Jump to content

Golf 6 HL Deep Black Pearl - prima mea jucarie


miki880

Postare recomandată

Salut,

De cateva zile ma joc cu prima mea achizitie majora la cei 20 de ani ai mei si anume un Golf 6 Highline din 2012 cu motor 2.0 TDI (CFFB) care antreneaza 140 de cai (dieselgate :D). 

Cateva dotari care imi vin in minte ar fi :

- Comenzi pe volan

- Pachet Sport (scaune, suspensie + bumpers)

- Faruri bi-xenon cu DRL LED

- LED-uri pe spate

- Light & Vision package (Coming / Leaving Home, lumini la picioare, puddle lights, cornering lights, senzor lumina si ploaie)

- RCD 510

- Dublu climatronic

- Incalzire in scaune (cred ca e din Winter package, nu stiu ce mai e pe langa)

- Pachetul Chrome 

- Alcantara

Initial as fi vrut un 1.4 tsi, dar dupa o experienta neplacuta cu un posibil vanzator de pe olx, am renuntat la ideea unui persoane fizice asa ca am aruncat un ochi pe DasWeltAuto si mi s-au oprit ochii la ea, chiar daca era diesel (farurile si culoarea m-au cucerit). Dupa ce am admirat pozele timp de 2 saptamani mi-am facut curaj si am mers la reprezentanta din Piatra Neamt, de unde am cumparat-o.

Ca defecte, masina avea una-doua lovituri (de piatra cred) in partea din fata si vreo doua zgarieturi, la care am mai adaugat eu alaltaieri mai multe, fine, pe toata lungimea partii din dreapta dupa ce un bizon mai avea putin si se urca pe mine, obligandu-ma sa ma feresc in dreapta fix intr-un tufis X( . Maine testez sa vad daca ies la polish (fingers crossed).

N-am decat o poza, facuta in graba sa-i arat cuiva farurile, o sa revin cu mai multe mai incolo.

 

Ca retrofit-uri am in plan :

- Camera in emblema (dar la 500 euro doar kit-ul, cred ca o sa trebuiasca sa lovesc ceva cu spatele ca sa ma conving sa fac achizitia)

- Volan GTI (am auzit ca se simte diferenta)

- Climatronicul de pe golf 7 (mi se pare cu mult mai practic decat cel existent)

20160715_191558.jpg

Modificat de miki880
typo
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! Hai cu mai multe poze :) 

Legat de camera, mi se pare un pret exagerat de mare de platit doar ca sa fie OEM. Gasesti o gramada de camere mult mai ieftine care fac treaba la fel de bine ca cele OEM. 

Eu am iesit undeva la 70e cu camera+montaj. Si e discreta, are calitate destul de buna, nu e afectata de spalari etc. 

 

Link către comentariu

La golf cea oe are un mare +,  este ascunsa in emblema si nu se murdareste .

Link către comentariu
1 hour ago, TDR said:

La golf cea oe are un mare +,  este ascunsa in emblema si nu se murdareste .

La mine e lângă număr și nu am avut vreodată probleme de genul. E destul de protejata. Iar când spal masina,  nu trebuie decât sa o șterg odată.   + ca nici nu se vede.  Ideea mea era ca soluții sunt mult mai ieftine. 

cb661e28aa.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Depinde de masina(hatch,sedan etc), la golf se murdareste rau spatele.

Link către comentariu
3 hours ago, GabiB77 said:

Sa-l stapanesti sanatos!

Multumesc! :D

1 hour ago, EmilianPop said:

Felicitari pentru achizitie! Hai cu mai multe poze :) 

Legat de camera, mi se pare un pret exagerat de mare de platit doar ca sa fie OEM. Gasesti o gramada de camere mult mai ieftine care fac treaba la fel de bine ca cele OEM. 

Eu am iesit undeva la 70e cu camera+montaj. Si e discreta, are calitate destul de buna, nu e afectata de spalari etc. 

O sa-i fac probabil in cursul zilei de azi, mai ales ca mi-o spalat-o ploaia putin :)). Da, pretul e enorm de mare pentru o camera si un motoras care o invarte : |. Cu banii aia imi fac toate imperfectiunile de pe caroserie si cred ca imi raman sa schimb si modulul climatronic. O sa vad pe la dezmembrari poate am noroc de un pret mai decent.

Ar fi camera sau senzori pe spate, dar parca nu m-as apuca sa dau gauri in bara... Mai ales ca as vrea sa profit de ecranul RCD-ului.

Link către comentariu

Trebuie sa fie RCD special cu intrare pt camera OEM. Altfel nu poti profita de el.

Link către comentariu

Stiu, voi verifica, manualul e in torpedou, daca nu... mai adaug si un RNS pe lista de retrofit :))) Ziceam ca nu voi avea nevoie de navigatie, dar pana la Piatra Neamt, m-am lamurit cu indicatoarele din Romania

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!