Jump to content

AC / Climatronic - probleme


cristian32
 Share

Postare recomandată

GPS, Telefon, Webasto.... in functie de dotarile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin.

Asadar, dupa aceasta a doua confirmare a ta acele 2 geamuri laterale NU au dezaburire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,nu au = garantat 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cand e rece se aude un zgomot mai ciudat la ventilator cand dau drumul, dar pe trepte joase, si cand se incalzeste se mai aude dar foarte incet, ca un "suierat", a mai intampinat cineva aceasta problema? Sa folosesc ceva pentru curatare?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut-o si eu in dimineata asta. Dupa ce s-a incalzit nu a mai facut zgomot insa la viraje spre dreapta se aude.

Cel mai probabil trebuie schimbat ventilatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ventilatorul(aeroterma) e montat inainte de filtru de polen, deci aerul (cu tot cu praf-impuritati) trece prin ventilator si apoi "filtrat". In timp se depune praf pe palete si astfel se ingreuneaza paletele. Depunerea este neuniforma si astfel se descentreaza elicea si incepe sa vibreze,sa scartie, sa suiere dar nu neaparat regulat, adica poate scoate zgomot doar intr-o anumita treapta a ventilatorului sau la diferite temperaturi. Elicea este centrata pe un ax, are un rulment ceva.

Solutia: trebuie demontat ventilatorul si curatate paletele de praf si uns axul cu vaselina(si rulmentul).

Eu am patit aceeasi problema si am fost la un "meserias" si a rezolvat problema. Nu am fost atent la detaliile operatiunii dar asa mi-a explicat el ca se intampla.

Stiu ca se demonteaza torpedoul, se da joc carcasa de la filtru de polen, se slabesc niste suruburi si intr-o anumita pozitie iese ventilatorul.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rulmenti ci bucse de bronz. Nu se pune vaselina deoarece aduna mai mult praf si la frig o sa-ti arda siguranta sau nu se mai invarte. Se curata foarte bine cu spray de frane si se greseaza cu hhs2000 de la wurth. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy.

Nu am fost atent la manopera. Meseriasu a zis ca a "uns" ceva acolo si m-am gandit la vaselina dar ce spui tu are logica.

Deci fara vaselina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

o sa incerc sa vad daca reusesc sa ajung la ventilator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai deschid alt topic. Ma poate indruma cineva sa ajung la motorasele ventilatiei? La diagnoza mi-a zis ca doua nu functioneaza, din cate imi dau seama la picioare stanga nu baga aer si gura din dreapta din bord. Ma gandesc sa fac eu o carpeala poate se deblocheaza si merg sau sa cumpar de la dezmembrari. Stiti cumva codurile? Sau un pont sa ajung la ele, un link, o poza ceva cu pozitionarea lor pe aeroterma. Si inca ceva : senzorii de parcare pot fi de mai multe feluri la passat 7 cu rns315 si 8 senzori? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patit si eu aceeasi problema cu ventilatorul. am cumparat unul la mina a doua si l am schimbat singur(lucru de o ora pt neinitiati) si acum e in regula.de regula odata cu ventilatorul se deterioreaza si regulatorul de viteze. mentionez ca l am cumparat de pe eBay cu 48euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/26/2016 at 1:39 PM, yuk said:

Nu mai deschid alt topic. Ma poate indruma cineva sa ajung la motorasele ventilatiei? La diagnoza mi-a zis ca doua nu functioneaza, din cate imi dau seama la picioare stanga nu baga aer si gura din dreapta din bord. Ma gandesc sa fac eu o carpeala poate se deblocheaza si merg sau sa cumpar de la dezmembrari. Stiti cumva codurile? Sau un pont sa ajung la ele, un link, o poza ceva cu pozitionarea lor pe aeroterma. Si inca ceva : senzorii de parcare pot fi de mai multe feluri la passat 7 cu rns315 si 8 senzori? 

poti pune servomotoare SH ... recomand Valeo - noi.

ce inseamna senzorii de parcare pot fi de mai multe feluri la passat 7 cu rns315 si 8 senzori?  Nu, toti sunt optici - la 8k - la cele cu 10k sa 12k - apar si senzorii de PLA.

Poftim o poza sa iti faci o idee, despre amplasarea servomotoarelor

climatronic.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a gasit "scurt sau intermitent" un senzor pe bara fatza "pe colt". L-a comandat si cand ajunge demonteaza bara. Este rns315 parkhilfe 8k . Daca-i numai firul si nu il poate returna il pastrez. Dar cred ca ia apa ca nu face figuri tot timpul.

On 03/01/2017 at 8:51 AM, F l o r i n said:

poti pune servomotoare SH ... recomand Valeo - noi.

ce inseamna senzorii de parcare pot fi de mai multe feluri la passat 7 cu rns315 si 8 senzori?  Nu, toti sunt optici - la 8k - la cele cu 10k sa 12k - apar si senzorii de PLA.

Poftim o poza sa iti faci o idee, despre amplasarea servomotoarelor

climatronic.jpg

Multumesc! Se potrivesc de la b6 la b72012?

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am nevoie de niste ajutor, sper ca puteti sa-mi ajutati. Am un passat B7 dar am probleme cu caldura, nu vine aer cald in masina uneori vine dar dupa un timp nu mai vine apoi iarasi vine un pic si atat. Am schimbat si pompa de apa, si termostatul, si caloriferul dar nici acum nu intra aer cald in masina. Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna, am un passat b7, i-am schimbat freonul din cauza ca mi se parea ca nu baga destul de rece, iar dupa ce l-am schimbat baga exact la fel. trebuie sa merg cu ventilatia la maxim ca sa se raceasca in masina. stiti vreo cauza? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este legatura cu trapa?

Unde este pozitionata sub masina scurgerea de la clima (o imagine, schita)?

Care este cea mai buna solutie, pentru curatat clima? (spuma activa, aerosoli, ...)

Multumesc

Modificat de Dyngo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, dragos_u said:

Ai trapa?

Nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt sensibile la radiatorul ac sau doar a mea?anul trecut l am umplut cu freon si dupa o luna nu a mai fost nimic,l am lasat asa ca a venit iarna.azi la service din nou umplere si verificat cu lampa...plin de pori la radiator si la presiune mare pleaca repede si asta.ati patit?de unde sa imi iau un radiator nou ok?

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 22 mai 2017 at 8:25 PM, dragos_u said:

Ai trapa?

Da ai dreptate! are legatura cu trapa...

cred ca despre asta este vorba:

"

Umstellen auf Panoramadach

Stg. 08 -> Lange Codierung -> Byte 2 -> Bit 3-5

Hier kann man die Lüftung auf Panoramadach umstellen. Für mein persönliches Empfinden

wird mehr über Außen gelüftet.

Werte:

  00 Dach: Volldach (Standard)
  00 Dach: Groß-/Panoramadach

"

Modificat de Dyngo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Salut,

Am observat zilele trecute ca una dintre conductele ce iese din compresorul de AC este plina de broboane de condens pe toata zona metalica(lucru normal zic eu).

Totusi, in poza de mai jos, acolo unde sunt sagetile rosii, pe acea flansa, apare umezeala care din cand in cand picura pe compresor(sageata albastra). Din ce am putut sa imi dau seama pare apa dar m-am gandit totusi sa va intreb daca este normal.

Presupunerea mea este ca ventilatoarele sufla aer cald dinspre radiatorul de racire spre acea teava care rece fiind favorizeaza aparitia condensului. Dar, este doar o presupunere logica si nu bazata pe cunostinte mecanice. Prin urmare va rog sa imi spuneti ce credeti despre aceasta situatie.

Multumesc.

IMAG2612.thumb.jpg.7267c005bbbb8bca6c4da34e1fa28e08.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am incarcat instalația cu freon acum o luna și zilele astea când a fost foarte cald nu mai băga rece aproape deloc, maine merg la service sa vad cat freon mai e in instalatie, apoi o sa verific compresorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica electrovalva, compresorul, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!