Jump to content

FMIC pentru Skoda Superb 1.9 TDI


EmilianPop
 Share

Postare recomandată

Buna,

Ce kit de intercooler (FMIC) imi puteti recomanda pentru masina mea? Din ce am inteles, ar trebui pana in 300-350euro sa gasesc un kit universal. Am gasit unu special pentru A6/Passat/Superb dar era 480 e si mi se parea mult..  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu. Iti faci custom. Sunt baieti priceputi care fac asa ceva si pt motorul tau te face sub 300E. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FMIC-ul actual OEM unde este montat ?

Ca la Passat B6 (PE CENTRU DUPA CEL DE CLIMA) sau ca la Golf MKIV (IN PARTEA DREAPTA) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are FMIC de fabrica. Daca e AVF/AWX, e aproape identic cu cel de B6 2.0tdi. Dar pentru stage 2, are nevoie de unul mai bun, eficient. De aceea iti recomand custom. 

@EmilianPop

Iar cat despre toata afacerea, incearca sa cauti un tuner bun - multi promit si f putini fac dar bani toti iau - si acel tuner sa iti faca tot. Daca nu fizic, macar sa iti recomande exact piesele pe care sa ti le cumperi/aduca si sa te trimita la montaj, la colaboratori. 

Crede-ma, stiu foarte bine ce spun. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc colegii!  Am rezolvat. 

@Andrei_Tdi,  asta am și făcut.  Evacuarea și Intercooler ul îl fac la un băiat din Timișoara.  Multi mi l-au recomandat.  Deși lucrează mai scump,  face treaba de calitate. Upgrade-ul la soft il fac la cine mi-am făcut și stage 1. Sunt foarte mulțumit de el. Am 20k cu softul actual și masina se comporta exemplar. :)  

Dar pana la soft mai am turbo upgrade.  Initial vroiam sa cumpăr un turbo cu interne de 2.7.  Am prins-o la un preț bun și după ce o vindeam pe a mea ieșeam undeva la 200 de ron pe minus.  Însă băiatul ce se ocupa de evacuare a verificat-o și avea ceva probleme.  Asa ca..  va trebui sa îmi fac turbo-ul meu. Pe cine îmi recomandați? Am înțeles ca sunt niște băieți pricepuți in București (nu mai știu exact cum se numesc) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipos, Haplea...

Nu-ti recomand 2.7. Are lag mare, nu va incarca sub 2000-2200rpm. Un VNT20 e mai mult decat suficient pentru daily use.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VNT20 am eu de la Cipos si nici asta nu incarca sub 2000. Ma rog, pe log Cipos si Eric ziceau ca da, dar fizic, in masina, pana in 2000 e cam moarta in treptele care conteaza (2-3-4). Insa, este foarte foarte fiabila. O am de 5 ani si nici macar murdara nu era cand am dat-o jos s-o verific inainte de noul soft. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un PM cu număr de contact al lui Cipos? Nu mai e activ pe forum de mult timp.. 

Și eu mai cunosc un Passat B5.5 tot stage 2 cu 2.7. De 4 ani e și ala făcut și încă merge foarte bine. E și asta ceva având în vedere ca e daily car. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot de la Cipos o am si incarca sub 2000. La 1800 are deja 2000mbar, dar se simte bine. Depinde si de soft.

Cipos: 0740983295

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cipos am trimis-o în cele din urma.  A venit,  mâine e pe masina. Ar mai rămâne softul de făcut.  Vedem dacă îl fac saptamana asta sau luna următoare, în funcție de cum stau cu fondurile. Mai am sa achit traseul la Intercooler și montajul :)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!