Jump to content

Despre discuri si placute frana Golf 7


mitza91
 Share

Postare recomandată

scihmbat la Passat, am pus TRW fata spate.

la Polo pus textar in urma cu 2 ani cred (masina circula putin) si acum vibreaza volanul. schimbat tot cu trw.

cele vechi sunt "carnoase" sa vad cui le dau eventual sa le bage pe strung si mai merge 5 ani cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut colegi,

Ce dimensiune au discurile de la 1.6 105cp CLHA ?

As vrea sa le schimb pe cele normale cu unele perforate,e nevoie si de alt etrier ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci o greseala, ceva mai performant fata de echiparea de fabrica putin probabil sa instalezi, insa probleme cu siguranta o sa apara cand pui AM-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Ce părere aveți de prețurile astea pentru un Golf 7? sunt ok? Sunt de la Porsche Timișoara.

Ar veni cam 3289 RON pentru discuri și plăcuțe, față și spate (cu manoperă cu tot).

20210825_004145.jpg

Modificat de AndreiVVWW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam multisor. As mai intreba si in alta parte.

 

Iar pretul la stergatoare mi se pare f mare... Recomand sa comanzi stergatoare bosch si sa le schimbi tu, mai ales ca se schimba in cateva secunde :)

Modificat de Cristi S.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiVVWW Pana la 31.12.2021,  e o campanie cu reducere 30% pt manopera si 20% piese daca masina are peste 4ani. Tie ti-au dat exact pretul standard, de 3200.

Bosch aerotwin costa cam 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ei care ziceau ca au aplicat 30% reducere... deci e cam bullsh*t ce au zis ei, daca zici ca 3200 RON e pretul standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar, preturile sunt diferite de la o reprezentata la alta si mai ales de la un oras la altul. Stiind ce preturi practica reprezentatele din Bucuresti, daca vii aici probabil pentru fix aceeasi operatiune dai 4000 - 5000 RON. 

 

LE: Poti sa faci un exercitiu si sa ceri pe e-mail o oferta de la un dealer din Bucuresti sau orice alt dealer din tara sa iti faci o idee despre preturile practicate.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns sa schimbam discuri si placute cu 4000  lei la Golfuri de aproape 10 ani!?!🤭

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiVVWW Ce frane ceramice ai tu acolo mon ami?  Si ce W8 ascunzi sub capota?

Daca mergi pe TEXTAR (sunt facute la voi acolo la Resita, am auzit numai de bine despre ele), te costa 150 de lei un disc spate (300 perechea) si 250 pe fata (500 perechea)

Un set (4x) placute spate e 130 de lei si unu fata cam 200. Deci pana in 1200 de lei. Mai pui manopera 300 (nu dureaza mai mult de 2 ore toata operatiunea)  si ajungi la 1500 de lei. 

 

PS Vad ca TRW sunt chiar mai ieftine ;)

Modificat de zidanne
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un magazin independent (nu reprezentanta) un set complet de discuri + placute OE pentru Golf-ul lui costa aprox 3000 RON. Asa ca reducerea aia de 30% nu pare la misto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adrian001 am aruncat un ochi pe site-ul de unde imi iau piesele. 1200 discurile, 600 placutele. OE. ;)) tot nu da la calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poate ne spui si noua care e site-ul ala :beerchug:. Eu din ce am gasit, cele mai ieftine sunt la targuldepiese.ro 2 x 500 RON (disc fata) + 2 x 300 RON (disc spate) + 300 RON (placute spate) + 600 RON (placute fata) = 2500 RON. Gasesti si mai scumpe la altii si nici macar nu trebuie sa te chinui :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda .. eu am facut calculul exact cu piesele cu care i-au facut astia de la reprezentata oferta. Cel putin vad ca pe fata, tu ai pus discuri "ECO" care sunt mai ieftine cu vreo 40%.

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei001 cu 135 de lei (daca ma mai uit o data se face 150, ca erau vreo 85 data trecuta). Deci 2200. Pana la 30 e drum lung. 

Si pana la urma, cu TRW (eu asta am OE) iesi la 50%.

Una din masini are 290.000 cu discurile (si placutele) schimbate la 195.000 si mai au cam 50%. Cealalta are 45.000 si sunt ca noi ;))

In plus, nu platesti taxa de reprezentanta (a se citi sediu cu sclipici si pitzi la receptie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu mi-as pune discuri/placute originale, dar daca omul vrea piese originale si schimb in reprezentanta, eu zic ca oferta pe care a primit-o nu e rea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu incerc sa ii zic ca reprezentanta != OK.  O vorba veche in popor zice asa “la reprezentanta lucreaza cei ce nu sunt (inca) in stare sa isi deschida service propriu”.

Acum fiecare face ce vrea cu banii lui.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricat am vrea noi, cred ca ne imbatam cu apa rece, piesele OE au clasa lor de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.08.2021 at 0:49, AndreiVVWW a scris:

Salutare!

Ce părere aveți de prețurile astea pentru un Golf 7? sunt ok? Sunt de la Porsche Timișoara.

Ar veni cam 3289 RON pentru discuri și plăcuțe, față și spate (cu manoperă cu tot).

20210825_004145.jpg

Mi se par cam exagerate preturile. Dar îți va da garanție la discuri în caz ca se ovalizeaza pe fata. Scumpe, sincer foarte scumpe. pune și tu codurile de la piese dacă poți. Bafta ✌️✌️

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam mari preturile. Am pus reducere de 30% la preturi umflate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A venit vremea sa schimb si eu placutele pe fata (86.000km) cu toate ca nu se aprinsese martorul. Am mers la magazinul de piese, de unde ma aprovizionez eu, cu codul postat de colegi mai sus si dupa verificare, respectivul imi zice ca s-ar fi schimbat codul in 8V0 698 151. Am comandat asa si surpriza a fost ca in cutie am gasit 4 placute cu 3 coduri diferite. Iar pe cutie scrie MADE IN ROMANIA.

Singura chestie care coincide e codul stantat de fabrica pe cele originale cu care a venit masina. E acelasi cod cu RO si pe placutele noi deci e posibil ca si cele din fabrica sa fi fost fabricate tot in RO sub brandul JURID.

 

 

La mine senzorul de uzura este pe dreapta fata si nu pe stanga.

 

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg

i1.JPG

i2.JPG

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 8/28/2021 at 12:24 PM, dadu said:

Oricat am vrea noi, cred ca ne imbatam cu apa rece, piesele OE au clasa lor de calitate.

Merita sa ma citez si o sa si explic.

 

Dupa cele 2 seturi de ATE si ATE Powerdisc, punte fata, ovalizate dupa cateva mii de km, am pus OE cu montaj la dealer. Momentan am vreo 14k km cu ele.

In urma cu 5 luni, s-a blocat un etrier spate si am mers la un service in Targoviste (eram cu munca pe acolo si pentru care am primit cat de cat referinte bune de la colegii de serviciu din zona).

Am schimbat la ei etrierul (evident, tot  OE) si daca tot  umblam acolo, am schimbat si discurile si placutele spate ATE care erau in stare proasta (enorma de multa rugina, uzura neuniforma). Am hotarat sa merg tot pe discuri OE.

Acum, dupa aproximativ 5k km, am inceput sa simt o usoara vibratie la atingerea pedalei de frana, pe intervalul 80-90 kmh. La fel ca in primele doua cazuri...

 

Sincer, nu stiu ce sa mai zic.... in aproape 20 ani de condus si 5 masini noi care mi-au trecut prin mana, nu am avut nici o astfel de problema...

 

Montajul a fost, aparent, corespunzator - curatat bine si spray cu cupru. Mai mult, nu pot sa judec.

Apoi, daca piesele sunt de calitate proasta sau contrafacute sau pur si simplu marjele de tolerante de la masinile astea predispun la astfel de situatii..... nu mai am nimic de zic.

 

 

PS: cand mi s-a blocat etrierul, am apelat la VW Targoviste. Acolo, am fost preluat de o domnisoara care mi s-a adresat ca la piata dupa care un domn mi-a explicat de ce trebuie sa platesc 250 lei doar constatarea dupa care trebuie sa-mi tina masina in service imobilizata 2-3 zile pana vine etrierul. Sau sa am duc unde vreau daca nu-mi convine. E un cuvant greu dar "scarba" cu care s-au purtat m-a facut sa plec imediat.

Acum sunt in zona BV asa ca....

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3 saptamani de utilizare revin cu cateva impresii legat de placutele fata OE: daca initial frana devenise mai elastica, dupa cateva sute de km frana a redevenit ferma asa cum era inainte. Dar din pacate a revenit si scartaitul. La viteze mici si franari usoare ... scartaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Este o mare problema ci piesele aduse în Ro. Inclusiv la reprezentanta.Am luat discuri fata OM la Octavia 2 de la reprezentanta din Militari, după 1 an  la 80-90 km are o  vibrație în volan. Singura treaba este sa le montezi la ei, ca primești garanție. Costa mult dar asta este. Cred ca cel mai bun lucru sa cumpărăm pe situri de piese de afara. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!