Jump to content

Golf 7 "Macaroana"


laduncaag

Postare recomandată

  • 3 weeks later...

Salutare,

Am revenit de la revizia nr 3; am schimbat si filtrele si tura asta n-am mai uitat de filtrul de polen cu alergeni. Chiar e diferenta mare cu el.

S-a mai remediat aparatoarea noroi de la sofer, desprinsa in urma unei "tamponari" si s-a verificat zgomotul dr spate. Era un zgomot de plastic tensionat care scartaia. Se manifesta exclusiv pe drum denivelat la viteze mici. Nu s-a identificat sursa dar au dat baietii cu spray degresant si la portbagaj si la portiera si...gata, nu mai face, "ignisul" a fost remediat! :))

Fericit nevoie mare am plecat spre noi orizonturi :)

N-am lasat decat ceva bani in urma...

20181008_202033.jpg

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
  • 1 month later...

@valy2d nu, nu suport husele de nici un fel, fie ele pt cheie, telefon sau orice altceva. Upgradeul este ornamentul cromat, cheia standard de skoda/seat/vw vine cu acel ornament de plastic negru. Codul este 5G0837599A pt ornament cromat fara nimic stantat (gti/gtd/gte/r) si m-a costat 59RON la PBN.

Montajul este simplu dar necesita un torx de 6., pe care eu l-am gasit la prietenul @vdragos

P.S. Am luat si anvelope noi de iarna, dupa 4 sezoane (2 pe Vectra) cu Dunlop Wintersport 4D am trecut la Michelin Alpin 6 (205/55/R16). Revin cu pareri pe topicul dedicat dupa ce vine iarna :)

 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

? da, parerile sunt impartite. Mie imi plac f mult, mi se pare ca dau caracter masinii.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare,

Noutati doar de sezon, plimbare si voie buna. Butonul incalzire scaun a revenit in top 3 favorite, laolalta cu cel pt parbriz. Am aplicat banda izolanta pe toate usile, au disparut astfel diverse zgomote si zanganeli.

 

20181229_145815.jpg

20181229_144704.jpg

20181229_144632.jpg

20181228_161918.jpg

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...

Salutare,

In ultima zi din an m-am apucat sa schimb plafonierele cu unele luminate led. Am luat de la dezmembrari, 250 lei fata spate. Am gasit un video pe youtube care arata cum se da jos plafoniera, nu a fost f greu. Pentru led e alta placa asa ca a trebuit schimbat cu totul, nu doar capacul acela striat. Pentru ca am nimerit o masina donatoare fara clima a trebuit sa mut senzorul de pe placa mea. Se scoate destul de greu ca are 4 picioruse de prindere dar cu atentie am reusit.

Aici e placa mea. In locul senzorului e un burete pe care l-am mutat de pe placa cu led.

20191231_100306.jpg

Asta e senzorul.

20191231_095641.jpg

Asta e placa cu led.

20191231_095630.jpg

Mufa albastra e pt becuri, cea mica neagra pt senzor. A trebuit multa grija la demontarea celei de la senzor caci are un picior f mic si usor de rupt.

20191231_095659.jpg

Si gata !

20191231_100025.jpg

Urmeaza sa ma ocup de cea din spate, dar asta la anul ! ?

Link către comentariu

Mersi, nu eram sigur ce e, initial am crezut ca e de la alarma, apoi de la clima. Mea culpa ca nu m-am interesat.

Link către comentariu

Am scos-o chiar acum de Craciun pt ca se rupsese si era inestetica. Ma gandeam sa incerc cu una tip textil.

Link către comentariu

Salutare,

Conform planului, azi am rezolvat si lumina spate. A fost destul de dificil pt ca nu am gasit tutorial video.

Pasii sunt:

1. se scoate capacul striat. pt asta e nevoie de spatula si se incepe de la un capat ingust;

2. se impinge inspre fata masinii un suport negru de plastic care are rol de sustinere;

3. acum se poate da jos plafoniera folosind spatula in partea din spatele masinii;

4. se deconecteaza mufa;

5. la montaj se impinge piesa neagra inapoi in pozitia initiala si apoi capacul striat;

Piesa de sustinere de care ziceam:

Screenshot_20200101-181932_Gallery.jpg

Directia si locul in care se impinge piesa neagra pt blocare.

Screenshot_20200101-181950_Gallery.jpg

Si rezultatul final ?

20200101_175832.jpg

Fun fact, cu ocazia asta am gasit cateva musculite in incinta becurilor, cum o fi ajuns acolo nu stiu ?

Link către comentariu
On 1/1/2020 at 10:16 AM, BTeo said:

Cum ai aplicat banda izolanta pe usi? Ai o poza?

La multi ani!

Si eu sunt tare curios cum :D macar orientativ, nu neaparat poza. 

Link către comentariu

Exprimare nefericita, am aplicat banda pe gaicile metalice in care se prinde usa, nu pe usa.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!