Jump to content

Bora 1.8T RUS


MajeStik

Postare recomandată

Salutare tuturor, din nou :D

Cu 3 saptamani in urma ma hotarasem sa trec de la VAG la BMW. Am avut o bora 1.6 16V despre care s-a discutat aici: AICI pe care am vandut-o. Dupa mai multe calcule am decis ca cea mai buna varianta pentru pasiunea mea si pentru ceea ce ma reprezinta este tot o bora, insa de data aceasta 1.8T 20V cu care am planuri mari. Nu sunt expert in ceea ce priveste modificari de motoare insa masinuta are potential destul de maricel si sper sa iasa ceva frumos.

Asadar, masina este in felul urmator:

  • Fabricatie: 2003
  • Culoare: Verde metalizat (nu sunt foarte incantat dar...aia e).
  • Motor: 1.8T 20V 150CP cod motor AUM
  • KM: 195k
  • Cutie 5 trepte manuala

Ca dotari:

  • Interior bej sport piele cu alcantara
  • Climatronic
  • Computer bord IMMO3
  • Pilot automat
  • Incalzire in scaune
  • ABS, ESP, ASR
  • Geamuri electrice fata spate
  • Cotiera fata spate
  • Jante 16 BBS modulare OEM VW

Ca defecte:

  • La fel ca si precedenta Bora, furtunul de vacuum este crapat, exact aceiasi problema am avut-o si la cealalta cand am luat-o, la acelasi furtun. 
  • Cand intra turbo da in nas, ma gandesc ca poate fi de la furtunul de vacuum sau poate vreun furtun de turbo fisurat si trage aer fals.
  • Lichidul de servo era sub minim si incepuse pompa sa maraie, pe drum spre casa cand am luat o nu avea nici o problema. Nu stiu daca l-a pierdut sau daca nu a fost completat de foarte mult timp. Tocmai ce am completat, ramane de vazut daca mai pierde.
  • Ceva cloncaneli pe la articulatii, probabil vreun pivot/cap de bara/bieleta.
  • Cateva elemente deteriorate la interior.

Masina ruleaza exceptional, o simt mult mai stabila decat cea pe care am avut-o inainte, puterea e incomparabila, comfortul la drum este super. Imi plac la nebunie scaunele sport, parca te tin in brate.

Urmeaza:

Suspensia am observat ca e destul de rigida in comparatie cu cea de pe 1.6 care era barcuta. Probabil voi lua in considerare si o suspensie sport reglabila, chiar daca nu voi mai avea acelasi comfort. Voi reveni cu poze mai multe si mai bune zilele urmatoare :D

13592206_1047628251973457_5802769811678761113_n.jpg

13599757_1047632408639708_630387617576831546_n.jpg

13606599_1047628355306780_1084513786499762084_n.jpg

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Culoarea e una frumoasa si nu este foarte comuna si nu zic asta pentru ca e la fel ca a mea, dar nu prea vad foarte des in oras, cel putin in Brasov. 

Despre ingrijirea ei nici nu imi fac probleme, cealalta a fost destul de alintata din cate am observat eu.  

Sa te plimbe multi km in siguranta.

Link către comentariu

Intradevar foarte rar am vazut culoarea asta. Nu am spus ca e urata dar e mai greu sa o combini cu altele :P

Mersi !

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Nu inteleg totusi...ce e modular la jante? Sau te referi la altele si nu cele din poza?

Link către comentariu

Mersi :D

Modulare adica sunt din doua bucati, specific BBS :) 

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Ma rog, nu neaparat specific...sunt n modele de bbs normale ("turnate")...poate faci o poza detaliata. Btw, cum se numesc?

Link către comentariu

Felicitari pentru masina si Wellcome to the club.

 

Din cate stiu eu e complicat sa iti pui BOV, dar poti sa iti pui un DV partial atmosferic, gen Forge 007 cum am si eu.

Iar odata ce ti-ai luat un 1.8t e foarte util daca vrei sa il modifici sa citesti topicul dedicat acestui tip de motor.

Spor la condus fara incidente.

Link către comentariu

Interesanta alegere si cu potential. Culoarea e interesanta, nu foarte comuna.

Interiorul este insa unul foarte pretentios la intretinere...

Multi km fara probleme, si succes! :)

Link către comentariu
1 hour ago, Ioana said:

Ma rog, nu neaparat specific...sunt n modele de bbs normale ("turnate")...poate faci o poza detaliata. Btw, cum se numesc?

Nu stiu exact cum se numesc, o sa fac poze.

@mad_kat Multumesc :D 

Link către comentariu

Bine ai revenit!

Jantele se numesc Ronal Pau si sunt modulare. Fix modelul asta il am si eu si desi arata frumos, sunt un chin la spalatul manual. :)) 

Modificat de ADiBHN
Link către comentariu

@ADiBHN Mersi :D Jantele nu sunt in cea mai buna conditie, le voi pastra pentru iarna exact asa cum sunt acum si pentru vara voi merge pe 17", sa vedem ce model.

Link către comentariu

Frumoasa masina,sa o conduci sanatos! Poate un detailing interiorului,sa scoți și interiorul în  evidenta!

Link către comentariu

Multumesc :D La cealalta bora am inceput cu interiorul pentru ca la motor nu era nimic de facut, de data asta incep cu motorul si pe parcurs fac si interiorul :P Avand experienta cu cealalta, to procesul de reconditionare va fi mai scurt si mai simplu :)

Link către comentariu

Daca vrei 17" poti merge pe Long Beach. Eu unul sunt inebunit dupa ele. :wub:

Link către comentariu

Chiar aseara ma uitam dupa long beach :D si mie imi plac mult. 

Consumul la drum lung este ok, cu pilot si o viteza decenta chiar pot scoate unul bunicel. Bineinteles ca acesta creste foarte mult la plecarile de pe loc, undeva la 20% :)) Probabil o sa mai scada dupa ce schimb toate filtrele, uleiul, bujiile, distributia...etc.

13569840_1048271361909146_1907617930_o.jpg

13589213_1048271415242474_686583801_o.jpg

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

O surpriza placuta 1.8T!

Si eu care  credeam ca esti cu Bavaria acum.

Am condus ei eu o bora cu aceiasi motorizare, la aceea avea un consum de 12.6  mixt, dar la ce cuplu are fata de AZD te face sa uiti de consum.

 

Mergi pe Motul cu uleiuil si alege unu cu specificatie VW 500.00/501.01/502.00 la ora actuala pe piata noastra e unul din putinele uleiuri in care poti avea incredere, ideal ar fi sa il schimbi la fiecare 10k km. Sau mai poti alege Repsol.

Link către comentariu

Am ajuns la concluzia ca decat sa iau un BMW rupt in gura cu peste 300k km si sa fiu bun de plata cand incep sa pice una alta, mai bine iau tot o bora care e super masina si e si senzatie motorul.

O sa intreb de uleiul asta la service sa vad daca gaseste sa aduca. Este special pentru motorul asta ?

Link către comentariu

Uleiul nu este special pentru 1.8T dar atata timp cat se incadreaza la specificatiile de mai sus e potrivit, ti-am recomandat Motul sau Repsol pentru ca am pus pe la diverse masini pe benzina din grupul VAG si stiu ca nu se consuma precum altele, nu are rost sa insir pe aici branduri sa o dam in offtopic.

Turbina cum e? ca si uzura? stiu ca pe Audi mai erau probleme.

 

ps. editeaza profilul

Link către comentariu

Poti merge pe 5w40 X-cess de la Motul, linistit. Se incadreaza ca si norma in ce a spus Kicker

Link către comentariu

@kicker Turbina nu stiu exact in ce stare este, masina o am de 3 zile. Din cate am vazut intra si cand intra trage bine, doar ca da in nas din cauza furtunului de vacuum cred care e spart sau vreun alt furtun. Sa vad daca mai face asa dupa ce schimb furtunul de vacuum, o sa te anunt.

@ADiBHN Modelul asta e fara halat :))

@DClaudiu Mersi de sfat :)

O intrebare legata de Blow Off, daca pun valva de acum fara soft, cand o sa ii fac soft o sa trebuiasca alta valva ?

Link către comentariu

Nu pot sa atasez imagini in mesaj, asa ca iti las aici tipurile de ulei pe care le poti pune. 

Ulei AUM.jpg

Modificat de RazvanC.AUQ
Link către comentariu

Am comandat acest ulei. Sper sa nu se considere reclama, este 5W40 VW 502.00. Sa vedem cum se comporta. Am vazut numai reviewuri bune despre el. Am comandat si valva de blow off, abia astept sa vina :D

Modificat de MajeStik
Link către comentariu

Frumoasa masina ! Motorul asta are potential, intereseaza-te mai bine in aria tuning, poti sa scoti niste cp frumosi :P. Este un ulei foarte foarte bun. Rezista la turatii mari. Dinasta bag si eu. Mergi cu incredere !

Link către comentariu

Multumesc :D

Si o poza destul de asemanatoare cu precedenta :)) 

bora.jpg

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!