Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Daca spun 1 aș fi părtinitor ca am 19 pe mașină. ?

Singurul plus pentru 2 e specificul pt alltrack, dar ca aspect 1 este de departe in față.

Probabil Sebring este 7x18 de la vreun set de iarnă...pe tiguan vin cu 235 la 7J. Oricum, mult plumb pe roata aia, eu as verifica direct jantele fără anvelope!

Gumele se dau jos, mai e loc de ele pe olx, SH la cauciucuri = not good. Anvelopele sunt singurul lucru care te mențin pe strada si oricum iti trebuie alta mărime, sa nu te complici cu RAR-ul. 

Ai o alegere simplă. 

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Nope, sunt 7.5J cu ET51, sunt bine (ET-ul stock de Alltrack fiind de 45). Problema este ca nu sunt ieftine (niciunele) si nu imi place ideea de a da mai mult ca pe urma sa stau eu pe olx sa vand anvelope. 

De verificat...greu (imposibil) - nu sunt in Bucuresti sau langa...

 

Link către comentariu

Arată bine jantele din din prima poza. 
Recunosc tiparul vânzătorului, parca e cineva din Piatra Neamț / Tg. Neamț, așa-i ? 
Da, are ceva jante mai rare la vânzare. Se zvonea la un moment dat ca vin de pe mașini test, care apoi sunt casate. 
Mai ai șansa sa cauți doar jante și apoi anvelope separat...dar de obicei nu găsești la orice pas acest model. Sau...sa cauți un model de A4 / A6 Allroad și sa te coafeze și ET-ul 

Link către comentariu

Da...nu cred ca are rost sa ne gandin la basme gen batranel care a tinut masina in garaj :)) 

De ex @ct_act a observat bine acei multi plumbi...si eu am o janta ovalizata destul de bine - la primavara trebuie neaparat facuta. Itit imaginezi ca aici este si mai sensibil: nu dau o caruta de bani pe jante ca mai apoi sa mai trebuiasca sa bag 200 eur sa le si indrept eventual.

Link către comentariu

Am 2 prieteni care au cumpărat de la el și au venit “împachetate” cu povestea asta. Are și destul de multe perechi...

Link către comentariu

Deci...am oferit feedback bun ! Ma bucur ! 
Văd ca și ambalarea a fost top. 
Sa le învârti sănătos și fără probleme la borduri ! 

Link către comentariu

Multumesc @lambda_dryver, de-abia astept  primavara acum :D

Da Cosmin, feedback-ul a fost foarte bun , multumesc ! :)

Da, am ramas foarte placut suprins si de ambalaj, nu se vede in poze, dar a fost si acest aspect la cote inalte: tipla pe jante, protectie, cutii speciale, impachetare, tot. 

Si cel mai importat: intr-adevar jantele sunt ...impecabile, cat m-am uitat pana acum nu am gasit nici o zgarietura pe ele, sunt ca si noi. 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Faine jantele. Avem acelasi model si masina tot alba. Drumuri bune. ?

Link către comentariu
  • 2 months later...

E cam suspicios ca il pozezi , ii e frica sa nu ii iei locul cald

Eu gasesc mereu urme de labute pe capota , cand ajung seara acasa vine un motan alb si se suie sa se incalzeasca

Este maidanez dar daca il intreb ceva imi raspunde de fiecare data cu un Miau iar daca ii intind mana intinde si el labuta

Link către comentariu

Nu va lasati pacaliti! Mai intai ne iau masinile, apoi familiile...in final vor conduce lumea!

Ce masina curata ai, Cristi :)

Modificat de razvancc
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Aseara am fost la revizie (in seaiune de seara, am plecat la 22:00 de acolo..). Am schimbat uleiul (cu acelasi Mobil 1 ESP pe care il folosesc de la inceput) si am facut o igienizare AC. Haldexul l-am amanat 1-2 saptamani din lipsa 2 oringuri (am detaliat pe topicul de Haldex Tiguan). Filtrul de polen l-am schimbat eu acolo in parcare, iar pe cel de aer il voi schimba azi, doar sa imi fac curaj sa cobor la masina.

Am luat si asa ceva :) si in total am lasat 745 lei (sensibil mai scump decat anul trecut..).

Si toate acestea cu 20% discount la manopera si 10% piese.

860B6C44-26F8-4DB3-BFB9-0AD4DE5E9FEC.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am uitat sa va arat cum arata filtrul de aer dupa 1 an si 10k Km. Arata chiar binisor, nu era foarte murdar. Daca il mai si suflam, il puteam pune la loc :))

Azi am fost si am facut revizia Haldex, detalii aici:

Tot azi mi-au venit si anvelopele, maine dimineata fug cu ele la o vulcanizare sa le pun. De-abia astept! Revin maine cu poze si prima impresie :)

 

IMG_5929.jpg

IMG_6109.jpg

Link către comentariu

O masina buna si frumoasa in continuare. Ce marca si model de anvelope? (si la mine asteapta frumusel doua Michelin PS 4 noi noute sa fie puse pe masina, dar parca inca imi e un pic frica cu vremea) . 

Link către comentariu

O greșeală sa bagi 4,5bar in anvelope. Pe fiecare model scrie presiunea maxima de umflare (la rece) care de regula este pe la 3,5bar. Nu trebuia sa il lasi pe Gigel sa faca ce il taie capul, poate ca trebuia unsă mai bine. 

Mai jos atasat, 19inch vara si 18inch iarna la mine. Fiecare cum crede. :)

Si da, arata bine, daca era masina mai înaltă ziceam ca e un tiguan.

Sa le porți sănătos!

 

20200314_155143.jpg

20200314_155301.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu

Am patit si eu ceva asemanator cand a trebuit sa schimb prima data anvelopele pe jantele de 18", am fost la o vulcanizare si nu reuseau sa le dea jos. Am renuntat si m-am dus la VW, am zis ca aia sunt mai profesionisti - mi-au zgariat 2 jante. :) Dintre cei pe la care am fost eu, cei de la AutoSoft Militari mi s-au parut cei mai profi, lucrat cu atentie, au si scule inclusiv dinamometrica pentru strans prezoanele la cuplu, am fost de fiecare data multumit. Si ei s-au chinuit un pic cu aceeasi problema pe care ai avut-o tu,  insa lor le-a iesit mai repede. :D

Una peste alta, arata foarte misto jantele, am balit si eu la modelul asta, sa te bucuri de ele! :icon_thumleft:

Modificat de cris.g
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!