Jump to content
CristiALF

Golf Alltrack 1.8 TSI

Recommended Posts

vdragos

Vezi ca pentru curatare piele exista un kit de la MaFra in pasi, care include si detergent spuma. E destul de scump dar da rezultate. Altfel, no stress, se face cu piele perforata si alcantara instant.

CristiALF

Stii cumva cum ii zice mai exact si pe unde l-ai gasit ?

vdragos

Eu am luat-o pentru detergent, ca am ațele portocalii pe volan. End of offtopic ca ne-o luam :))

toni

Mi se pare cam ciudat ca volanul sa fie uzuat asa devreme, mai ales ca este vorba de partea din spate si laterale. De obicei se uzeaza intai pe fata.

Incerca intai sa-l cureti cu ceva, solutii sunt gramada, desi nu recomand solutia de la Mafra. Mai curand ceva gen Leather Master sau Sonax Profiline.

• Upvote 1

loghy

Avem topic dedicat aici:

https://vwforum.ro/topic/47842-volan/

As fi recunoscator daca ati discuta modalitatile de remediere acolo. 

Va multumesc. 

C Z R

Ce-i drept mie nu prea imi transpira mainile dar totusi, 50.000km, aproape dublu fata de tine si arata ca nou 👀
Ai gresit pH-ul baiatul meu :))

• Haha 3

mad_kat

Sau, dupa cum spun batranii, nu se mai fac ca altadata :)

CristiALF

Se pare ca m-am inselat si se curata destul de bine, vedem diseara rezultatul final.

• Upvote 1

john_skoda

Cu alte cuvinte, era jeg ?

• Haha 4

Aerofan

Hai sa va explic scurt teoria pielii de pe volan. Volanele pana la G6 se faceau la Arad la o firma unde am lucrat (ma ocupam de furnizorii de piele, deci stiu ce vorbesc). Volanele de G7 nu s-au mai facut la Arad pentru ca... pret, asa ca VW s-a dus la alt furnizor mai ieftin. Insa venise Skoda la noi, Skoda 3 (Octavia si Superb) sunt facute la Arad.
Ideea sta asa, dupa ce pielea e curatata, stoarsa si uscata in "masina de spalat" (chiar asa arata instalatia aia ca o masina de spalat), pielea se taie in doua, chiar se taie in 2, are o grosime de 3-4mm si se mai taie odata in 2. De acum inainte avem 2 feluri de piele, stratul de sus si stratul de jos. Cel de sus e intotdeauna cel mai dorit pentru ca este cel mai fin, cel de jos nu e asa fin si nu prea e dorit de clienti, asta inseamna ca stratul de sus e mai scump si stratul de jos e mai ieftin.

Ce a facut VW? La VW UP (volan facut tot la Arad) ca sa dea ei impresia de piele buna (injinerii de la VW si "expertii" in piele au decis asta), au luat stratul de jos, l-au acoperit cu spuma sa nu se vada ca nu e piele fina si au tras un strat de vopsea. treaba rezolvata.... din punctul lor de vedere :), rezultatele se vad deja, la o piele normala daca atingi cu unghia pielea fara sa apesi foarte tare sa o zgarii nu se vede nimic, la pielea asta avand strat de spuma, si la o atingere usoara se vede urma de la unghie si daca ai si apasat putin, l-ai zgariat.

Cam asta e. Ca sa faceti o diferenta intre pielea de sus si pielea de jos, vedeti volanul de BMW de prin anii 2009 si pielea de VW Golf 5. La BMW se vede ca e mai "zbarcita" (aia e pielea de jos) si la VW e fina (aia e pielea de sus), pe vremea aia VW inca isi dadea interesul sa puna calitate pe masini. Si la mine, an 2016, volanul arata de parca are masina 230 de mii... asta e.

CristiALF
1 hour ago, john_skoda said:

Cu alte cuvinte, era jeg ?

Nu stiu inca ce era, ca sunt cam debusolat..Si inca nu zic hop, ma mai uit diseara sa nu am surpriza sa fi aratat bine cat era inca ud si pe urma..Mi s-a mai intamplat, sunt patit.

Volanul oricum pare sensibil, am spus asta de cand amluat masina, aceasta “piele” foarte fina (sau ce naiba o fi) se zgarie foarte usor si desi se simte foarte bine in mana, mie unul imi da senzatie ca nu e foarte calitativ (adica rezistent). 

ct_act

Da-l incolo de volan, iti faci inima rea degeaba. Schimbi masina si asta e... o sa ai mereu rulaj mic... :))

• Haha 2

CristiALF

Ai si tu dreptate. Mai consuma si cat R-u’

• Haha 3
  • Upvote 1