Jump to content

Golf Alltrack 1.8 TSI


CristiALF

Postare recomandată

Publicat (modificat)

Nu va mai cereti scuze ca eu nu ma supar si cata vreme suntem la subiect, nu e nici o problema, informatiile ajuta intotdeauna ;)

Cu evacuarea nu ma grabesc, adica pana la urma e doar o chestiune de design al tipsului. Sunet sportiv normal ca mi-ar placea, dar cum spuneam, este o masina de familie in primul rand si nu pot sacrifica confortul de care am nevoie 90% timp, pentru bucuria momentului in 10% din situatii. In plus, este si costisitoare inlocuirea evacuarii pentru a rezulta un sunet mai artagos. Si mai este si chestiunea garantiei bineinteles..

Mi-ar prinde bine pentru baiat niste parasolare in spate, iar singura varianta OEM este asta:

https://shops.volkswagen.com/assets/MASTER_904_VWZ_OZ/en_GB/904_DEBA_5G9064365_ENG_002.pdf

 

scumpa ca naiba, as putea sa o iau undeva la 1100 lei la Brady (vine doar setul intreg, desi pe mine ma doare de geamurile din spate in esenta). Alte variante am mai gasit pe Net, tot scumpe si mai dubioase putin. Stiti pe undeva de vreo varianta aftermarket cu magneti ceva ? Am totusi o mare problema in a da 1100 lei pe 5 bucati de panza... :wacko: 

 

In alta ordine de idei, am dat si eu un mesaj + email catre MRC pentru a afla daca si ce se poate face la mine - ori nu reprezint interes printre atatea S-uri :D, ori oamenii/omul (?) sunt ocupati...inca n-am primit nici un raspuns.. Pe de alta parte Revo au fost parolisti si m-au sunat sa ma lamureasca cum e cu programul Eco si Off-Road dupa remap - ca aveam o dilema - de apreciat. 

Si last but not least, Sambata am iar o programare la Brady :) . Printr-un concurs de imprejurari fericite sau mai putin, m-am ales cu oferta de facut inspectia tehnica (cea la 2 ani) gratuit ..asa ca o voi face, oricum filtrele le am noi, scutesc niste bani si castig 1 an :) - mai multe detalii va povestesc pe la intalniri daca e.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Pune bre folie. La Golf am folie pe geamurile din spate si e excelent vara. Sau daca nu, sa stii ca parasolarele alea "universale" din supermarket isi fac treaba extrem de bine si sunt de vreo 10 ori mai ieftine...

Link către comentariu

@CristiALF: am avut aceeasi dilema cu parasolarele ca si tine la Leon, pina la urma am gasit niste rulouri de calitate (nu ieftinareli la 20 de lei) care se prind si cu ventuze si cu cleme de partea de sus a geamului, iar geamul de inchide perfect cu ele. Daca te intereseaza iti dau PM.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Mda..nu sunt mare fan folie, ca de aia mi-am si pus Sun Set din fabrica, nici n-as vrea sa arate pe inchise la culoare iar pentru spate de exemplu nici nu as pune/nu am nevoie.

Ai vazut tu pe undeva ceva ok in magazine? Nu ma intereseaza mizerii din acelea de se prind cu ventuze pe geam, cred ca e de la sine inteles :) 

@vdragos: hai ca m-ai facut curios, desi "ventuze" nu suna bine :) - da-mi si mie mai multe detalii te rog.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Cauta parasolare retractabile de la Munichkin - au prindere dubla, cleme+ventuze, sunt alta calitate decit ceea ce vezi pe la magazine, de unde am luat eu vad ca nu mai au. Daca esti nelamurit poate ne vedem duminica si-ti arat la mine. Sau cind vrei tu pe zi.

Link către comentariu

Ce urmaresti de fapt? Protectie anti radiatii / caldura / lumina sau sa nu se vada inauntru?

Link către comentariu

@baspri Merci de pont. Cum stau magnetii, sunt ok sau cad usor? Vreun inconvenient ceva ?

@Andrei_72: Ma intereseaza protectia la lumina in primul rand si apoi daca are si anti-radiatii e foarte bine (dar la aceste genuri ieftine ma cam indoiesc eu ca au asa ceva), la fel si cu caldura. Chestia cu a nu se vedea inauntru nu ma intereseaza, nu le vreau pentru asa ceva.

 

Link către comentariu

Protectie anti UV si caldura poti obtine doar cu folie. Nu e obligatoriu sa fie neagra. Poti pune deschisa care aprope ca nu se vede si are acelasi grad de protectie. Doar umbra nu face.

Link către comentariu

Corect, asa este. Doar ca umbra este ceea ce ma intereseaza pe primul loc... Iar ca sa o obtii cu folie trebuie sa pui cat de cat inchisa la culoare. Asta inseamna ca automat trebuie sa pun pe geamurile de la usi si pe cele din dreptul portbagajului ca altfel arata aiurea (pe luneta nu prea m-ar interesa, mai ales ca am o jena cu firele de incalzire luneta..).

Link către comentariu

Jena, in sensul ca rezistentele ar afecta folia?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Da, nu stiu cum se va comporta in timp sau daca la un moment dat dau folia jos. 

 

Care firma sunt mai buni in aplicare folii/preturi ok ? Stiu ca mai nou se poate pune fara sa demonteze fetele de usi, nu ? - Iese lucrarea ok in acest caz sau are de suferit in timp? Nu vreau sa umble cu demontatul pe acolo, va dati seama..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
23 minutes ago, CristiALF said:

@baspri Merci de pont. Cum stau magnetii, sunt ok sau cad usor? Vreun inconvenient ceva 

 

Cu placere. Se fixeaza foarte solid, sunt din neodymium. Eu nu am gasit pana acum niciun inconvenient.

Link către comentariu

Rezistentele nu afecteaza folia si nici folia rezistentele. Gandeste-te la ce temperatura ajunge suprafata masinii vara la soare (chiar si 80 grade). Daca rezista la asa ceva, cum ar putea sa o afecteze niste rezistente de dezaburire. Cat despre dat folia jos, nici aici nu vad o problema. Oricum cand te obisnuiesti cu folie, e putin probabil sa vrei sa renunti la ea. Eu cred ca principalul factor de decizie, e daca iti place sau nu cum arata. 

Link către comentariu

Look-ul se poate rezolva din gradul de inchidere la culoare, desi recunosc ca nu imi pot da seama cam cat de inchise (minim) ar trebui sa fie ca sa faca umbra la nivelul unui parasolar. Au marele avantaj insa (si poti pune si pe fata) de a oferi protectie UV..

 

Link către comentariu

Mai bine optezi pt parasolare, decat sa pui folie peste deja un geam cu Privacy glass. E pacat de optiunea de fabrica daca o strici cu o folie pe care trebuie sa o gasesti exact aceeasi nuanta, plus ca oricat de deschisa tot va inchide mult pe un geam deja cu transparenta la 35%. Apoi am citit mai ca nu sunt acceptate folii peste geamuri cu opacitate redusa (nu mai retin unde).

L.E.: Exista folii auto cu protectie UV cu transparenta 100%? Altfel nu se pot monta pe fata. Geamurile fata oricum nu sunt 100% transparente, fiind si ele tratate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da, ai dreptate, nu sunt oricum mare fan folie, tocmai de aceea mi-am pus si Privacy Glass din fabrica. Am mai spus insa, ca mi-as fi luat jaluzele din fabrica daca exista optiunea, nu inteleg de ce nu se poate la Golf.. :screwy:.

 

Link către comentariu

Nici la A3 8V nu se mai poate, la 8P are sora mea si e super :( 

Reduceri, reduceri...

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Ca sa nu inducem in eroare, "nu sunt acceptate folii peste geamuri deja cu opacitate redusa"  se refera doar la geamurile fata. Desi unii nu realizeaza, si geamurile fata au o usoara tenta verzuie si prin urmare nu sunt 100% transparente, fiind deja la limita minima legala de transparenta. La geamurile spate se poate pune orice folie autorizata indiferent daca ai sau nu privacy glass.

Modificat de Andrei_72
Link către comentariu

Mi-am masurat eu geamurile fata si au 15% opacitate (85% transparenta) din fabrica. Deci se poate monta folie autorizata, cu conditia ca gradul de transparenta final sa nu fie mai mic de 70%

Modificat de C Z R
Link către comentariu

70% e fix pix. Am avut pe batranul Cielo koreean pe toate geamurile trecut 70% transparenta din fabrica. Aveau o usoara tenta, dar insesizabila, si tot te batea soarele serios...

Link către comentariu

Llumar produce mai multe tipuri de folie, printre care si LATI care este cea mai scumpa si cu cea mai mare protectie solara(de exemplu la transparenta 50% are protectie solara cam ca o folie llumar lowcost cu transparenta 5%). Ai aici un tabel cu specificatiile. Poti opta pentru aceasta folie cu transparenta 50% sau chiar 75% si astfel nu vor fi foarte inchise geamurile, insa vei avea o protectie solara ridicata. Bafta!

Link către comentariu

Cum a subliniat si @andrey2003, nu doar opacitatea conteaza, ci si filtrele UV/ IR.

In situatia de fata cea mai comoda solutie ar fi montarea unei folii complet transparente, dar cu filtre. Montajul se va putea face astfel doar pe geamurile spate, fara laterale portbagaj/luneta, iar vizual nu se va schimba nimic. Iar ca pret iesi sigur mult mai bine decat setul de parasolare de panza.

Eu am pe ambele masini montata folie, inclusiv pe lateralele fata (la momentul respectiv nu am gasit 0% opacitate in CTA la nimeni si am pus 15% opacitate), dar nu regret (masinile au geamuri obisnuite, nu atermice ca la masinile mai noi)

Link către comentariu

Da, este o varianta excelenta pentru filtre si protectie. Partea ne-multumitoare este ca nu face umbra in spate la baiat, chestiune care ma intereseaza in primul rand.

Link către comentariu

Lumina care trece prin filtrele UV si IR (IR=>caldura) ale folii nu prea mai cauzeaza discomfort. Mentionez va foliile cu filtru IR eficient sunt cam scumpe. Ideea cu folia transparenta nu ar fi rea dar eu nu stiu sa existe folie transparenta cu filtru IR. Daca exista, ar fi ceva excelent pentru ca s-ar putea monta si pe geamurile fata. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!