Jump to content

Golf 5/EOS/Skoda Octavia


roberteeel
 Share

Postare recomandată

Salut! Imi caut si eu prima masina, dupa ce am luat permisu'. :D 

Eu oscilez între aceste 3 modele, pt ca mi se par ok pt 18 ani... 

Bugetul este de 7000€. 

Eu unul as alege Golf 5... Daca găsesc unul, vreau sa il găsesc cu trapa, xenon, încălzire in scaune... Cat mai dotat. :)) Am găsit unul pe gustul meu: http://autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-v-ID7GhxWL.html

Si o Skoda care ma unge pe suflet doar cand o văd, :D : http://autovit.ro/anunt/skoda-octavia-ii-ID7GhFpt.html

Ce părere aveți?

Am facut topicul pt a mai primi sfaturi, păreri despre posibilele mașini (nu neaparat Golf, EOS sau Octavia). Va mulțumesc frumos! 

Modificat de roberteeel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 5 ar fi recomandarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

     Daca iti cari prietenii, mergi in excursii, porti bagaje mari  poti merge pe Octavia, are portbagaj mai mare si e mai spatioasa. Daca te intereseaza design-ul mergi pe golf care e mult mai tineresc. Nu stiu cum e motorul de 2.0 tdi din anul 2008, e ok si daca e 1.9 tdi de 105 cai, merge foarte bine daca e intretinut. Consumul e mic. Sa verifici daca functioneaza clima la ele, e o problema foarte des intalnita la Golf 5, octavia 2. Muzica se aude bine in masinile astea (daca au boxe si in spate). 

     

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie unul imi plac ambele... Adică înclin mai mult spre Octavia asta, mi se pare ca arata genial albă si cu trapa asa. Plus ca imi place ca are navigatia originala si sistemul ăla de boxe.

Intr-adevăr, Golf e mai tineresc, dar nu stiu. :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roberteeel: mama, ce versus, ce optiuni, e o adevarata dilema :) (nu sunt ironic, ci empatic)

Foarte diferite optiunile tale, sunt lumi total diferite.

Avand in vedere unde locuiesti si mai ales varsta ta, eu zic sa nu mergi pe Octavia - sub nicio forma. E o masina buna, dar atat. Nu va puncta deloc la factorul "wow", iar la varsta ta esti prea tanar sa-ti iei masina serioasa/de familist/de om rational.

La 18 ani, mai ales in Constanta, coborand din Octavia - no offence pentru nimeni - dar vei aparea ca unul care scoate fata in oras cu masina parintilor.

Daca iti permite bugetul, mergi pe un EOS - eu as cauta cea mai mica motorizare disponibila, dar cutie automata.

Decapotabila are farmecul ei, iar asta nu e neaparat sa crosetezi trafic, (iti spun ca unul care s-a dat destul de serios cu un M4 decapotabil), ci sa o arzi pe chill cu acoperisul dat jos, cu muzica in surdina si companie adecvata :) 

Bucura-te de varsta - ca e una foarte misto - si nu te "imbatrani"' cu o masina care nu e facuta pentru tine. Alege ceva pentru suflet, mergi pe EOS, ti-am spus, as alege chiar un 1.4TSI DSG si traieste bucuriile unei decapotabile la malul marii... :)

Bafta ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ceea ce spune @75NOR. Octavia e pentru cand vei avea copii iar golf-ul este deja vechi, demodat si banal. Ca si o paranteza, ceea ce ne-ai aratat mai sus de pe autovit sunt niste troace. Genul ala de masina o iei de la proprietar, nu importata de neica-nimeni, la sfert de milion de km si doar sa-l crezi pe ala pe cuvant ca masina e perfecta, ca nu mai gasesti alta ca ea. :) 

Cauta un Eos, neaparat benzina, 1.6fsi/2.0 fsi. Sau 1.4 tsi, dar fiind incepator si nici alea niste motoare prea reusite, aspirat-ul e cel mai ok. 

 

Daca vrei automata sau manuala, este strict alegerea ta. Eu te-as sfatui sa iei manuala, sa te inveti bine pe ea. Ambreiajul + maneta te solicitamai mult, te implica in scena traficului si altfel vei progresa. Fapt real, trait si experimentant de catre mine cu prieteni si iubita. Pe automate erau cizme, dupa 6 luni de manuala, deja lucrurile luasera o turnura surprinzatoare in bine. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

Colegii de mai sus, ne jigniti pe noi astia cu Octavia :)) Stiu ca nu e cea mai frumoasa, dar e foarte practica si fiabila, si da, am 24 de ani si o conduc de la 18 :)) . Si eu i-am spus lui @roberteeel sa mearga pe Golf care e mult mai tineresc pentru varsta lui :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@octavia 4ever: nuuuu, am spus mai sus, no offence pentru nimeni.

Pentru 18 ani si CT chiar nu pot recomanda cuiva sa mearga pe varianta asta. Decat daca ar fi fost RS, dar si asa cu rezerve :) 

Tu stii cat de complicat e sa fii adolescent in ziua de azi ? :)  Mai ales intr-un oras ca si Constanta...  :) 

Daca locuia in Ardeal era altfel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gasesti si un Scirocco in bugetul disponibil... Dar sa nu fie 1.4 160 cp :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnuGaseste. Rasturnat. Sau in orice fel mai putin OK nu. 

@octavia 4ever scuze man, nu a fost cu intentie. Si eu am barca de "tatic" de la 18 ani. :soothe[1]:

Si apoi, mai sunt si din CT. Nowadays, cu-n Eos doar ce ar mai iesi din masa.  

Asa, de nostalgie si de fun: 

Deci, in conditiile astea - ohoo, si tineti cont ca asta-i de acum 15+ ani - cu octavia chiar ar fi naspa pentru el. :icon_cheesygrin::))

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei_Tdi: la Constanta, unde toti baietii au Leganza ? :lol: 

Serios acum, la ce ruleaza in CT, cu EOS este doar "simpatic" si "pe drumul cel bun"

Scuze de OT

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si eu iti recomand o decapotabila...care daca o intretii bine, esti ok cu ea si pt cineva care are 30-40 ani. Multe persoane isi traiesc viata am vazut in decapotabile si la 55-60 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place Skoda ca e varianta RS... Daca era una normala nu prea imi plăcea, mi se părea banala (pt un puști ca mine). 

Cat despre EOS, daca e sa fie, o sa fie diesel. :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot esti la prima masina, ai grija sa nu fii la prima teapa cu masini. Nu cauta masini cu numere provizorii de Germania sau Romania. Iei masini de la samsari si ai cele mai mari sanse sa iei un cazan.

Ia in considerare in afara de bugetul achizitiei si intretinerea, cati km estimezi ca faci anual, cat spatiu iti doresti, la ce folosesti masina.

"Cool factor" e mai putin important si trebuie sa vina de la tine, nu de la masina pe care o conduci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos! Da, si eu am o oarecare frica de o teapa... Dar facem tot posibilul s-o evitam, nu? :D

Ideea e ca eu pe zi o sa fac in jur de 60-70 de km. Cam asa. 

Iti dai seama ca nu am nevasta sau copii sa ii car dupa mine, deci nu-mi trebuie cine știe ce spațiu. :)) 

De asta vreau Skoda/Volkswagen, pt ca stiu ca întreținerea e relativ mica.

Cat despre Scirocco, cat mi-as fi dorit, dar de unde... La banii ăștia? :)) 

Modificat de roberteeel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te mai poti uita si la leon. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si la Leon, dar nu prea imi place interiorul. Masina chiar imi place, dar nu găsesc una cu navigație originala la banii ăștia. Acum sa vedem, iau in considerare si Leon-ul, chiar imi place pe exterior.

Modificat de roberteeel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta e popular Mercedesul :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vin si eu in ajutor cu un sfat.

In primul rand fa-ti un calcul cat ai de gand sa mergi, pe unde ai de gand sa te plimbi, cat ai de gand sa iesi din oras, cu cine ai de gand sa faci asta. Zic asta ca sa iti iei o masina care nu consuma mult, in caz de mergi foarte mult, sa ai loc pentru persoane/bagaje, in caz de iti place sa calatoresti cu tovarasii sau ceva.

As zice sa nu te iei dupa 'ce masina se conduce in Constanta', ci dupa ce iti trebuie. Personal as merge pe Golf 5, de care la banii astia iei unul super frumos si super dotat.

Ca o sugestie, daca o accepti: http://olx.ro/oferta/vw-golf-5-gt-ID6tHDU.html#8f88895900

Putere+dotari+arata si bine+consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trăgeam spre golful ăla, doar ca il scosese de pe Autovit mi se pare (si prețul era mai mic :)) ). Oricum, chiar imi place. 

Nu ma iau dupa ce se conduce, totuși am un buget de 7000, nu de 25-30000, deci... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E scump daca adaugi si taxa iese cam de 8k. si nu renteaza in banii astia deja ai alte variante cu euro5  si taxa modica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!