Jump to content

Seat Toledo 1.2 Tsi 110cp VS Opel Astra Sedan 1.4 turbo 140cp


rayn
 Share

Postare recomandată

Dupa cum este descris si an titlu am deschis acest versus deoarece seful meu este in cautarea unei masini noi.Le-am condus pe amindoua cei drept max 15 minute ''ca asa-i la test drive'' dar astept si parerile voastre .Personal as inclina spre Seat,mi-a placut motorul cum trage,cutia bine etajata,suspensia mai ferma dar si mai ''galagioasa''peste denivelari.Chiar daca dealerul mi-a spus ca motorul este complet revizuit tot am acea teama.

Nivelul de echipare va fi cel de mijloc. Astept sfaturi si pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e ok sa incepi prin conturarea unui buget.

La banii de astra si toledo, mie imi suna bine un civic sedan ES. Are de toate: trapa, volan piele, xenon, senzori, camera, etc.

Iar motorul e simplu, 1.8, cu destul de multa vechime incat sa nu aiba probleme de fabricatie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta pentru Seat este de 12800 Euro.Pentru Astra enjoy 1.6 115 cp este de ''estimat 12260Euro''.Prin remat 11170 Euro.Am condus Astra 1.6 si este o dezamagire,motorul este ''puturos''.An schimb 1.4 turbo are vlaga dar cutia... tr1-2 sunt ok dar de la a 3-a s-a plafonat.Inca nu am primit oferta pentru 1.4turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, uhu10uhu said:

Cred ca e ok sa incepi prin conturarea unui buget.

La banii de astra si toledo, mie imi suna bine un civic sedan ES. Are de toate: trapa, volan piele, xenon, senzori, camera, etc.

Iar motorul e simplu, 1.8, cu destul de multa vechime incat sa nu aiba probleme de fabricatie.

 

1.8 aspirat?! Why?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca il consider mult mai fiabil decat orice 1.2 sau 1.4 TSI.

Iar in afara de motor, vorbim de dotari superioare plus suspensie independenta spate, comparat cu Toledo. Dar e aprox 15.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Astra  de 1,6 115CP nu este tot aspirat? Why? Pentru ca este ieftin si fiabil la pachet cu consum mare, cuplu mic, impozit/asigurare mari. Totusi, si Toledo/Rapid a trecut la noile motoare EA211 cu distributie pe curea si nu mai au problemele de fiabilitate ale celor vechi EA111 cu lant.

Vezi ca Seat Toledo/Skoda Rapid sunt pe platforma de Polo marita, nu sunt in clasa cu Opel Astra care se bate cu Golful sa zicem.

(rayn, nu mai scrie " an titlu" sau "An schimb". Este foarte deranjant sa folosesti la inceputul cuvintelor a. Trebuie i, adica "in titlu" si "in schimb").

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate ,multumesc pentru corectare. Acest VS este strict intre cele 2 marci si le vad in aceasi categorie de volum/pret.Vorbim ca si ''feeling'' in condus raportandu-va la ''simbioza'' dintre caroserie/motor/cutie voi pe care ati alege-o??Nu vorbim de accesorii/optionale/extradotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

La 1.4 turbo poti obtine un super pret. Ca idee un apropiat a achizitionat acum 3 ani un astra j 1.6 sedan cu 13300 e, acum poti lua 1.4 turbo cu scaune agr si bixenon la 14000 fara remat si 12550 cu remat. Dintre cele 2 as alege astra j pt dinamica sau seat pt consum mai mic, masina nu este la fel de grea precum opel ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul sa vb de taxe si impozite la 1.2, 1.4, 1.6 sau 1.8.. La o masina de peste 10.000 euro n-ar trebuie sa conteze 100-200 lei in plus pe an. (110 lei diferenta la impozit pe an intre 1.2 si 1.8, adica 2 beri pe luna)

 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, uhu10uhu said:

Pentru ca il consider mult mai fiabil decat orice 1.2 sau 1.4 TSI

Nu-i contest fiabilitatea dar in rest, e un motor din secolul trecut. Consuma mult, nu trage decat daca-l turezi in ultimul hal, e o placere la condus. Eu as merge pe 1.4 turbo in gama asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Si eu as merge pe 1.4 turbo..suspensia nu este zgomotoasa, sta bine pe strada, confort peste seat, motorul trage decent. Un minus ar fi pt consum, care il va depasi pe cel al seat ului, precum si accesul la portbagaj (seat este hatch, volum superior)

Modificat de cristiansen077
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, cristiansen077 a scris:

La 1.4 turbo poti obtine un super pret. Ca idee un apropiat a achizitionat acum 3 ani un astra j 1.6 sedan cu 13300 e, acum poti lua 1.4 turbo cu scaune agr si bixenon la 14000 fara remat si 12550 cu remat. Dintre cele 2 as alege astra j pt dinamica sau seat pt consum mai mic, masina nu este la fel de grea precum opel ul.

Tocmai ce am primit oferta 12350 E Enjoy+ -xenon,jante aliaj,climatronic,cotiera...La bani ar fi Opel (mai eftin si cu citeva dotari) ca feeling  ar fi Seat.Vedem saptamana viitoare ce se va alege, Opel sau Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, cristiansen077 a scris:

Si eu as merge pe 1.4 turbo..suspensia nu este zgomotoasa

Eu nu stiu despre ce 1.4 vorbesti tu, insa daca vorbesti de Opel, ai partial dreptate: nu e zgomotoasa, troncane de-a dreptul :) Zilele trecute am fost cu un Astra 1.6 136 CP CDTI si pe denivelari dese , puntea spate troncane desi masina avea jante pe 16, nu 17 sau 18.

O fi avand Astra calitatile ei, nu zic nu, insa silentiozitatea suspensiei nu e unul dintre ele. Ce mi s-a parut iar hilar, e ca masina pe care am testat-o avea senzori de avertizare unghi mort. Mergeam pe ploaie pe autostrada, aprox. 150 km/h si masina imi semnaliza ca am obstacole si pe stanga si pe dreapta in unghiurile moarte, desi eram singur pe autostrada. De fapt, era spray-ul de la roti :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E oarecum normal si senzorii vag dau alarme false pe timp de ploaie sau daca sunt murdari, probabil se poate dezactiva functia pe timp de ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu cred ca un Opel Astra nou cu motor 1,4 turbo, xenon,aliaj, cotiera, costa numai 12.350 E TVA inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au niste reduceri suplimentare pentru anumite categorii profesionale , ex  profesori, preoti, medici, avocati etc.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu 3000 euro reducere, tot costa 16.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

Discuția este despre astra j sedan 1.4 t 140 cp care are o campanie de reduceri... Nu știu cum de vorbiti de astra k, acesta nu are varianta de 140, ci 125 si 150. Eu azi am condus vechiul astra j sedan 1.4 t cu jante pe 17 si suspensia mi s a părut ok, nu știu ce trăiri ai avut tu in astra k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, poi daca e vorba de Astra J, my bad, nu am fost atent. De la J stiu doar sedanul de 100 CP aspirat. Am avut asa ceva inchiriat in Cluj o zi. Masina frumoasa, nimic de zis, insa motorul era moartea. Urcam Calea Turzii cu a patra, a fost necesar sa ii dau a treia si aveam senzatia ca cere sa-i dau a doua fiindca pierdea viteza. Moartea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motorul Opel de1,4 aspirat cu 90-100 CP, are cuplul acelasi ca si motoarele de la VW din anii 2000 de 1,4 dar de 75CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie in oferta imi apare ca fiind Opel Astra I (i de la ion) 1.4 turbo 140 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista; a existat Astra H intre 2004 si 2014 (in diverse variante si fabrici), urmata de Astra J (intre 2009 si 2015) tocmai pentru a nu se confunda cu Astra 1. Un motiv la fel de "inteligent" ca acela al Politiei Romane de a nu avea in combinatiile de numere Q (ca s-ar confunda cu O), doia litere II sau OO alaturate, sau combinatii de trei litere care incep cu O sau I, pe motiv ca ar putea fi interpretate drept 1 sau 0. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu update,in teste a mai fost Fiat tipo 1.4 95 cp si Peugeot 308 1.2 turbo 110 cp.

Castigator la puncte este ....SEAT Toledo 1.2 Tsi 110cp,cica cea mai ''practica'' si ''dotata'' fata de concurenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la 308 a fost motorizarea de 1.2 130CP ?, eu asa stiam (ca am fost si eu la drive test cu asa ceva). Din pacate 308 are 2 probleme care pentru mine sunt foarte mari: clasica pozitie infecta a acelor de bord obturate de volan si spatiul pe bancheta de spate care este infect la o masina din aceasta clasa. In rest masina, motorul, suspensia, interiorul - super ok. Pacat de aceste neajunsuri care strica altfel o masina ce putea fi foarte reusita..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!