Jump to content

OBDeleven alternativa la VCDS


bbogdanmircea
 Share

Postare recomandată

Ba da, de pe ebay. Tocmai am cumparat eu versiunea Pro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Aseara era tarziu si doar atat am apucat sa scriu .

Din ce am citit stie sa faca codari, citeste codurile de eroare specifice VW si se gasesc pe youtube deja filmulete cum se activeaza diferite optiuni cu acest tool .

vdragos asteptam un review cand si daca iti ajunge .

Din ce am inteles inca nu merge logging data .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine din Lituania (deci UE) si a costat 55 de euro cu tot cu transport in versiunea Pro ... cea care stie si codari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu ti e greu cand faci ceva codari/activari/etc fa un filmulet pt.ca e interesanta"scula".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea
4 hours ago, vdragos said:

Vine din Lituania (deci UE) si a costat 55 de euro cu tot cu transport in versiunea Pro ... cea care stie si codari.

Chiar nu m-am informat, e facut softul de o firma din Lituania ?

Sau reimporta din SUA ?

Am citit numai de bine pe ceva forum de vw din sua, sper sa fie pe masura laudelor .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai Dragos ne lamureste daca o sa vrea binenteles:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind in vedere ca vinzatorul meu de pe ebay are acelasi nume cu autorul softului de pe Google Play, probabil e o aplicatie lituaniana :) sau varianta a doua o chinezarie europenizata.

Nu am ce alte feedbackuri sa dau, intrucit am dat comanda azi deci il voi avea in mina probabil saptamina viitoare.

Inteleg insa ce este o aplicatie care ruleaza din cloud, adica pe terminal ai doar interfata si necesita in permanenta conexiune de date. Nu e o problema pentru terminalele cu 3/4g sau daca wifiul din casa bate pina la parcare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Partea hardware probabil ca e ceva chinezarie, am mai avut un dongle de asta pe Bluetooth, din pacate softul nu stia sa citeasca nimic decat standar OBD, adica cateva date si codurile OBD de eroare care la VW is fix pix .

Curios cum au reusit sa gaseasca protocolul folosit de VW, ptr ca VCDS parea sa aiba monopol pe acesta, inafara de VW bineinteles. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu citeam ca programul ce se instaleaza pe tel.e acelasi care se folosea si cu chinezariile alea de 50 lei, acum nu stiu ce sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezentarea unui lucru"pt.ati lua mintile"e simpla, proba dupa cumparare e alta.

Nu esti obligat sa ne arati nimic/asta ce ne ai spus tu sa vedem stiam si noi, ideea era ca daca tot ti ai luat sa ne confirmi/infirmi daca ce se spune despre el este si adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai cu atentie ce am scris citeva posturi mai sus, ai fi vazut de ce nu pot sa dau astazi feedbackuri personale. Cum se zice nicio fapta buna nu ramine nepedepsita ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Asteptam cu interes feedback din partea lui vdragos, fara nici un fel de obligatie :D

Pana atunci d-l romytaxy gasiti pe net deja filmulete cu programelul si cum se activeaza diverse chestii ... eu nu le pot vedea din pacate pana nu ajung acasa .

Dupa cum spunea multa lume, atata timp cat nu merge logging nu poate concura VCDS, dar daca se poate face coding si vedea toate campurile de la VW tot e ceva .

Alt neajuns era ca la modulele care au mai multe canale pe UDS nu le vede pe cele secundare, cum e de exemplu cred ca la senzorul de ploaie-lumina, stergatoare etc . nu se poate accesa codingul pe ele .

Desi sunt in domeniu nu stiu nimic de standardul asta UDS .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform discutiei de pe forumul lor oficial, va fi disponibil si loggingul in curind:

http://obdeleven.proboards.com/thread/253/live-data-logging

Personal sunt destul de putin interesat de codare si cu atit mai putin de logging, am masinile noi si de activat nu prea am ce la ele, dar este totusi o scula interesanta prin prisma portabilitatii si a pretului. O alta caracteristica interesanta (si oneroasa) este ca face codari cu un singur click pe diverse functii, contra cost :). In rest codarile care merg cu VAG comul merg si cu asta, intelighentia care exista pe net pe subiectul activari poate fi folosita fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Achizitionat. OBDeleven

Pana acum foloseam P3 VENT, dar pot sterge doar erori.

 

Modificat de Fanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!