Jump to content

Sfaturi achizitie VW Golf V sau VI (second hand)


Wug
 Share

Postare recomandată

Sincer sa fiu nu cunosc foarte multe despre motoarele 2.0TDI de pe golf 6, iar cel de la care vreau sa cumpar masina nu stie ce cod are motorul (imi poate spune maine cand ajunge la masina, dar este cam tarziu, tot maine plec din constanta spre bucuresti sa vad masina). Mecanicii mi-au spus ca ar avea probleme cu injectoarele, clapeta de acceleratie, EGR ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie sau te-a simtit ca esti pe linga si vrea sa ti-o "dea"? In aceasta situatie, daca nu te arde rau buza, eu as amina "achizitionarea" pina cind ai vin-ul, verifici lotul apoi perfectati intelegerea. Sper sa iei decizia optima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VIN-ul il am: WVWZZZ1KZCW070507.

Doar ca nu am reusit sa aflu codul motor din el, daca mi-ai putea spune ce cod motor are masina din vin-ul ala, ti-as fi recunoscator. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow, ai avut VIN-ul masinii si nu ai intrebat baietii aici? Sigur este cineva dispus sa te ajute...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bagai si eu in discutia asta, dar doresc sa nu deschid alt thread.

Doresc sa cumpar un Golf VI si nu stiu ce motorizare sa iau. Poate ma sfatuiti. Eu merg putin. 

Motoarele astea subdimensionate imi dau senzatia ca nu tin precum cele clasice, aspirate. 1.6 TDI 105 CP vs 1.2 TSI 105 CP Parca diesel-ul ca nu pare asa subdimensionat. O fi mai rezistent in timp... 

Eu doresc sa iau de la rulate leasing, ca parca am o garantie a reviziilor si kilometrilor. La Cluj sau la alti samsari... cine stie ce ei. Dar la rulate leasing nu gasesc motorul aspirat 2.0 FSI 150 CP, deci, am de ales intre cele doua mai sus mentionate, cu turbo. Iar cand citesc si un articol precum https://www.4tuning.ro/alte-stiri-auto/mizeria-marca-volkswagen-motorul-1-2-tsi-pe-benzina-23139.html ... iti vine sa iti iei bicicleta.

Multam

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 2.0 FSI 150 CP s-a terminat odata cu Golf 5, din cate stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ioask4it am avut Golf 6 1.6 MPI 102 timp de 3 ani,n-am avut nici o problema cu el,am trecut la Golf 6 1.6 tdi la 80.000 km a cazut EGR (pret in reprezetanta 500€).

Iti recomand daca mergi mult in oras 1.4 tsi ,in momentul achizitiei verificata distributia,nu recomand 1.2 tsi sau 1.4 mpi s-e stiu problemele acestor motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca motoarele de 1.2 TSI 105cai din 2013 incoace nu mai au distributia pe lant (din cauza problemelor aparute cu lantul, VW-SEAT-SKODA), ci au distributia pe curea. De atunci nu s-a mai plans nimeni de probleme pe partea distributiei :D.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi, si eu sunt in aceeasi situatie ca @ioask4it, mi-am indreptat atentia catre un G6 dar nu stiu ce sa iau intre cele 2 motorizari 1,6 Tdi sau 1,4 Tsi, intradevar 80%  din rulaj il fac in oras si normal ar fi benzinarul dar nu stiu cat de fiabil este si daca au disparut problemele la lant. Am citit pe forum ca doar 1,4 Tsi de 122 CP ar fi cel mai reusit dar......nu stiu ce sa mai cred, poate cu modelul 6-ului au mai remediat din probleme. Consumul urban la 1,4 Tsi aveti idee cam cat % este ?? Filtru de particule exista si la benzinare (sunt afon pe benzina, am avut numai diesel) ?? Am citit o gramada de probleme din cauza filtrului de particule......Care sunt problemele motoarelor de 1,6 TDI ?? Cand citesti pe forum despre noile motoare, te ia groaza.......

PS: am citit/vazut materialul postat de @ioask4it, se refera la 1,2 TSI dupa care acuza ca toate motoarele TSI sunt nereusite. Sa dea drq in ei de nemti..........

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista (inca) filtru de particule la benzinare. Au fost probleme la cele cu distributia pe lant. S-a trecut ulterior la curea. Nu are sens sa omori dieselul daca stai 80% in oras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca la 1,4 s-a trecut la curea pe motoarele dupa Golf 7. 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa o luna jumate de Golf 6 (inainte am avut timp de 5 ani Golf 5), personal l-as da oricand pe un Golf 5. Nu e ca si cum nu stiam ce iau, ca nu de ieri-de azi am VW, insa sunt cateva aspecte care am crezut ca poate o sa ma deranjeze in primele zile si pe urma ma obisnuiesc. Insa nu cred ca o sa ma obisnuiesc prea curand....poate chiar deloc.

Nu o sa vorbesc despre motorizare, pentru ca acolo nu am ce comenta. Inainte am avut 1.9 TDI de 105 CP, acuma sunt cu 2.0 TDI-ul de 140 CP. Se vede, se simte, se aude diferenta. Aici nu am ce comenta sau baga de vina.

Ce ma deranjeaza cel mai mult este ca din punctul meu de vedere, Golf-ul 6 parca nu este facut asa smart cum era 5-ul, parca nu este atata de solid, se vede reducerea de costuri, si "facelift'-ul pus de cei de la VW pe generatia 5, cu micile modificari pe ici pe colo, care au dus la generatia 6 cica, mi se par aiurea unele.

1. Aripile fata parca sunt din hartie. Sunt cele originale, masina nu a fost lovita, insa din intamplare m-am apasat pe ele si era sa raman cu niste urme de degete in tabla. La Golf-ul 5 cu doua maini daca apasam si nu flamba tabla. Ok, sa zicem ca pentru consum mai redus, s-a redus masa masinii, si ce sa vezi, aripile fata poate sunt mai subtiri, naiba stie.

2. Ceasurile de bord, absolut deloc nepractice. Daca la Golf 4, 5 si 7 ceasurile sunt protejate de acel plexi, nu intra praful, se pot sterge usor, la Golf 6 s-au gandit sa le faca asa de sine statatoare. Si apuca-te si curata toate colturile ce sunt pe acolo, intre cadrane si pe la ecranul computerului de bord. Design tampit dupa mine.

3. Butoanele de pe usi. Am putea zice ca fiind mutate mai sus, sunt mai comode, ca sunt cumva in drept cu mana stanga (ma refer pt sofer). Da zau de nu, fie sofer sau pasager, in momentul cand iti razemi mana pe cotiera de pe usa, in loc sa ai butoanele la indemana, adica pe cotiera, trebuie mereu sa ridici mana. Nepractic dupa mine. Nu degeaba zic eu ca la Golf-ul 7 s-a revenit la stilul clasic.

4.Consola de climatronic. De cand ii lumea, fie la un simplu A/C fie la Climatronicul de la Golf 5 in sus, viteza ventilatorului se regla prin rozeta aia. Cat de natural e pana la urma sa rotesti stanga-dreapta pt numele lui D-zeu ?! La Golf 6 (si alte modele din generatia asta cu tipul acesta de consola), s-au gandit sa ii faca acel buton lunguiet, cu + si -. Deci temperatura mi-o reglez rotind, ventilatia trebuie sa imi iau ochii de la drum, sa dau stanga-dreapta, ca nu cumva sa nimeresc parte din restul butoanelor ingramadite acolo pe mijloc de poate imi inchid clima sau cine stie. Plus ca la reglajul temperaturii, nu mai avem acel ecranas, frumos, elegant, avem asa niste cifre luminate prin leduri....ok...problema e ca de la o temperatura in sus, nu prea mai vezi pe unde esti, ca nu se vede de buton....trebuie sa te dai asa mai la dreapta sa vezi pe unde esti cu temperatura.

Da, stiu....reducere de costuri, fara ecranas pt temperatura, niste leduri numa care lumineaza niste cifre, mult mai ieftin la milioane de asemenea console. Dar totusi. Si da, stiu, se poate pune consola de clima de la Golf 7, unde ce sa vezi, s-a revenit la reglarea ventilatorului prin rotire si avem si ecranare pt temperatura.

5. Chedere prost proiecate si lipsa un rand de chedere de pe usa. Cel de pe rama usii, care mergea de jur imprejur la Golf 5 de exemplu. Deci cum naiba sa zici la vremea respectiva ca Golf-ul 6 este cel mai silentios si antifonat Golf, cand tu renunti la un rand de chedere ? Pe bune ? Rezultatul....usi care scartaie. Problema extrem de cunoscuta la Golf 6 si chiar si la Golf 7. La trecerea peste denivelari, cand caroseria contorsioneaza, te apuca dracii cum se freaca usile de chedere. Si degeaba ungi chederele cu silicon, ca nu tine o vesnicie. Singura solutie, gasita pe forumurile straineze si pe care am detaliat-o si eu aici intr-un topic, este sa faci o tiganie....dar ma rog, o faci, daca vrei sa scapi de sunetul minunat facut de usi.

Ca norocul ca problema chederelor este doar la Golf 6 hatch. Ca cel break, fiind un Golf 5 cu facelift nu sufera de problema asta si este mult mai bine inchegat.

6. Renuntarea acelui grilaj de pe bord pentru ventilarea indirecta. Iarasi costuri mai putine, ca doar vorbim de componente mai putine si design-ul bordului  mai simplu. Insa dupa mine chestia aia era geniala. Si da, ok, poate de la o vreme incepea sa zdrangane, dar erau solutii pt ea. Stiu prea bine ce vorbesc.

7. Fetele de usi care vin prinse in mai putine suruburi....respectiv unul singur :) in rest, clasicele doape de plastic. Is curios in cat timp se inmultesc greierasii si zornaielile.

8. Renuntarea spoilerelor cu acea fusta nevopsita. Din nou....costurile. Ca doar e mult mai simplu ca ai bara fata/spate dintr-o bucata, vopsita si asta e....daca freci borduri, pe urma te zgarii pe ochii ca arata ca dracu. Pe cand, inainte, atingeai o bordura, se julea partea aia neagra, abia se vedea. Sau se julea tare, mergeai si luai alta si o schimbai, pt ca spoilerul era facut din bucati, si inlocuiai numa ce te interesa.

Si cred ca deocamdata cam astea ar fi.

Sfatul meu, personal...asta poate pt ca am fost eu prea multumit de Golf-ul 5, este sa va ganditi bine si daca aveti pitici ca mine, luati sau ramaneti la Golf 5. Mai ales daca e unul pe final de generatie, 2008-2009 sau gasiti unul in stare buna, luati-l. Eu personal, a doua oara clar nu mai iau Golf 6, si sunt sanse mari ca actualul Golf 6 sa nu ramana la mine 5 ani cum au fost restul VW-urilor avute. Eventual cei care sunteti in cautare de Golf break, atunci da, un Golf 6 Variant e perfect dupa mine. Dar nu hatch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Apelez la experienta voastra pentru sfaturi legate de achizitia unui Golf 6 , 2010 sau mai nou.

Buget o sa am in jur de 6000-6500. 

Majoritatea km o sa-i fac in afara dar cu siguranta nu mai mult de 20k pe an.

Am pus ochii pe motorul 1.4 TSI de 122 de cai dar dupa ce am auzit mai mult rau decat bine despre el....personal as prefera acest motor dar mi-e teama de o reparatie costisitoare in primul an dupa achizitie.

Am inteles ca motorul 1.2 TSI  e cu probleme si mai mari si iese din discutie. 

Am vazut foarte multe G6 cu 1.6 tdi 105 cai. Cum este acest motor ? 

Ce recomandati pentru 30% in oras si 70 % in afara orasului la acest buget ? 

 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4TSI 122 daca e luat cu cap, adica sa nu fie masina cea mai ieftina si din punct de vedere al service-ului sa fie fara cusur (totul documentat, schimburi de ulei la 15.000km maxim, cu cat mai putin proprietari cu atat mai bine, km absolut reali).

Am avut timp de aproape 6 ani Golf 6 (e adevarat luat de nou) si nu am avut nicio problema cu antifonarea, cu scartaieli sau mai stiu eu ce nici in ultimul an de utilizare. Important e felul in care a fost intretinuta masina. Sa nu cadem in patima ca motorul X e la pamant, ca modelul Y e cel mai prost. Da, poate sa fie la pamant daca pretul e sub nivelul pietei, km dati inapoi si alte distractii care vor costa scump ulterior.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaibzgica

Aveti idee ce reprezinta acest sigiliu pe roata de rezerva (a fost masina de inchiriat sau altceva)?

 

 

security seal.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca iti arata ca roata de rezerva nu a fost folosita ... si in caz de ceva ai roata buna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau sa cumpar un volkswagen golf 5 (1.9 tdi 105 cp) din 2008. Masina are 137000 de km din Romania, unic proprietar.
As vrea sa stiu estimativ care ar fi pretul corect pentru un astfel de autoturism.
De asemenea m-ar interesa sa stiu cam ce piese ma pot lasa mai curand.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

atentie la acest golf VI!

a fost avariat destul de grav si la ultima intrare in service VW (in 2015) avea 265.000 km. are si parbrizul crapat

821701583_2_1080x720_vw-golf-vi-2011-16tdi-105cp-bluemotion-comfortline2-seturi-de-jante-fotografii_rev026.jpg

821701583_32_1080x720_vw-golf-vi-2011-16tdi-105cp-bluemotion-comfortline2-seturi-de-jante-_rev026.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Ma gandesc sa cumpar un golf 6 din noiembrie 2011, 106.000 de km, cumparat de nou din Romania si cu 2 proprietari. Masina este vanduta de reprezentanta, cu istoric, asa ca as crede ca sunt reali. Masina a circulat mai mult in ultimii 2 ani, in primii cam 10.000 de km pe an.

Din ce mi-au spus la reprezentanta, revizia ar fi trebuit sa se faca la 1 an sau 15.000 de km. Problema ce am aflat azi este ca ultima revizie s-a facut acum aproape 1 an, dar 30.000 de km, iar anterior au fost 2 revizii facute la 15.000 de km, dar la 1 an si jumatate. Reprezentanta a facut o revizie acum cateva saptamani, cand au luat masina, si au schimbat inclusiv lantul de distributie. Intrebarea mea este cat de grav este ca nu s-au facut reviziile la timp? In special ultima, practic s-a mers dublu kilometri fata de cat trebuia cu uleiul.

Merci anticipat pentru pareri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a mers dublu, daca a avut ulei Long Life atunci s-a mers OK. Conform producatorului schimbul de ulei cu Long Life se face la 30 de mii sau la 2 ani. Oricum povestea cu schimbatul de ulei e lunga si nu e topicul pe care trebuie sa discutam. Daca in carte scrie ulei Long life la schimbul dinainte de cel de 30 de mii atunci conform OEM e in zona verde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era LongLife, trebuia schimbat la 1 an sau 15.000, asta am verificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Planuiesc sa imi cumpar un Golf GTI mk5. Am gasit o oferta la Sky Morors: 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-gti-ID7GlrC1.html

In cazul in care cineva detine mai multe informatii despre acest dealer auto si ma poate ajuta, v-as fi recunoscator.

Am fost cu masina ieri in service si sunt cateva lucruri care ma ingrijoreaza putin si ma gandesc ca poate este cineva pe aici care ma poate ajuta cu mai multe informatii:

- eroare pe tester de la pompa abs

- ulei pe la turbina

 

Sunt constient ca o masina care are atatia ani, va necesita niste drumuri in service dar as vrea sa fie lucruri rezonabile.

Daca cineva ma poate ajuta cu ceva informatii, i-as fi recunoscator.

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-as spune pas la masina asta. Dupa anunt iti cam dai seama ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Da-i report...asa scapam de ei. Mai zice ca accepta si verificare in reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!