Jump to content

Despre discuri si placute frana Golf 7


mitza91
 Share

Postare recomandată

@dadu merci, tot nu ma ajuta oricum, pe masina mea am discuri de 300 mm x 12 mm pe spate si ma interesa ceva mai eficient (striate sau perforate) dar nu gasesc la noi in tara. Am cautat la producator ATE / Brembo fara niciun rezultat pentru dimensiunile astea. Cele de pe fata 312 mm x 25 mm le gasesc peste tot dar astea de pe spate sunt mai rare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Nicusor23... nu te sfatuiesc sa faci o asemenea modificare la sistemul de franare care bdw este ilegal pe drumurile publice, decat daca nu ai ce face cu banii ( dupa parerea mea)... pentru trantit in parapeti pe circuit este super ok.

piese necesare:

- punte spate completa cu brate arcuri si amortizoare de R-line @ 2000e la dezmembrari

- suspensie fata sport arcuri, amortizoare, flanse, rulmenti si pufere cu inel shock @500 euro (varianta combi este dublu inaltata comparativ cu hatck-back sport/confort)

- portfuzete si butuci spate ( vor fi doar pt 4x4... fara planetare si grup asta e) @1200 euro

- furtune frana R-line (combi) 50 euro

- etriere R-line negre (exclus rosii) @800euro

- discuri si placute frana spate R-line (black edition) sunt de D310mm ventilate @350euro

preturi aproximative fara manopera unde poti avea N-probleme si batai de cap la partea de calibrare ABS/esp si dinamica/forta franare... mai mult ca sigur pui cruce si la o pompa de abs cu tot cu conducte... tragi linie, alta masina.

 

STOC 2.0.PNG

STOC 310q.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saga ATE, continua.

Dupa mai putin de 2000 km, la cca 80-90 kmh, apar usoare vibratii la atingerea pedalei de frana.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invariabil continua, parca tin minte ca spuneai ca discurile OE nu-ti asigura performanta celor AM cu striatii.

Macar ti-ar fi asigurat fiabilitate, cred ca aspectul asta este si mai important, dupa atatea batai de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Oare pe Golf 7 GTD se pot monta discuri de 340 fata/310 spate pe sistemul de franare original al masinii? Cele OEM sunt 312 fata/272 spate. Din experienta voastra este ceva mai calitativ decat cele OEM? Mersi anticipat pentru raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi si port-etrierii si etrierii poti sa pui linistit. Calitativ nu stiu sa-ti spun. Eu folosesc ATE dar vad ca sunt colegi care se plang de ele. Eu sunt multumit. ATE simple fara striatii sau perforatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Despre Brembo ce mai stiti? Acum cativa ani stiu ca erau nume de referinta in piese pentru sistemul de franare.In ultimul timp am citit pareri destul de impartite..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu se confunde Brembo care face sisteme de franare pt supercar-uri cu ce face brembo pt masinile normale de serie. Pt cele de serie, nu vad sa difere cu ceva fata de ATE, TRW..ba chiar sunt mai ieftine uneori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

pentru mașina din semnătură (g7, 2.0tdi, 2014)ce discuri și plăcuțe frână pentru spate recomandați? am intrebat la un magazin de piese auto și mi a dat următoarele preturi :pt discuri (preț per bucata) trw 95 lei, textar 170,brembo 140,oe 366;la plăcuțe (setul) :textar 168,oe 250,trw 155.mentionez ca diametrul discului e de 272 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, mergi pe TRW, sa curete bine fuzetele la montaj, sa greseze culisantii si cel mai important sa deblocheze frana de mana din tester (nu cu baterii sau alte tampenii)

Mentionez ca Textar este echiparea originala pe spate... pe fata este ATE sau TRW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s a efectuat schimbarea de discuri și plăcuțe frână... am pus trw, cost total 467 lei. cele vechi arătau destul de rău și erau textar (cel puțin așa am văzut pe plăcuțe, pe discuri n am găsit scris nimic) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 6/13/2020 at 3:34 PM, dadu said:

Saga ATE, continua.

Dupa mai putin de 2000 km, la cca 80-90 kmh, apar usoare vibratii la atingerea pedalei de frana.......

 

Ca sa fac o scurta recapitulare: doua seturi de ATE pt puntea fata, ambele au inceput sa dea vibratii la atingerea pedalei de frana dupa cca 2k-3k km. Vibratiile erau mai intense pe intervalul 80-90 kmh.

Al treilea set a fost OE si dupa aproape 4k km, nu am probleme.

Pe putea spate am ATE Power disc de cca 15k km - fara probleme.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trw discuri+plăcute  am pus și eu pe fata și am peste 5000 km fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@AndreiZi

A mea a venit cu Jurid ca echipare de fabrica, pe ambele punti.

Pe fata le-am schimbat la ~86k km cu ATE Ceramic, de care (dupa ~13k km) sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

 

Am schimbat si eu placutele pentru prima data din 2018, de cand am achizitionat masina, am pus atat pe fata, cat si pe spate, TRW. Dupa aproximativ 5000 km sunt foarte multumit de ele, am ezitat la inceput sa iau TRW, in detrimentul ATE, dar dupa ce am citit aici ca ATE nu mai este la fel de calitativ, m-am reprofilat pe TRW si nu regret deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mihai cuciureanu
On 8/9/2020 at 1:15 PM, dragosv44 said:

pentru mașina din semnătură (g7, 2.0tdi, 2014)ce discuri și plăcuțe frână pentru spate recomandați? am intrebat la un magazin de piese auto și mi a dat următoarele preturi :pt discuri (preț per bucata) trw 95 lei, textar 170,brembo 140,oe 366;la plăcuțe (setul) :textar 168,oe 250,trw 155.mentionez ca diametrul discului e de 272 mm

Salut! 

Am achizitionat Brembo P 85 126 pentru punte fata si P 85 125 pentru spate. Am cumparat masina in 2019 cu placute Jurid cred ca e marca... si nu am avut probleme. Revin cu detalii dupa ce fac ceva km sa vad cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de unde comandati?

Ma gandeam sa pun discuri sport, din pacate in sectiunea de tuning nu mai raspunde nimeni, asa ca daca aveti vreo sugestie as fi recunoscator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc Investigheaza varianta ATE Power disc... cantareste bine relatia pret-performanta-fiabilitate.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ate Power Disc nu il recomand sub nicio forma. Am pus si dupa cateva sute de km am observat probleme de vibratii cand se incalzeau un pic pe autostrada. Fara sa fi suferit socuri termice sau alte chestii ce puteau fi puse pe seama utilizarii incorecte. Deci NU RECOMAND.

Acum vreau sa le schimb si nu stiu daca sa iau Zimmerman perforate impreuna cu placute Ate ceramic, sau sa iau discuri stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La schimbarea lichidului de frana( dot4) ce cantitate intra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1litru....daca vrei tu, poți sa folosești și 1.5 litri dar oficial, 1L intra

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Caut de cateva zile placute de frana (fata si spate) pentru golf 7-le meu 2015 (1.2 tsi 110cp).

Am tot gasit pe site-urile de profil placute fata cu dimensiuni diferite chiar daca am introdus vin-ul sau modelul masinii(an, motorizare etc) in filtrul de cautare.

M-am uitat la branduri ca TRW, Bosch, Brembo, ATE si toti au versiuni si versiuni de placute fata cu dimensiuni diferite care conform cautare se potrivesc pe modelul meu.

Nefiind cunoscator, iar in carte nu am gasit informatii cu privire la dimensiunea franelor fata as vrea sa va intreb daca are vreo importanta ce dimensiuni au placutele sau pot alege orice si ce imi recomandati (mai groase/subtiri).

 

Mai jos am cateva exemple pentru fata si spate:

 

Fata:

Grosime [mm]: 17,5
Latime [mm]: 146,1
Înaltime [mm]: 62,4

 

Lungime [mm]: 160,2
Înaltime [mm]: 64,5
Grosime [mm]: 20,4

 

Pentru spate am gasit majoritatea cu dimensiunile de mai jos deci cred ca sunt standard.

 

Grosime [mm]: 16
Latime [mm]: 123
Înaltime 1 [mm]: 61,2
Înaltime 2 [mm]: 56,2

Modificat de george5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!