inteleg cum ajunge la 50k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Luciosu said:

Cred ca facea comparatie cu ce are el pe Touareg-ul cumparat. Altfel nici eu nu inteleg cum ajunge la 50k

Corect. Asa m-am gandit sí eu. La un Kodiaq cu echipare superioara, spre full....

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configuratorul din Cehia un Kodiak echipare Style 2.0 TDI 4x4 DSG 190 CP este 950900 Kr - 35190 EUR.

Un Tiguan  2.0 TDI 4M DSG 190 CP echipare Highline este 34692 EUR la noi.

Deci preturi oarecum similare, alegerea se va face in functie de necesarul de spatiu la interior, design...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul estimat de lansare pentru varianta ''cheala'' este de 25000 euro in Germania-

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Kodiak 2.0 TDi 4x4 DSG 190 Cp - 33245 pe varianta Style

Ateca 2.0 TDI 4x4 DSG 190 Cp  - 32500 pe variante Xcellence 

practic variantele de top si o diferenta de 750 euro. Destul de agresiv pretul Skodei, practic pt doar 750 euro iei mult mai multa masina :)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura diferenta, din punctul meu de vedere: este marja de negociere Seat vs Skoda si discounturile aferente.

In rest, din punct de vedere al bugetului, este aceasi poveste cu pretul de baza (zic eu) Leon vs Octavia, sunt clienti diferiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cateva dotari care la Ateca sunt standard pe Xcelence, la Kodiak pe Style sunt optionale: camera rear-view e una dintre ele.

Oricum ar fi, Kodiak are un pret foarte bun, 1.4 TSI DSG 4x4 e cu 1000 de euro mai scump pe Kodiak decat pe Ateca.

Ca parere personala, in nici un caz nu as lua Kodiak, nu ma intereseaza o masina mai mare decat Ateca si nici nu ma incanta designul si imaginea de marca a Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu preconizez un succes al Skodiak in RO. Avem deja Octavia ca cea mai vanduta masina de import, de cativa ani incoace (5 daca nu ma insel). Rapid e de asemenea in top. Vad din ce in ce mai multe Superb pe strada, Kodiak e fix ce lipsea gamei oferite de Skoda... de asemenea, sunt foarte curios cum va fi noul Yeti, parca el ar fi intr-o concurenta reala si onesta cu Ateca, judecand doar dupa dimensiuni. Multor romani chiar le place Skoda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!