Jump to content

Probleme City Insurance - Sfaturi / Pareri


dr_junior1980
 Share

Postare recomandată

dr_junior1980

Haideti sa va povestesc ce traiesc eu zilele astea cu cei de la City Insurance intr-un dosar de dauna unde initial am fost declarat pagubit.

In data de 08.06.2016 am fost lovit de pe contrasens de un alt autovehicul , am convenit sa facem amiabila , iar a doua zi ne-am prezentat la sediul City Insurance - constatari daune.

Am completat tot ce era de completat , am prezentat si filmarea de pe camera de bord a masinii din momentul impactului , iar inspectorul a fost multumit , a fotografiat ambele masini si mi-a emis nota de constatare a avariilor.

Dupa aceasta procedura eu m-am prezentat la un service partener City Insurance , unde cei de acolo au facut o reconstatare verificand masina amanuntit.Au trimis reconstatarea celor de la City , insa ei au introdus dosarul intr-un proces de verificari suplimentare.

Procesul s-a terminat dupa aproximativ 2 saptamani si azi am primit raspuns in scris :

- culpa comuna

Problema e ca in dreptul meu este invocata o lege inexistenta in primul rand , iar in al doilea rand nu are legatura cu ce s-a intamplat.

Ce inseamna OUG 195/2010 , pentru ca eu am gasit doar OUG 195/2002.

Ce as putea eu sa fac mai departe ? ce sfaturi/pareri aveti ? 

Mai jos aveti si toata documentatia ca sa va faceti o idee.

Mie mi se pare cam bataie de joc ...

Va multumesc pentru timpul acordat!

 

Clip video incident : 

Poze daune masina :

2016-06-08 06.53.50.jpg2016-06-08 06.53.54.jpg2016-06-08 06.54.05.jpg2016-06-08 06.54.10.jpg.

Document constatare daune de catre inspector :nota constatare avarii.png

Reconstatare Service : reconstatare.png

Scrisoare decizie culpa comuna : scrisoare.jpg

...

Modificat de dr_junior1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam marlani, astia de la City. 

Motivul invocat nu e valabil, dpdv juridic, din doua motive: actul legislativ invocat nu exista (vezi repertoriul legislativ de pe cdep.ro) si doi, ei nu au calitatea de organ constatator, conform legii. Pe astea doua criterii, nota de constatare e atacabila in instanta si treaba asta o poate face si un studenr la drept din anul doi la IDD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai ajuns si pe promotor: http://promotor.ro/masini-noi/news/acest-accident-din-bucuresti-a-fost-desemnat-culpa-comuna.-voi-ce-parere-aveti-video-15511714?

S-au postat si cateva comentarii care analizeaza incidentul, majoritatea sustinand ca intradevar este culpa comuna intrucat nu te-ai asigurat din partea dreapta, tu avand cedeaza trecerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dr_junior1980

 

Singura culpa imputabila tie este aceea ca ai acceptat sa faci amiabila cu acel berbec...

Nu se face amiabila cu vinovatii avand RCA la firme indoielnice. Repeta aceasta regula de 100 de ori si apoi ramane sa o aplici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

d

Intrebare: daca in accident murea cineva, cine era vinovat !? Dece mai avem sensuri de circulatie separate prin tot felul de semne, benzi, parapete etc.., dece mai exista obligativitatea circulatiei catre inainte pe partea dreapta a carosabilului, dece se mai sustine examen pentru obtinerea permisului de conducere, la ce pret ai ajuns cu devizul pentru Mustang?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai da ala era fumat de circula pe acolo?

si a doua intrebare, nu ai vrut sa il eviti?

 

cred ca fara filmare si cu declaratie la politie, nu mai discuta nimeni nimic. ala ramanea si fara carnet

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel cedeaza e valabil pentru sensul din care vin masinile.
Practic e cam acelasi lucru cand intri pe o strada cu sens unic si te loveste unul care vine din sens opus. Acolo tot culpa comuna?

Eu stiam ca semnul de cedeaza se traduce in "cedeaza trecerea autovehiculelor care au acest drept". El nu avea niciun drept.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ego, 

La întâlnirea acestui indicator, conducătorul auto este obligat să reducă viteza şi să se asigure că pe drumul prioritar nu circulă autovehicule, şi abia apoi poate să pătrundă în intersecţie.

pe drumul cu prioritate circula baiatu' . ca mergea cam invers, e alta discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca   e asa  cand intri pe autostrada si vine unul pe sensul tau invers inseamna ca esti vinovat 50%........e aceasi situatie. aiurea decizie.sper sa nu te lasi.un tampit de asta te baga  2 metri sub pamant si cica esti  jumate vinovat....

 

Modificat de tttrix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Muale are dreptate.
Am pus si eu intrebarea unui agent de circulatie: verdictul de culpa comuna e cel corect pentru ca el mergea pe contrasens si tu nu ai repectat "Cedeaza trecerea".
In alta ordine de idei, cunosc precedent de la un prieten care a avut tot culpa comuna cu unul care venea pe linia de tramvai (aflata pe drumul cu prioritate), el avand, tot asa "Cedeaza trecerea". Vina lui a fost ca nu a cedat trecerea si a celuilalt ca a mers pe lina de tramvai.
Imi pare rau pentru ce ai patit, e clar ca din vina aluia s-a produs accidentul, dar, juridic e si vina ta.
Punctul 1 scris de City e o adaptare lipsita de logica a articolului autentic, parerea mea :)))))


 

Modificat de ionu192000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dr_junior1980

Art. 100 alineat 3 , pct. c) din OUG 195/2002 Răspunderea contravenţională

(3)Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii contravenţionale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:

c) neacordarea priorităţii de trecere vehiculelor care au acest drept;

Cel de pe contrasens nu avea acest drept.

Acest caz s-a discutat mult si pe alte comunitati.

Am ajuns in audienta la brigada de politie a capitalei si am consultat mai multi avocati si experti juridici.

Toti sustin :

Citat:

"Este clar ca celalalt conducator auto este singurul vinovat de producerea accidentului."

Cei de la city insurance se bazeaza probabil pe faptul ca dauna e mica si ca nu ii voi mai actiona in judecata , insa s-ar putea sa aiba o surpriza.

Unii consultanti m-au sfatuit ca in acest caz m-as putea reprezenta si singur.

Desi nu are relevanta : 

-nu am intrat itentionat in el

-se vede pe filmare daca va uitati atenti ca am redus viteza  in timp ce am intors capul catre stanga sa dau prioritate autovehiculelor cu acest drept.

-cel de pe contrasens a venit cu viteza si a fost prea aproape de prima banda , din aceasta cauza l-am observat prea tarziu , dar oricum in momentul in care l-am vazut am tras de volan dreapta si am franat

-nu m-am incadrat pe prima banda pentru ca urma sa fac stanga in nici 100m si nu aveam loc sa ma incadrez pe rand pe fiecare banda - din aceasta cauza am facut si o asigurare temeinica din stanga , pentru ca trebuia sa ma incadrez pe a-4-a banda pentru virajul la stanga in urmatoarea intersectie (verificati locatia)

Varianta cu sunet a clipului : 

Diferite zile in care am trecut prin acea zona :

Rectificare scrisoare de la city : rectificare_scrisoare.jpg

Modificat de dr_junior1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, The_Ego said:


Practic e cam acelasi lucru cand intri pe o strada cu sens unic si te loveste unul care vine din sens opus. Acolo tot culpa comuna?

 

  Da, este tot culpa comuna daca aveai stop sau cedeaza si nu te-ai asigurat in ambele parti.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara filmare si cu un desen facut ok (pe declaratie, la politie) sunt sigur ca vina era 100% a lui.

asa, tamponarea fiind fix cand te incadrai....

chiar sunt curios de rezolvarea situatiei. si mie mi se poare absurd sa ma asigur sa nu vina unul pe contra-sens dar se pare ca legea are gaura larga si intra si cazuri de genul asta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De necrezut cum se poate reinterpreta legea! :o Sunt curios de rezolvarea cazului. 

ps: eu unul, consider ca e 100% vinovat cel care mergea pe contrasens. In momentul in care mergi pe contrasens nici nu se mai pune problema ca ai avea prioritate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ambigua legea. din pacate cam asta e. Un articol din lege: 

Art. 56. - La apropierea de o intersectie conducatorul de vehicul trebuie sa circule cu o viteza care sa ii permita oprirea, pentru a acorda prioritate de trecere participantilor la trafic care au acest drept. 

Mie mi se pare ca intri cu viteza. Doi, indiferent ca urma sa faci stanga, trebuia sa te incadrezi pe banda 1.

Stiu intersectia, ca o fac zilnic, este la Razoare. Pot sa confirm ca este o practica uzuala acolo, in conditiile in care de obicei este militean in intersectie.

OT: Nu sunt de partea asiguratorului, doar cred ca astea erau motivele. Tot niste imputiti sunt. Pe langa asta, invoca o lege care nu exista. Personal nu le-as spune nimic, si direct la tribunal. Despagubiri , penalitati si dobanzi, sa se sature de astfel de chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-le reclamatie si la CSA, pe motiv ca taraganeaza dauna....vezi Doamne ca-i frauda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, numai ca nu taraganeaza si nici nu a zis nimeni ca este frauda. Au zis ca este culpa comuna, nu frauda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu soacra-mea, care e inspector de asigurari de 20 de ani la Omniasig, i-am relatat cazul cat mai obiectiv (nicimacar firma de asigurari nu am pomenit-o, decat dupa ce mi-a spus punctul ei de vedere) inainte sa ii cer parerea si mi-a zis ca nici poveste de culpa comuna, insa asta trebuia mentionat in constatul amiabil: ca "alalalt" isi recunoaste vinovatia. A zis ca daca nu s-a mentionat, singura cale de a rezolva situatia e in fata instantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dr_junior1980
în urmă cu 19 ore, B_o_g_d_a_n a scris:

Am vorbit cu soacra-mea, care e inspector de asigurari de 20 de ani la Omniasig, i-am relatat cazul cat mai obiectiv (nicimacar firma de asigurari nu am pomenit-o, decat dupa ce mi-a spus punctul ei de vedere) inainte sa ii cer parerea si mi-a zis ca nici poveste de culpa comuna, insa asta trebuia mentionat in constatul amiabil: ca "alalalt" isi recunoaste vinovatia. A zis ca daca nu s-a mentionat, singura cale de a rezolva situatia e in fata instantei.

Mersi frumos pentru ce ai facut!

El si-a recunoscut vina in fata mea si a facut desenul dupa cum am spus eu , la fel si descrierea care a fost de genul asta :

"Am condus auto cu nr. xxx pe contrasens si am lovit auto cu nr xxx"

Iar eu am scis : "circuland pe drumul sarii am fost lovit de autovehiculul cu nr xxx pe contrasens"

In desen nu am mentionat nici un semn de circulatie , doar ca am fost lovit pe contrasens intre banda 1 si 2.

Probabil cei de la asigurari au in minte ca am facut itentionat accidentul ... 

Modificat de dr_junior1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 02.07.2016 at 2:43 PM, B_o_g_d_a_n said:

Am vorbit cu soacra-mea, care e inspector de asigurari de 20 de ani la Omniasig, i-am relatat cazul cat mai obiectiv (nicimacar firma de asigurari nu am pomenit-o, decat dupa ce mi-a spus punctul ei de vedere) inainte sa ii cer parerea si mi-a zis ca nici poveste de culpa comuna, insa asta trebuia mentionat in constatul amiabil: ca "alalalt" isi recunoaste vinovatia. A zis ca daca nu s-a mentionat, singura cale de a rezolva situatia e in fata instantei.

In constatul amiabil soferi nu isi stabilesc vinovatia singuri , expun niste date , un cumul de imprejurari si fapte din analiza carora cei in drept stabilesc raspunderea asupra incidentului. 

In cazul asta si eu sunt curios ce s-a mai intamplat, desi parerea mea e ca asiguratorul nu va schimba incadrarea. Iar in ce priveste instanta, nici acolo nu stiu daca s-ar schimba ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te dezamagesc dar, un proces va dura enorm si va costa pe masura. La o tamponare cu unul care nu mi-a acordat prioritate s-a dat culpa comuna desi eu eram pe DN si el venea de pe un drum local. In concluzie am am ajuns la proces. 4 ani cu n`spe mii de expertize si contraexpertize, cu drumuri de fiecare data de 800 de km dus intors etc . Pana la urma am castigat despagubirea pe care trebuiau sa mi-o dea dar, fara dobanda si fara cheltuieli de judecata. Acum am alt proces in care solicit si dobanda si cheltuielile. In opinia mea daca ai timp, bani, nervi merita sa le rupi capul. Daca nu...:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Bună seara. 

La inceputul lunii martie am avut un incident neplăcut într-o parcare de cartier. Cel care mi-a avariat mașina a luat maxim de volan stânga și a încercat sa iasă din parcare fără sa se asigure, mașina lui fiind un Mercedes Sprinter lung cu volan pe dreapta. În ziua cu pricina am fost la politie, fără sa mai stau la discuții cu domnul șofer de pe dubita. I-am luat asigurarea și mi-am făcut în aceiași zi programare la asigurătorul dansului, City Insurance. Dl. Inspector de la City mi-a dat dauna în valoare de 2000 lei, am făcut reconstatare la Reprezentanta Skoda din Bacău deoarece când am facut programarea m-a trimis la Skoda. Trec 3 săptămâni de la reconstatare și abia în săptămâna a 4 a am băgat mașina la reparat. Azi am luat-o de la reprezentanta Skoda, deși nu sunt mulțumit de cum a ieșit reparația. Sa fiu pe scurt, la prima vedere aripa pe partea șoferului nu era aliniata și la spălătorul de far bara nu se aliniază cu spălătorul, în aceste condiții am cerut sa mi se deschidă din nou un dosar de reparație fiind programat pe 7 mai sa revin la reprezentanta Skoda. Atașez poze înainte și după reparații. Ce ma sfătuiți sa fac? Mai pot cere asigurătorului de la City bara noua? Ei mi-au trecut revopsire totala a barei fata. După revopsire asa cum se vede în poza bara exact sub spălător are o buclă creata în momentul impactului cu dubita. Cei de la tinichigerie se pare ca nu au observat aceasta buclă. Dl. de la daune Skoda zice ca e posibil sa fie din cauza ca spălătorul a fost schimbat și sa nu se potrivească. Aberează dl. de la Skoda? 

Multumesc. 

IMG_20190422_223120.jpg

IMG_20190422_222922.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e vina service-ului. te certi cu ei sa faca lucrarea ok, nu e vina ta ca nu au estimat corect de la inceput.

asiguratorul nu cred ca iti plateste vopseaua ca dupa aia sa ceri bara.

oricum 2000 mi se pare putin pt ce avarie ai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna seara.

Revin cu un update despre reparatie, suma totală este 6000 lei. In mare s-a schimbat farul (hella), proiectorul dreapta, grila dreapta de la proiector,  un cot care ducea în spălătorul de far, îndreptată aripa, vopsit aripa și bara fata revopsita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Recent am avut si eu un incident minor si anume parbriz fisurat + masca fata sablata, ambele de la pietre.

Am facut constatarea la city insurance, am primit inlocuire pe ambele.

Acum incepe partea fun, sun la porsche.. sun la midocar.. nici unii nu accepta cu city insurance.

 

Singurul mod in care pot repara este daca achit eu tot si apoi probabil astept o minune de la city insurance sa imi mai dea banii inapoi.

 

Eu voiam sa rezolv in reprezentanta fiindca vreau parbriz original (ca sa ma asigur ca head up display merge corect si ca este parbriz cu izolare fonica si tot ce trebuie) + sunt atat de multi senzori si camere (lumina/ploaie/acc/nightvision/lane assist/camere/etc) incat daca merg la un service unde oamenii nu stiu ce fac, risca sa le decalibreze etc si sa am alte probleme apoi (si alti bani cheltuiti sa le calibrez/rezolv).

 

Aveti idee / sfaturi .. ce as putea sa fac ? vreo recomandare de service profi (non reprezentanta) unde sa incerc sa rezolv problema?

 

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!