Jump to content

Stopuri - Probleme & Discutii (Touareg 7P)


chiricencu
 Share

Postare recomandată

Revin legat de stopuri...sunt montate/codate/perfect functionale. Multumesc ptr indrumare

4F298ABB-A59B-4773-B721-1B9AC77F85A6.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat toata distractia ?

E mi-am zis ca nu merita sa dau banii doar ca sa vada cei care merg in spatele meu ca am led-uri

( la nimic altceva nu folosesc in afara de aspect - si asta nu pentru mine ci ptr altii care privesc masina ... )

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat, eu macar le vad la deschiderea masinii cand o scot din garaj :).....si sunt muuult mai frumoase cu ochiul liber decat in poze!
- 2700 ron stopurile;
- montajul + codat - variabil in functie de cine/unde vor fi montate

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad frumos + plus vizibilitate pe vreme nefavorabila, se aprind mai repede la frânare... Bine, diferența care nu știu dacă face... Diferența. 

Dar sincer și mie îmi plac! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun , multumesc , deci cele Valeo care sunt pe net la 2700

Da , evident ca arata bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asa este setul nou de la Valeo... Ultimul montat a fost in jurul 2400...2600 lei. OEM sunt tot de Valeo fabricate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face retrofit la stopurile din 2018?Am un Tuareg din 2016!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă te referi la noul model... Nu, nu le poți monta pe Touareg 7P facelift 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

AlexDC sau oricine care a schimbat becurile marsarier cu LED...imi puteti recomanda si mie ceva becuri si de unde pot fi luate? intra in discutie si cele de semnalizare

Problema incalzirii excesive e valabila si pentru marsarier si pentru semnalizare? ma refer doar la spate, (în fata chiar nu vreau sa intru in far). Mentionez ca stopurile le-am shimbat in iarna cu varianta LED dar dupa cum stim toti marsarierul si semnalizatoarele nu sunt LED

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu Osram PY21W pe semnalizari, fara nici o eroare in bord. Si daca ar fi aparut erori, se pot scoate din VCDS adica sa nu mai monitorizeze semnalizarile. Mi-am pus si niste ciaina pe marsarier si sunt ok, fara erori. Pe aliexpress spuneau ca sunt canbus. Nu ma simt bine stiind ca am prostiile alea chinezesti si astept sa scoata Philips sau Osram ceva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar e led Orsramul? Pare bec normal, cel putin din poze asa pare...iar intr-o descriere zicea ca e piesa de schimb pt becul original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai OSRAM nu exista aftermarket....

Pt. led-uri iti recomand www.leditup.ro, eu am lat pt alta masina de la ei, sunt foarte ok baietii si iti explica pana intelegi totul, am patit ca dupa cateva luni sa mi se arda 1 bec si mi l-au inlocuit imediat...nu am platit nici macar transport, ii gasesti si pe fb.

 

Bafta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan.TM Tu mereu ai obiceiul de a comenta la orice?
Becurile stoc sunt clasice, cu filament. Eu am spus ca am montat aftermarket, Osram LED.

 

123.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa codul oferit in mesajul anterior (PY21W) imi gasea niste becuri care intradevar pareau clasice, cu filament, de aceea am si intrebat daca sigur sunt led si probabil acelasi lucru l-a indus in erroare si pe BogdanTM. In schimb in poza de mai sus este clar alt produs fata de ce mi-a afisat mie pe acelasi cod si se vede clar ca e led!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PY21W  este model de soclu de bec nu este cod de piesa .  Pe acest soclu se produc diverse tipuri de becuri led sau incandescent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta explica atunci toata situatia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru semnalizari imi poate cineva spune codul de soclu si poate tot asa un model incercat si fara errori/adaptari etc?

Pe net (diverse site-uri de piese) acest PY21W mi-l da pentru semnalizari...sa fie oare acelasi atat pt semnalizari cat si pentru marsarier?

Pe ambalajul din poza atasata mai sus lumina e galbena, deci ar merge pt semnalizari dar cu alb pentru marsarier nu gasesc pe acest tip de soclu

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu ai cum sa gasesti pe acel tip de soclu alta culoare de bec deoarece este decicat penru semnalizari    - de aici vine litera Y -  cod culoare yellow .

Pentru marsarier 7p model fara LED : 

1827913477_t7preverse.thumb.png.78791ea5076b0e142c23d76cf1a60b30.png 

 

Piesa 14   -   N  105 915 01   cod OE cu soclu W16W   . 

Arata asa: 

1407218034_N10591501.thumb.jpg.2f7a5ff76894551862d08e9aa915b3e4.jpg

Acest soclu este mai diferit si unele leduri de pe piata nu incap din cauza dimensiunii , de asemenea se gasesc leduri care au formatul W16W dar cu alimentare pe cablu , format care nu se va potrivi la modelul 7p. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut

am un touareg din 2017 cu stopuri LED.

dupa o vizita la reprezentanta , mi-a aparut o eroare pentru stop stanga caroserie( l-am verificat si nu mai functioneaza)

astazi mi-a aparut aceeasi eroare si pentru dreapta(la o saptamana)

are cineva idee ce poate fi? s-au ars amandoua in acelasi timp..sau e o problema de comunicare?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil defecte. Trebuie verificat . Ți-am raspuns la celalalt post identic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pentru ca nu-mi plac stopurile originale LED, mi-am pus LEDuri in cele clasice si le-am codat sa se aprinda toate 4 pe frana. Ledurile folosite sunt Philips de culoare rosie iar oglinzile stopurilor de pe haion trebuie putin modificate, largita gaura unde intra becul. Lumina e o idee mai puternica, nimic iesit din comun, dar rosul e mult mai deep, mai placut.

In principiu, am schimbat mai toate becurile cu unele led, toate originale VAG, portbagaj, torpedo, usi, haion, picioare si doar cele interioare din plafon le mai am de schimbat.

 

1.thumb.jpg.8b65cd04a055da0fb83680668868ef3c.jpg

2.thumb.jpg.4568f4d9e1589f1fdacc31bd7a8b7a7f.jpg

Modificat de adidas00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!