Jump to content

Golf mk4 1.9 AJM, my dream!


Vise01

Postare recomandată

In primul rand, salutare tuturor!

 

 

Sunt nou aici, asa ca imi cer scuze de acum daca fac ceva prostii :D

M-am hotarat sa postez si eu aici, in urma insistentelor unui prieten.
Am masina de aprox 1 an si jumatate. O sa incerc sa scriu modificarile in ordine cronologica, dar sunt aproape sigur ca nu o sa reusesc.

Prima data cand m-am urcat in masina, arata cam asa:

phpv1ZFw7PM.jpg

phpy6g8R6PM.jpgphpJIvesuPM.jpgphp5YkelHPM.jpg

Era un dezastru total. Mirosea a porc si te murdareai de pamant cand intrai :))

Ca dotari ar fi urmatoarele:
- Clima
- 4 geamuri electrice
- ASR, ABS
- Proiectoare

Cum am luat masina la inceputul iernii, aveam nevoie de cauciucuri de iarna si am gasit niste table si o pereche de cauciucuri pe care le-am pus sus ca sa o pot aduce acasa.

Cam asa arata dupa prima spalare.

phpE6oLG5PM.jpg

 

Cand am ajuns cu ea acasa, am pus un tester si surpriza! O lista de erori lunga cat o zi de post si km reali inmultiti cu 2 (erau 160k in bord si 300k reali).

A 2-a zi dupa ce am adus masina am schimbat tot ce tine de distributie si filtre si am inceput usor usor sa rezolv din probleme.
Butonul de ASR nu facea nimic. Am dat jos clusterul din care am scos un pumn de bureti, bagati prin cateva gauri de la martori. Ideea e ca aveam aprins martorul de la airbag si de la ASR, iar ABS-ul nu functiona. A fost de vina pompa de ABS si un senzor de la o roata, iar legat de airbaguri nu aveam calculatorul de sub bord pe care l-am cumparat si montat.
In masina era un miros foarte urat si uneori iesea praf prin gurile de ventilatie, cauza era lipsa filtrului de polen, pe care atunci cand am vrut sa il pun am descoperit ca era spart plasticul acela, pe care l-am cumparat si schimbat.
Am demontat tot interiorul si l-am spalat, iar mocheta am frecat-o cu peria de sarma pentru ca altfel nu iesea pamantul din ea.
Pana la urma am schimbat scaunele din fata cu unele de Bora cu reglaj lombar, modelul acela mai sportiv, dar nu recaro, sunt foarte incantat de ele.
Am curatat toate plasticele de vopseaua aceea cauciucata, am pus un casetofon mai de doamne ajuta si, inevitabil, leduri la pozitii +5cp!

php3q60gmPM.jpgphpgg1LLJPM.jpg

Dupa vreo doua saptamani masina a primit o navigatie Pioneer SPH-DA 01 de care am fost super multumit, apoi am mai pus leduri la picioare pentru sofer si pasager, lumini ambientale rosii la plafoniera si banda de led in portbagaj pentru ca beculetul acela e fix pe degeaba. Bonus, cotiera imbracata in piele si schimbata nuca impreuna cu pielea de la schimbator care erau praf.

phpvNm0IHPM.jpgdescărcare.jpg

Cum a trecut iarna, masina a primit jante pe 17".

phpVqmtgKPM.jpgphpG0WVBzPM.jpg

Cand am terminat cu bac-ul si toata nebunia, am facut farurile joey mode, la care m-am chinuit cred ca cel mai mult, 2 zile a durat toata nebunia dar a meritat! Apoi mi-am montat un subwoofer Magnat de 200RMS cu o statie de 600RMS, daca imi aduc bine aminte.

phphYEwvYPM.jpgphpN3VqKaPM.jpg

Intr-o zi in care nu aveam altceva mai bun de facut, mi-am demontat tot interiorul ca sa schimb mocheta, pentru ca era gaurita la pedalier. Avea o gaura prin care bagai pumnul, nu inteleg ce a facut fostul proprietar. Sau fostii...

phpta4E2EPM.jpg

Pe langa astea, alte reparatii sau modificari la care nu am poze au fost schimbat de discuri si placute, toata bucsaraia, schimbat parbriz, schimbat plastice pe la interior, vopsit manerele de la usi, cele din interior si probabil altele pe care nu mi le amintesc.

Dupa ce am ajuns la Timisoara la facultate, m-am bagat intr-un anturaj frumos, cu niste baieti care au cateva diesel-uri modificate (2-300hp) si am zis ca trebuie sa il fac si eu sa fuga!

Asadar si prin urmare, am facut soft stage 1 la TdiPerformance, care teoretic da ~150 de cai si sincer nu stiu cati nm, dar cred ca undeva la 320-350.

Apoi a urmat straight-pipe, ca sa sune cum trebuie.

Dupa, o suspensie sport Ta-Technix fixa, ca sa stea pe drum, si niste distantiere pe spate de 15 mm ca sa fie ce trebuie. (suspensia e un jeg, nu o recomand, dar tot e mai bine decat stock.)

Cam asa arata masina in prezent:

phpxBd0hGPM.jpgphpBnj5nbPM.jpgphpuEQ4hYPM.jpg

Pe langa ce am zis mai sus, am dat jos stergatorul de pe spate, am schimbat subwooferul cu un Boschmann mai puternic (600rms daca imi amintesc bine), tweeterele cu unele bose de pe audi si navigatia cu un casetofon simplu, Sony, dar o sa revin inapoi la navi, pentru ca ii duc dorul :D.

De vreo saptamana, masina e la garaj, asteapta sa vina turbina hibrid de la bucuresti :D Sper sa ajunga marti si miercuri sa fie gataaa sa vedem cum ar trebui sa traga.

Pe viitor urmeaza un fmic, si refacut softul care ar trebui sa scoata undeva la 170-180 de cai.

Masina are nevoie de vopsea, pentru ca e intr-o stare jenanta.

In principiu cam asta ar fi, sigur am uitat cateva chestii micute, dar e 4 dimineata, sper ca se iarta :D Nu e mare lucru, dar 90% e munca mea si a tatalui meu, care ma sustine.

Built, not bought! :)

 


 

 

 

 

phprKxE7gPM.jpg

phpPgnIxuPM.jpg

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute. 

Ai reusit sa faci o masina cum trebuie. Daca mai cresti puterea s-ar putea sa te lase ambreiajul.

Link către comentariu

Felicitari pentru modul in care ai transformat masina! Ai adus-o pe linia de plutire, si ce e mai important este faptul ca ai lucrat tu la ea, nimic nu se compara cu satisfactia de face tu ceva la masina ta si sa iasa si ceva frumos.Eu zic sa nu te opresti aici, sa mai schimbi si cate ceva pe la exterior, si mici upgrade'uri la interior. In rest multi km fara probleme, spor si insipiratie la modificat!

Link către comentariu

frumoasa poveste, felicitari.

de-as avea si eu puterea ta de munca as fi departe, felicitari încă odata.

Link către comentariu

Felicitari pt munca depusa, rezultate se vad foarte bine !

Spor in continuare la modificari si cat mai multi km fara probleme.

Link către comentariu

In sfarsit, i-ai facut topic. Bravo man! Spor in continuare! Iti zic si aici sa fie treaba buna :))

P.S Imi pare cunoscuta masina aia gri din dreapta! :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
50 minutes ago, EmilianPop said:

In sfarsit, i-ai facut topic. Bravo man! Spor in continuare! Iti zic si aici sa fie treaba buna :))

P.S Imi pare cunoscuta masina aia gri din dreapta! :)) 

Cazanu ala cu arcuri rupte? :)) 

2 hours ago, blordc said:

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute. 

Ai reusit sa faci o masina cum trebuie. Daca mai cresti puterea s-ar putea sa te lase ambreiajul.

Multumesc frumos! Ambreiajul o sa ma lase sigur dupa stage 2 :))

 

2 hours ago, ionutMK4 said:

Felicitari pentru modul in care ai transformat masina! Ai adus-o pe linia de plutire, si ce e mai important este faptul ca ai lucrat tu la ea, nimic nu se compara cu satisfactia de face tu ceva la masina ta si sa iasa si ceva frumos.Eu zic sa nu te opresti aici, sa mai schimbi si cate ceva pe la exterior, si mici upgrade'uri la interior. In rest multi km fara probleme, spor si insipiratie la modificat!

Multumesc mult! Singurul lucru care ma opreste sunt banii, ca deh, asta e situatia momentan. La interior urmeaza Recaro 2 din piele, negru, fete de usi in piele, trimuri aluminiu, retapitare volan, pedale de Audi TT, schimbate toate boxele din usi si amplificate, si o navigatie.

 

2 hours ago, beku111 said:

O adevarata poveste . Succes in continuare !

Multumesc!

 

1 hour ago, valysor said:

frumoasa poveste, felicitari.

de-as avea si eu puterea ta de munca as fi departe, felicitari încă odata.

Multumesc :D Mie imi place sa ii spun pasiune.

 

1 hour ago, ~LauR~ said:

Felicitari pt munca depusa, rezultate se vad foarte bine !

Spor in continuare la modificari si cat mai multi km fara probleme.

Multumesc frumos :D 

Link către comentariu
1 minute ago, Vise01 said:

Cazanu ala cu arcuri rupte? :)) 

Pai daca nu ne permitem altceva :)) 

Link către comentariu

Lasa ca le faci in timp.Si eu daca as avea bani, as termina toata masina intr-o saptamana.Dar in fiecare luna cate ceva si tot e bine.Sigur vrei scaune din piele? Vad ca nu ai incalzire in scaune, iarna o sa le gasesti reci ca gheata, iar vara o sa te cam infierbante.Si mie imi place cum se vede dar ca si functionalitate, cam incomode.De asta eu mi-am ales textil.Baga-i si niste grile de bora, sa fie bordul mai clean.Si niste inele cromate de Passat in ceasuri pe turometru si vitezometru.Si renunta la suportii de numar.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Las si un mic before&after. Pozele de genu nu sunt punctul meu forte :)))

FotorCreated.jpg

Modificat de Vise01
Link către comentariu
40 minutes ago, ionutMK4 said:

Lasa ca le faci in timp.Si eu daca as avea bani, as termina toata masina intr-o saptamana.Dar in fiecare luna cate ceva si tot e bine.Sigur vrei scaune din piele? Vad ca nu ai incalzire in scaune, iarna o sa le gasesti reci ca gheata, iar vara o sa te cam infierbante.Si mie imi place cum se vede dar ca si functionalitate, cam incomode.De asta eu mi-am ales textil.Baga-i si niste grile de bora, sa fie bordul mai clean.Si niste inele cromate de Passat in ceasuri pe turometru si vitezometru.Si renunta la suportii de numar.

Inele la ceasuri vreau de mult timp, dar nu ma hotarasc niciodata sa iau. Grile de bora la fel, probabil luna viitoare o sa le iau. Cu suportii nu am nimic, m-am gandit sa ii dau jos dar probabil de lene i-am lasat acolo. Cand scot masina cred ca o sa ii dau jos :D

 

Link către comentariu

Trebuie sa cauti si preturile mai bune. De exemplu eu am gasit inelele de Passat cu 40 ron si grilele bora cu 80 de ron. Toate de la dezmembrari.Dar inelele alea chiar schimba ceasurile.Si sa nu iti pui chinezarii din alea. Eu am banda dublu adeziva auto, cumparata din benzinarie, de 1 an si ceva si rezista de minune.Am incercat sa trag cu mana si nu am reusit sa le scot, se indoia numarul.

Link către comentariu

Spor la modificat si ce ti-ai propus cu masina ! Unde or fi bucatile lipsa din turbo ?  

Link către comentariu

Am și eu o întrebare. După ce am schimbat turbina îmi scoate fum alb-albastrui la plecare de pe loc si a 2-a pana își ia demaraj. Când o calc nu mai scoate, în mers. Cantitatea pe care o scoate e destul de mare, la modu ca se vede în oglinda destul de mult... Ce sa fie? Am mers vreo 60km și după ce o încing nu scoate asa mult. Sper ca am voie sa postez aici.. Turbina nu e stock, e un hibrid. Nu am făcut încă stage 2,de aceea am și puțin lag când accelerez. 

 

Modificat de Vise01
Link către comentariu

Daca s-a rupt axu si a dat tot uleiu pe evacuare, atunci ai ulei pe evacuare si pana se duce ala asa o sa dea...asa am patit eu, dar la mine scoatea mai mult sau mai putin in functie de cum o calcam.

Daca nu e cum am zis mai sus, atunci turbina nu a fost facuta cum trebuie si haleste ulei...nu are treaba ca nu ai facut update la soft.

Sper ca ai spalat intercooleru dupa ce a crapat turbina.

Link către comentariu
1 minute ago, ~LauR~ said:

Daca s-a rupt axu si a dat tot uleiu pe evacuare, atunci ai ulei pe evacuare si pana se duce ala asa o sa dea...asa am patit eu, dar la mine scoatea mai mult sau mai putin in functie de cum o calcam.

Daca nu e cum am zis mai sus, atunci turbina nu a fost facuta cum trebuie si haleste ulei...nu are treaba ca nu ai facut update la soft.

Sper ca ai spalat intercooleru dupa ce a crapat turbina.

Turbina veche nu a crapat, doar am facut upgrade. Ea inca mergea, si surprinzator, avea doar putin joc in ax, pe langa geometrie distrusa si palet mancat, dar nu rupt. Unde sa ramana pe evacuare, ca n-am cat sau finala... e teava goala. Intercooleru sper din toata inima ca l-a spalat ala la care am schimbat turbina, el asa a zis...

Link către comentariu

Ramane pe teava ( nici eu nu am cat ) iar cand se incinge se arde uleiu si da fum, pana scapi de el asa face...dar la tine ai spus ca nu a dat ulei pe evacuare si in plus se vedea daca dadea...

Eu am curatat intercooleru, sorbu din baie si alt ulei nou.

Uite cum arata la mine partea de evacuare20150716_140654.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!