Jump to content

VW Cross Touran 2.0 TDI DSG MY 2013


vdragos

Postare recomandată

Thule Wingbars +   Bermude Flex 3400 = concediu in 6 fara probleme cu bagajele.

Consumul in plus e neglijabil, poate o jumatate de litru in plus la suta.

 

20190822_094551.jpg

20190822_094546.jpg

20190822_094540.jpg

Link către comentariu

Interesant model ai ales , a fost alegerea facuta pentru eficienta de depozitare a acestuia?    

Am si eu cunostina cu exact acelasi model cumparat de la Norauto  si are doua nemultumiri mari legate de el 

1 - La anumite viteze (cateodata) intra in rezonanta materialul portbagajului atunci cand nu este plin 100%  , adica se comporta ca o prelata in vant. 

2 -  Nu este 100% water proof , la ploi usoare nu are probleme , dar la cele grele mai ales la viteze de autostrada intra destul de multa apa in el .  Imi spunea ca in manualul lui se recomanda ca tot ce e depozitat in interior sa fie in recipiente de plastic sau etanse la apa. 

In rest e foarte multumit ! 

Link către comentariu

Exact, stau la bloc, nu am unde tine magaoaia. Am avut si modelul anterior, l-am folosit preponderent iarna pe ploaie si ninsoare, este waterproof. Cit priveste zgomotul, am remarcat doar zgomote produse de rafalele de vint dar banuiesc ca si cele solide fac la fel. Nu am remarcat rezonante sau alte zgomote neplacute.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Trecut-a si vacanta asta de parca nu ar fi fost. Partea 1 am fost la mare cu Seatul in format de 5, dar in partea a doua ne-am propus un traseu ambitios (Bucuresti - Busteni - Petru Voda - Gura Humorului - Turda - Cirtisoara - Curtea de Arges - Cimpulung - Bucuresti) pe care l-am parcurs in 5 zile fara probleme deosebite (mai putin o pana lenta).

Drumul a fost extraordinar, mai ales Pasul Tihuta si Zona Dornelor. Marturisesc ca Moldova m-a dat peste cap, nu ma asteptam ca Neamtul si Bucovina sa fie atit de frumoase, desi inca nedezvoltate corespunzator. 

Masina a mers excelent, consumul cu 6 persoane, bagaje si tulumba sus a oscilat intre 5,8 si 6,8 incluzind zonele montane, Transfagarasan etc. Pentru mine, avind in vedere familia extinsa, cele 7 locuri si portbagajul sus nu sunt un moft ci o necesitate, asa ca nu vad prea curind un concurent pentru Touran in afara de duamna primar (desi la Euro 5 cit este el, suprataxarea e departe).

Si citeva poze cu masina din periplu:

 

20190830_093703 mini.jpg

20190830_100212 mini.jpg

20190830_123323 mini.jpg

IMG_3153 mini.jpg

Driving break undeva pe linga Aiud:

 

IMG_3183.jpg

Si asa arata suportul de telefon montat pe bord, cu aspect OE, in combinatie cu Samsung C9 Pro, companion de nadejde la drum ...

IMG_3043 mini.jpg

AA pare astfel oarecum redundant mai ales ca telefonul se integreaza audio perfect cu masina prin A2P.

In general am intalnit drumuri bune, cu exceptia unei scurtaturi date de Waze intre Petru Voda si Gura Humorului - pentru cine stie zona, drumul Holda - Frasin care taie muntii printre peisaje care-ti taie rasuflarea dar care are asfalt complet degradat cel putin pe primii 20 de km din vreo 44 - din fericire cu atentie si mers foarte incet, masina a rezistat fara probleme.

Urmeaza revizia de an, ODO vreo 47 de mii.

Link către comentariu

Ce suport de telefon interesat :) - cum ii zice, de unde ? Da si tu niste detalii.

Am vazut viitorul GLB 35 AMG, pare interesant :D - 7 locuri si 2.0T 306CP

Link către comentariu

Suportul e luat de la niste chinezi de pe Ebay, ce mi-a placut in afara de faptul ca tine umbra la ecran si se vede bine si cu soare puternic, e plasticul asemanator cu bordul si faptul ca are la baza silicon lipicios, adica montajul e reversibil fara urme. Detalii pe PM pentru interesati sa nu facem reclama. In plus cind nu tii telefonul in el, poti lasa obiecte gen ochelari de soare, e ca un portofel.

Cit priveste Mercedesul, intrucit eu nu prea ma arunc cu bani dupa asemenea masini :)) probabil ca viitoarele achizitii o sa fie mai degraba plug in sau electrice ... dar peste mai multi anisori. Dar nu se stie niciodata, oricum un SUV nu se poate compara la spatiu interior cu un MPV.

Link către comentariu

Tare si excursia si suportul, dar ai grija, baza de silicon a suportului daca sta mult in caldura isi schimba proprietatile si pateaza sau ataca plasticul de pe bord (multi au patit-o cu tot felul de solutii asemanatoare).

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Facut revizia de an, verificare tehnica generala, ulei, toate filtrele, plus lichid de frina, curatat colectorul de parbriz, igienizat AC, completat niste suruburi la scut (??? se fura?), la Avia Motors Pantelimon, total distractie 1200 si ceva. Placutele de frina sunt la 60%, de urmarit ceva bucse care nu trebuie insa inlocuite. Am scapat ieftin :))dupa Holda - Frasin.

 

Link către comentariu

suruburile la scut nu se pun de mecanici, mai pierd din ele cand demonteaza si merg pe ideea "las'asa ca nu cade"

sau chiar cade, agatat de ceva.

a venit un prieten pe la mine la garaj sa schimbe uleiul si avea 2 lipsa.

Link către comentariu
  • 8 months later...

Cum s-ar zice, suntem bine :)) ODO 49 de mii si ceva.

IMG-20200528-WA0025.jpeg

IMG-20200528-WA0027.jpeg

IMG-20200528-WA0029.jpeg

IMG-20200528-WA0031.jpeg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina s-a vindut azi deci topicul se poate inchide. Multumesc.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!