Jump to content

Zgomot rulare / franare / roata


Kronus
 Share

Postare recomandată

Da, si mie imi pare ca placutele lasa multa mizerie, dar nu ma pot plange de ele, isi fac treaba bine, nu scot nici zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut, 

am si eu un golf 7 din 06.2016 si dupa 8.000 km a inceput sa faca acelasi zgomot pe care il mentionati si voi. 

ati fost vreunul la service ? 

la  mine face doar cand se incalzeste motorul ..dupa 15 min aprox. am sunat azi la service si zic ca trebuie sa se uite si pe soft ..sa faca un update. 

eu am programare miercuri ... va tin la curent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare natiune.  Recent proprietar Golf , 12000 km 1.0 tsi dsg 2017. 

Am si eu cand franez la viteza foarte mica un zgomot, e ca o frecare de metal.. ma tot gandesc ca-i de la placute.. sa ma duc la service? in rest e impecabila :) 

e totusi destul de sesizabil sunetul de frecare.  

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina a stat pe dreapta ceva timp, mai ales cu aceasta umiditate este normal sa se auda un frecat in surdina la primele franari.Nu este normal sa se auda un scartait metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea a facut de la inceput aces zgomot ca un  hârșâit la frânare la viteze mici, parcă în spate dreapta se aude  - iar pe discul spate-dreapa a apărut un șanț. Degeaba am fost la service - interpretarea lor a fost că este din cauza ruginei depuse pe discuri - eu având doar cam 6000 Km atunci si 5 luni - că nu merg mult, că nu franez etc. I-am pus să desfacă roata, ne-am uitat la plăcuță - evident ca aceasta avea o mică proeminență acolo unde intra în disc - a frecat-o cu un șmirghel și a pus-o la loc. Verdict: nu are nimic plăcuța, niciun defect de material (deși pentru mine era evident că nu este omogenă) și eu sunt de vină că nu frânez mult, nu circul mult și se depune rugină pe discuri. Acum, discurile erau albe, nicidecum ruginite, dar asta e. Am lăsat-o baltă, că n-am timp de pierdut, și m-am împăcat cu ideea că va trebui să schimb discurile mult mai repede. La Logan avea 110.000 Km si nu trebuise să schimb niciun disc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salutare colegi,

Am si eu un Golf 7 din 2017 si de ceva vreme cand plec, de exemplu dupa o saptamana, cu masina, si vrenez primele 2-3-4 dati se aude un zgomot ciudat, ca un carait, cand apas pe frana. Dupa aceea nu se mai aude. Aveti idee de la ce ar putea fi? Masina are 22.000 km, deci nu prea uzata :) . Ce pot spune este ca s-a intamplat dupa ce am fost, de Revelion, pana in Harghita, iar cand m-am intors am lasat-o vreo 3 saptamani nespalata.....si initial am crezut ca o fi ceva de la sarea de pe jos, asa ca am dus-o la spalat, dar tot se mai aude.

 

Multumesc anticipat si scuze de spam.

 

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu cumva este mizeria/rugina care se acumuleaza pe discuri si in cele 3-4 franari le cureti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salutare colegi,

De ceva timp aud un zgomot metalic la viteze mici (pana in 20 km/h). Zgomotul pare sa vina de sub masina: zona cutie / diferential... nu imi dau seama exact (se aude ca un rulment de ambreiaj dar mult mai puternic).Acest zgomot dispare imediat ce viteza creste. Nu am sesizat comportament ciudat la cutie sau zgomote la plecarea cu demaraj de pe loc.

Masina in cauza, GTI 7.5 (2018) fara pachet performance. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

 

Detin un Mk7 1.6TDI DSG si la viteze mai mari de 50km/h apare un sunet care se aude destul de tare in habitaclu. Mentionez ca am facut test cu alte anvelope/jante crezand ca e de acolo problema, dar aparent nu este. Sunetul nu este un uruit ca de rulment.

Daca a mai intampinat cineva problema asta as fi foarte curios pentru niste detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am avut si eu problema asta si era de la aparatoarea de noroi a discului

de la rugina se mancase si nu mai statea bine in surub si zgaria discul

costa 150lei ambele si 100 am dat pe manopera

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, revin cu rezolvarea problemei. Zgomotul era produs de o parte din rulmentii de la cutie. Au fost schimbati toti rulmenti si zgomotul a disparut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!