Jump to content

Probleme City Insurance - Sfaturi / Pareri


dr_junior1980
 Share

Postare recomandată

Poti sa incerci sa ceri bani de la asigurare si sa repari unde vrei tu masina. Dar vezi cat iti ofera. S-ar putea sa nu iti ofere o suma suficienta. City din cate stiu au o lista cu service-uri partenere, verifica lista poate gasesti un service ok, desi sanele sunt mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recalibrarea senzorilor si a camerelor oricum va trebui facuta, parbrizul nou nu va ocupa locul in care era cel vechi la fractiune de mm, deci reprezentantele raman cele mai bune optiuni.

Plata de catre tine a lucrarii e o varianta, dar vezi concret ce scrie in contractul cu City, sa nu te trezesti ca vreo clauza de acolo iti diminueaza suma pe care o poti primi, gen fara TVA.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu182 ai casco la city insurance? cumva acela "care e la pret de rca"? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac o programare la Midocar.. ramane de vazut daca va fi ok totul in final.

Pretul casco nu e tocmai mic, ~1k eur pe an :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata, hai sa ramanem pe subiect va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a zis si colegul @Eto incearca la ei sa vezi cam cati bani iti estimeaza si iti dau pe reparatie.

In cazul 2, cere lista cu service-urile partenere, poate gasesti unul mai rasarit intre ele.

Ca idee finala, cu City Insurance, cat dai, atata face... o fi polita ieftina, dar si cand ai probleme... :)

Nu mi-as face nici RCA la City, darmite casco :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la midocar vitan, au deschis dosar cu necesar piese etc, asteapta acum acceptul de la city insurance ca sa dea drumul la comanda si ulterior sa ma cheme ca sa las masina :)

 

Va tin la curent .. cat va dura :-s  

 

PS: am discutat cu domnul de la midocar, mi-a spus ca erau ok city, au fost la zi cu platile pana acum ceva timp de cand au ramas in urma.. 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
floreacostel1976
On 7/1/2016 at 9:16 AM, Ebi said:

  Da, este tot culpa comuna daca aveai stop sau cedeaza si nu te-ai asigurat in ambele parti.

Nu e asa ..prioritate se acorda cui are dret. E ca si cand dau dau cu masina in spate si tu pleci de la semafor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu detalii, am luat masina de la Midocar, all good.
 

De cand am depus dosarul pana cand m-au sunat ca au piesele a trecut fix o luna, acum nu stiu in cat timp au aprobat cei de la City dosarul (trimis de Midocar catre ei).. presupun ca undeva la 2-3 saptamani, deci nu e un capat de tara.

 

Daca imi voi mai face casco la City .. nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca in rest toate reprezentantele nu vor sa lucreze cu ei... trebuie sa cantaresc bine situatia :) 


PS: costul total a fost de aprox 10k lei, suma ce reprezinta practic 2 ani de casco intr-o singura dauna super simpla, aparent si-a scos banii, cum s-ar spune.. :D 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 saptamani ai avut un incident cu cineva cu RCA CityInsurance, am rezolvat cu o constatare amiabila si efectuarea reparatiei pe CASCO la Omniasig. Totul a mers bine, acum trebuie ca cei de la Omniasig sa se descurce cu CityInsurance. Recomand asigurare CASCO (inclus regresie RCA) sau RCA cu optiunea decontare directa pe RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

Pentru membrii cu asigurare incheiata la City Insurance, valabila in acest moment:

 

Incepand cu data de 10.05.2022, asigurarea NU va mai fi valabila.

 

Pana la aceasta data, se pot depune cereri de denuntare a contractului catre City Insurance si de asemenea, cereri de recuperare prima de asigurare pentru perioada nefolosita catre FGA Romania

 

Pentru cei care detin polita RCA incheiata la City Insurance, a carei valabilitate se finalizeaza inainte de 10.05.2022, decizia de denuntare anticipata a contractului este optionala. 

 

Tot optionala este si decizia de denuntare a celor carora le expira asigurarea dupa data de 10.05.2022, dar e bine sa stiti ca de la 10.05.2022 nu va mai fi valabila.. :) 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cine zice asta ? Si de ce ?

Ca s-a anuntat ca toate politele isi pastreaza valabilitatea pana la expirare . (Voi cauta acel anunt, posteaza, te rog , anuntul oficial . Multumesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 Februarie 2022, Tribunalul Bucuresti a pronuntat deschiderea procedurii de faliment pentru Societatea de Asigurare-Reasigurare City Insurance SA

 

Politele  RCA mai sunt valabile   90 zile de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, deci pana la 09.05.2022.

 

Cine zice? Pai, legislatia, adica Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenţei şi de insolvenţă.

 

CIne nu isi reinoieste RCA va intra in randul celor 30% proprietari  de autovehicule care circula sau ruginesc pe undeva fara RCA valabil. Problema noastra e cu cele care circula fara RCA, restul pot rugini in pace, desi nu stiu de ce proprietarii nu se hotarasc sa scape de ele,

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret, care este textul de lege din actul normativ citat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Art. 262

 

Quote

(3^2) În termen de 90 de zile de la data pronunțării hotărârii de deschidere a procedurii de faliment, polițele de asigurare încheiate de societatea de asigurare/reasigurare încetează de drept; în aceleași condiții, se vor denunța și contractele de reasigurare.

 

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!