Jump to content

Consum B6 2.0 TDI 4motion


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Momentan mi-a luat de la Brasov la Buc o medie de 6,5 in conditiile in care nu am depasit 3000 rot si talpa liiina liiinaaa....

Iar prin Buc dimineata si seara cam 10,5

Masina are 250 km :)

Se mai "lasa" consumul sau...asta e?

In carte e dat 8,9 in oras si 6 afara...ma gandea ca in mod normal ar fi ok un 10..11 dar..deh..sper si eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in carte e 6.7 ptr 4 motion ..la mine dupa 2000 km la 120 km/h viteza de varf cam 6.9 e media si 7.7 pe cei 2000 km dar am facut destul si prin oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oras: cam 8 -10

afara: la 100-110 intins 5.4-5.6

media 6.5

trebuie mers lejer pana se incalzeste motorul ...mai ales iarna .....si la drum intins la 2000-2500

dar nu te mai uita la calculator si uitate la cat timp faci plinul.....si doar fa un calcul mic si o sa vezi adevarul asa :scratch: sau asa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...imi dati vesti proaste.

Pentru ca, later news>

Cluj-Buc venit cumintel >7,6

iar ieri prin Buc, bara la bara infernal...13,6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am tot b6 2.0 tdi 12700 km....buc___timisoara+retur consum mediu 6,2....la dus nu am depasit 140km/h la intoarcere m-am grabit sa prind un meci...parerea mea ca trebuie sa fii in treapta de viteza corespunzatoare atunci cand trebuie ...cam asta ar fi....in rest e normal sa fie un consum ceva mai mare...au am urcat cu ea la munte pe un drum infernal si am avut consum de 40l 100km dar a urcat singurica cu 4 oameni in ea si cu cauciucuri de vara...asa ca...parerea mea e ca ptr asta platesti...acolo nu ajungeau masinile cu tractiune fata decat cu lanturi si chiar si asa destul de greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca am postat asta aiurea...rog a se muta

Iata senzatiile dupa 5000 km ca veni vorba de drive test

2.0 TDi 4motion

140 cp si 320 cuplu

In tr 1 si 2 pana pe la 200o rot te rogi de ea sa se urneasca, ca inca nu are suficiente gaze pt turbina..

dupa 2500 pur si simplu SE ARUNCA INAINTE! te baga in scaun..misto senzatia dar rapoartele sunt cam scurte si se termina repede senzatia

treapta a 6-a e de moft, sau de autostrada la peste 140...in rest...consuma mai mult la 120 in a 6.a decat 120 in a 5-a

Are servo electro-mecanica asa ca volanu se misca ff usor.

Fiind asistata la viteza mare tragi greu de el ceea ce e bine

Pe rotile din fabrica adica 205 sta cam pe varfuri

Pe 215 e mai ok, dar neamtu se jura ca 235/55/17 sunt optime si are dreptate..merge ca pe sine...

urca repejor in ture si viteza, sta pe drum ca lipit, nu topaie

Intri in curbe, nu serpentine la 180 ci curbe normale, cam tot ce gasesti pe Buc-Buzau de exemplu cu cat vrea muschiu tau...eu nu am reusit inca sa fac sa intre esp-ul

Franeaza ciudat...daca apesi uuusor parca zici ca ai fadding chestie care te face sa apesi tare ca ghiolbanu moment in care intra asistenta la franare si apai opreste de zici ca a scos parasuta si a aruncat si gheara...faza asta e de obicei urmata de "da mergi dragaaaaa mai incet!"

Consumu...

In oras cu ac on consuma cam 12 pe bc si cam 11 pe plin plin.

Afara cu ac on consuma cam 6-6juma la mers tiptil de tot 100...7 la mers mai smucit si mai spre 130.

La 180 pe autostrada, conform bc consuma 10,3

EG: Buc-Bv-Buc-2MAi-Buc facuti in aceeasi zi in conditiile in care:

Buc-Bv 2 ore si 15

Sinaia Buc: 1:30 ore

Buc: 2 mai 3 h

2 mai Buc 3 h

in total 980 km facuti cu fix 80 de litri motorina adica 8,3.

La o masina de o tona juma cu tractiune 4x4 (de la 160 in sus tractiunea e 50-50) eu zic ca e super ok.

Daca voiam sa imi consume putintel imi luam opel corsa dizel d'ala de ii fac reclama

Interiorul e ok, nu sunt plastice proaste, are piele, are bordul din 1 bucata deci nu prea are ce sa scartaie...

Nu greierasi..nu se aude ca e diesel, antifonata muuuuult mai bine decat octavia 1.

Cui nu-i place..treaba lui...ma doare in basca..

Am testat cu propriul meu fund si Opel Vectra (puah!) si Toyota Avensis (sucks big time!) si Ford Mondeo (kkmaka!) si Rino Laguna (pisvaser!) si Pijoc 407 (de ce dracu nu se limiteaza astia la design si motoare?) si C5 (interesant pe afara..un vax de bord pe dinauntru)

Plus ca bordul luminat rosu cu albastru e bestial noaptea..

Asta e...

cand m-or da banii afara din casa rau de tot o sa imi iau un masserati! Care am inteles ca haleste cam 25 in oras si 35 afara...la 260 km/h

Pana atunci...asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorumarcatoru

Desi am B 5.5 4motion , ma bag si eu in seama si zic ca am un consum asemanator cu cel al lui asarban...

eu nu am reusit inca sa fac sa intre esp-ul

Eu am reusit , insa iarna , pe gheata , cu acceleratia aproape de talpa si cauciucuri de vara :D

Modificat de dorumarcatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Pe rotile din fabrica adica 205 sta cam pe varfuri

A ta are roti de 205? Ca a mea e cu roti de 215 din fabrica.

La 145 viteza cu tempomatul consumul (in Germania pe autostrada) a fost de 6-6.5. Consumul mediu pe 800 km in Germania la o viteza medie de 129 km/h a fost de 8.1. Aceasta viteza medie a fost obtinuta din viteze de 180-200 km/h pe vreo 300 km, din viteze de 145 km/h (cu tempomatul) pe vreo 300 km si din drum de oras plus accelerari/decelerari necesare pe autostrada pe restul de vreo 200 km. Consumul mi se pare super OK.

Modificat de somebody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 sunt rotile..iti spun din ce am mers cu una de drive test care avea de 205.

Tu mai bine ai pune mana si ti-ai lua roti de 235/55/17 ca pt tine sunt suuuuuper ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu nu am TDi2.0 cu TDi1.9 passat B6 dar postez mai mult pentru a putea face o comparatie.

Schimb vitezele cam la 2300-2500. Motorina MOL Euro5. Masina are 2500Km

Vorbesc despre consumuri facute cand afara sunt peste 0 grade Celsius. Iarna pot sa mai creasca chiar si cu 1% litru in unele cazuri.

Bucuresti-Sinaia (putina rampa + AC portnit) - consum 5,5l/100Km

Sinaia-Bucuresti (acelasi traseu) - consum de 3,4l/100Km

la ambele drumuri mers si cu 70 pe portinuile cu limitare dar si cu 120-130 in afara - se pare ca masina simte (ma refer la consum) destul de bine chiar si o panta lina...

Bucuresti-Cluj (prin valea Oltului) - consum 5,2l/100km

Cluj-Bucuresti (acelasi traseu ) consum 4,6l/100km

aceeasi chestie ca si prima data - mers destul de intins - 120km/h 130km/h accelerari bruste pentru depasiri pe defileu(dar si in rest) comportament super

In Bucuresti zile mai libere (sambata, duminica) am scos si 6,5l/100Km.

Dimineata

- aglomeratie (la razoane 10-15 min blocat, grozavesti ~10min, brico ~5min, urcare pod ~8, IonMihalache ~10

- traseu 13Sept(Primavara)->Razoane->Piata Leu->Grozavesti->Brico->Giulesti->Pod Grant->Arcul de triumf

-consum de ~10,5

Din cate stiu la 2.0TDi consumul nu este cu mult mai mare in jur de 0,7(parca) in ce declarasera ei...

Sper ca am fost destul de complet.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnu..nu vreau sa fiu categorisit agresiv...dar..

DACA SCRIE CONSUM 2.0 TDI 4MOTION...chiar crezi ca ma interseaza cat consuma 1.9 tdi 2wd?????

Cum ar fi sa apara unu sa spuna..io am 1,4 tdi de 90 cp si imi consuma 2%...

CARE E UTILITATEA POSTULUI LU' MATALE???

Din cate stiu la 2.0TDi consumul nu este cu mult mai mare in jur de 0,7(parca) in ce declarasera ei...

Sper ca am fost destul de complet.

Extraordinar de complet dar in afara subiectului.

par de egzemplu...MINIM CE AM PUTUT SCOATE Buc.constanta si retur pe drum pustiu a fost 6,5

Mers la 100 km/h pe autostrada si cu 70 in rest

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul 1.

CARE E UTILITATEA POSTULUI LU' MATALE???

Cred ca am inceput prin a spune ca pentru a putea face o comparatie. In plus ti-am dat si surplusul aproximativ pe care ei (volkswagen) ti-l dau pentru motorul de 2.0 fata de 1.9...putina matematica si ai putea sti pe unde te incadrezi. ( adica o medie de 5.0 + 0.7 cam pe la un 5.7 ar fi bine sa fie pentru un 2.0 )

Punctul 2.

Daca te uiti "MATALE" mai atent ai sa observi ca in post-ul meu este singurul in care iti atrag atentia ca un consum mediu depinde si de panta drumului panta pe care tu uneori nu o observi ca sofer... o sa te miri la un moment dat de ce de la buc la brasov faci mai mult ca de la brasov la buc cand e acelasi drum...si culmea este ca o sa ai un consum mai mare chiar si pana la Posada unde incep serpentinele... si pana acolo nu poti spune ca ai altceva decat drum drept, 4 benzi etc.

Incerc sa inteleg de ce esti agresiv in limbaj si am sa consider ca ai avut o zi proasta...se intampla oricui.

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca-i consuma in regula !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa inteleg de ce esti agresiv in limbaj si am sa consider ca ai avut o zi proasta...se intampla oricui.

Primo>

Se poate intampla oricui if pe un forum caracterizat prin rigurozitatea informatiilor unii se apuca sa se bage in seama pe topic-uri unde NU AU NIMIC DE SPUS LA SUBIECT!

NU ma intereseaza cat consuma al tau 1,9 TDI care are 105 cp si NU E 4Motion

Cum sa spun altfel...aha: Consumul tau e IRELEVANT!

La fel de bine puteai sa ai avensis de 2.0 diesel sau volvo s40 diesel sau mondeo 2.0 tdci sau ...uarevar!

Ai passat b6 2.0 tdi 140 cp 4 motion? Esti binevenit sa ne verificam consumurile..mai ales ca nenea somebody cred ca are erori de BC..dar ma rog...

Nu ai? posteaza oriunde vrei tu dar nu aici unde calitatea informatiei PRIMEAZA!

Altfel spus..

Secundo>

Poate ca iti va fi greu de acceptat ca mai e lume cu cerebel prin cutia craniana.

Personal iti pot pune la dispozitie proba..un CT facut de curand unde mi se vede materia cenusie.

Dupa ce am condus 80k km octavia 1, 7k passatul, 52k supernova si 120k oltcit..crezi oare ca nu stiu ca atunci cand URCI consumi mai mult decat atunci cand cobori?

Dar vai! INCREDIBIL poate ca daca te duci si te intorci pe acelasi drum se compenseaza!

DAR VAI! INCREDIBIL! NU ASTA ERA SUBIECTUL!

PS. Imi cer scuze pt off-topic dar nu rezist cand unii nu accepta ca au gresit si mai si insista sa te convinga de contrariu..

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
mai ales ca nenea somebody cred ca are erori de BC..

Alo, nenea... saptamina viitoare (adica vinerea viitoare) mai trag o fuga pina in Germania si am sa iti spun consumul si viteza medie atunci. Vor fi cam 900-1000 km total. Am sa il setez la zero special pentru tine... ;) si am sa iti spun exact ce imi inregistreaza BC. Multumit? :P

---

Later edit: la citeva drumuri de vreo 750 km (ultimele 4) imi scoate consum mixt de 7.00/% FIX. Nici sa il bati nu scoate mai mult sau mai putin... :)

Modificat de somebody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ma..mersi..autostrada....

Auzi ..dar consumul mixt TOTAL cat e?

STii de ce vb..muti pe ecranul cu consum mediu si ai un 1 in colt. Apesi pe butonul de sub maneta (nu mult sa nu dai reset) si iti apare ecranul 2 cu consumul mixt total. Momentan la mine e 8,7

ASta in conditiile in care merg evident mai mult in oras...Buc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca am gresit si ti-am sifonat frumusete de topic nu trebuia sa imi "vorbesti" pe tonul asta...

Imi cer scuze ca am deranjat pe mai marii cu "materie cenusie" din abundenta... :angry:

Distractie placuta "you master of wheels"

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest somebody

Nenea Asarban >> Asa cum ti-am promis, iti dau niste date despre consumul care mi-a iesit mie. Datele sint date de BC. Deci:

- Drum parcurs: 1583 km, din care vreo 400 nu au fost autostrada. Sint inclusi si vreo 40 km in Frankfurt.

- Consum mediu: 7.6/100

- Viteza medie: 88 km/h, din care vreo 500 km au fost parcursi cu viteza intre 180-200

Mai vrei sa stii si altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Guest somebody

Hai sa iti mai dau niste date despre consum.

Am facut revizia de 15,000 si mi-au pus ulei long life (Castrol LongLife 3), la service VW in Austria. La drum intins (NU autostrada), masina consuma cam asa:

- la 90 km/h in treapta a 4-a (cam 3000 rpm) consum intre 4.8 - 5.7

- la 125 km/h in treapta a 5-a (cam 3000 rpm) consum intre 5.4 - 5.9

E vorba de drum drept, cu clima pe 20 grade, afara cam 35 grade.

- cu tempomat la 135 km/h in treapta a 6-a (pe autostrada de data asta) consum cam de 6.4 - 6.8

Joi mai fac inca un drum de vreo 750 km (ma intorc in Austria) si am sa iti spun consumul mediu care include si drumul de Germania despre care ti-am scris mai sus.

Daca te intereseaza consumul si in conditii de munte, am sa las consumul sa fie calculat si pentru astfel de drumuri. Poate in weekend trag o fuga pina pe la lacurile din Austria, sau pe Grossglockner... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se calculeaza consumul? Calculatorul il reda la timpul pe care la parcurs(adica acel travel timp)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 13 years later...

Salutari!Am si eu un Passat 2.0 Tdi 4 Motion 170 cp DSG din 2010 si mi se pare ca "papă" cam mult :) Constant cu 90kmh pe drum intins nu scade sub 6.3 pe BC.Iar la o viteza de 130 kmh constant am avut consum de 8 -8.2 pe BC.Ce ziceti este un consum normal sau este ceva problema undeve?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!