Jump to content

Situatie masina (radiata)


big_marian
 Share

Postare recomandată

Cunosc , intr-o curte din Timisoara, o masina rara, zic eu, pe care nu am mai vazut-o asa des prin tarisoara noastra.

E vorba de un Vw 1500 coupe, din anii 60-70, aproximez eu.

Problemele sunt urmatoarele:

1. Masina are numere vechi. Sta de peste 20 ani.

2.Propietarul este decedat (cred). Un alt locatar din curte a pus mana pe masina(nu oficial, pentru ca nu are acte) si cere niste preturi exorbitante(cateva mii de euro), desi masina nu are motor si are ceva rugina(nu chiar de speriat).

Ce se poate face in situatia asta? Exista vreun temei legal sa intru in posesia ei? Pot cumva sa ii mai fac acte? Daca pur si simplu merg si o iau de acolo , pot fi acuzt de furt(intrebare stupida, stiu..)

Apreciez parerile voastre!

PS: ma poate ajuta cineva sa verific numerele masinii?

PS2: atasez o poza cu modelul!

 

Vw1500-2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine scrii undeva in sectiunea air cooled ca sa poata fi citit postul si de aia patiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Am mutat eu threadul acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Razvan!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca proprietarul are mostenitori. Poate masina figureaza pe un act de succesiune, dar au abandonat-o. 

De "furat" nu prea ai cum sa o "furi" fara sa te intrebe cineva de ea. Cel mult poti sa vorbesti cu cineva de la primarie sau administratie locala care se ocupa de spatii, care de obicei ridica rablele lasate de foarte mult timp, si care ocupa domeniul public. Poti sa vorbesti sa o ridice, si mai departe de ocupi de gasit acte/informatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e intr-o curte se prezuma (nu stiu termenul corect) ca este al proprietarului acelei curti, cu exceptia cazului in care vine altcineva si dovedeste cu acte cazul contrar.  Nici macar nu mai are nevoie de acte ... proprietarul curtii poate face ce crede de cuviinta cu ea.

Pe de alta parte ... iata ce mai poti face. Gaseste un alt proprietar / locuitor /rezident al acelei curti care sa fie major :).  Si fa un act de mana cu el, da-i niste bani, sa fie atractiv pentur el, pentru rabla si ia-o de acolo cand nu e celalalt. Asta daca stii sigur ca nu exista acte.  Dupa numerele vechi nu cred ca mai poti face nimic din cate stiu. As fi si eu interesat de o solutie. Cineva din politie mi-a zis ca s-a distrus baza de date, ca e incompleta, etc. Poate n-a vrut / putut sa ma ajute.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor. Va tin la curent daca rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca iei masina "legal" din acea curte, pana nu dai de persoana pe numele careia masina a fost inmatriculata sau urmasii acestuia, nu prea ai ce sa mai faci cu ea dpdv legal. Nu se poate inmatricula, din pacate.

Mai urmeaza si o problema pragmatica, respectiv chiar daca teoretic actele ar fi rezolvabile, in ce stare tehnica e masina sau altfel spus cat de mult ar costa restaurarea ei? Pt ca modelele acestea sunt intr-adevar rare (in comparatie cu VW Broscuta si VW Bus, cel putin) si foarte multe repere nu se mai reproduc. Mai ales repere/elemente de reparatie de caroserie/sasiu plus ornamente. Ceea ce se poate traduce intr-o restaurare/reconditionare foarte costisitoare, din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...eu zic ca e posibil ca sa se refaca masina chiar si NUMAI PENTRU EXPOZITIE! sau filmari...  un Tip3 cabrio e.. super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
mishu achihaitei

omu nostr' KRAKEN mai activeaza pe aici? 🙄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-e dor tare de el, se pare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!