Jump to content

JoggY
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor ! Am si eu o problema căruia nu ii dau de cap si m-am gândit sa va cer ajutorul , poate ați avut aceeași problema si ma ajutați sa constat ce piesa nu își face treaba cum trebuie .

Am schimbat kitul de ambreiaj acum 2 zile (volant,disc,rulment,soare) si mi-a apărut următoarea problema , dupa ce se încălzește motorul imi apare un sunet de rulment zic eu la debraiere , cand iau piciorul de pe ambreiaj sa plec , dupa ce se pune mașina in mișcare acel sunet dispare , in mers cand schimb vitezele nu se mai aude absolut nimic , doar cand plec de pe loc . Dupa ce am plecat de la service si am constat problema , am făcut 50 km si problema persista si m-au programat a 2 a zi sa imi schimbe rulmentul de presiune , asta au bănuit ca se aude , si dupa schimbarea lui sunetul a reapărut si nu ii dau de cap

kitul de ambreiaj a fost nou (Luk) , pana sa i-l schimb aveam pedala de ambreiaj foarte tare si ținea sus , volant veche era blocată si Discul foarte uzat 

Masina este un Passat b5.5 din 2005 1.9 131 cp AWX 

Va încărc un clip , poate va dați seama mai bine 

mecanicul mi-a zis ca problema ar fi din cutie .. Însă nu cred deoarece înainte nu făcea

 

Modificat de JoggY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a mai întâlnit nimeni cu o problema asemănătoare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca ar fi volant. La rulmentul de presiune sunetul e mai ascutit. Cand calci ambreiajul se mai aude zgomotul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand calc ambreiajul începe sa se audă treptat dar foarte încet 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a întâmpinat chiar nimeni problema asta ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mecanic e ala care te lasa sa pleci cu zgomotul asta? Unui vecin i-au schimbat ambreiajul pe A4 si s-a ales cu un zgomot asemanator. I-au spus ca va disparea in timp. Dupa o luna zgomotul era doar putin atenuat. La insistentele mele l-au demontat si au constatat ca un distantier din tabla il agatasera cumva pe langa ambreiaj. Evident ca deja era macinat.

Nu e cazul la tine daca nu se vede nimic, dar totusi problema trebuie studiata cu cutia demontata de pe masina. 

De ce nu montezi vechiul ambreiaj pentru o proba? Solutia magica nu exista. Cel putin nu online.

Degeaba tot insisti aici cu intrebarile. Daca stia cineva, iti raspundea. Sau ti-ar conveni sa-si dea cu presupusul x si y?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!