Jump to content

Golf 5 1.4TSI - B 189 WYN


rrrazvan

Postare recomandată

Mi-am luat si eu inima in dinti si am zis sa-mi prezint jucaria :D: la inceputul acestui an am intrat in posesia unui Golf 5 din 2008 de 1.4 TSI (140CP) ~120.000km:
-ESP
-Climatronic
-Senzori de parcare spate
-Cotiera
-Navigatie cu RNS315
-Scaune incalzite
-Geamuri electrice fata, spate
-Mirror-down
-Tempomat
-TPM (monitorizarea presiunii in anvelope)
-Spalatoare faruri
-Proiectoare
-Kit de telefon, dar mai mult ma incurca

IMG_1271_resize_resize.jpg Whats_App_Image_20160602_2_resize.jpg Whats_App_Image_20160602_1_resize.jpg

Am luat-o cu niste jante Rial 15' (cu cauciucuri de iarna), si cand a venit primavara am cumparat niste jante Zandvoort pe 17' cu Dunlop Sportmaxx 225/45/17 cu distantiere H&R (1cm pe roata, 2cm pe axa). Si am tot modificat diferite lucruri pe la ea de atunci:
-am vopsit fustele fata/spate la culoarea masinii
-volan GTI
-RCD 510
-leduri numar
-numere lipite cu banda dublu adeziva
-Subwoofer Magnat cu amplificator Blaupunkt
-folie galbena pe proiectoare
-pedale de GTI
-leduri la plafoniere (fata/spate) (Philips 4300k)
IMG_1576.jpg IMG_1577.jpg IMG_1538.jpg IMG_1562_resize_resize.jpg

A mai trecut o perioada si am cumparat o finala + fusta GTI sa o fac mai fioroasa :icon_rambo:.
IMG_0100.jpg pozaaa.jpg

Si ultima schimbare sunt jante BBS VZ033 18' 8J ET44 cu Continental Sportcontact 5 (225/40/18) si am scos distantierele.

IMG_0339.jpg IMG_0341.jpg Full_Size_Render.jpg

Modificat de rrrazvan
Link către comentariu

frumoase modificari !

sa te bucuri de ea, multi km fara probleme !

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Ciudata echiparea de baza a masinii...
Eu as mai lasa-o... si as cracana rotile putin:)) 
Spor la modificari!

Link către comentariu
Adrian Alexa

Si? Ce poti sa spui de consum? 

Ma bate gandul sa imi iau si eu un mk6 pe diesel. Oare cu un mk5 benzina ies mai bine in timp cu costurile?

Ms.

Link către comentariu
15 hours ago, F l o r i n said:

frumoase modificari !

sa te bucuri de ea, multi km fara probleme !

Mersi! ;)

 

14 hours ago, Ioana said:

Sa o stapanesti sanatos. Ciudata echiparea de baza a masinii...
Eu as mai lasa-o... si as cracana rotile putin:)) 
Spor la modificari!

De acord cu tine, ar merge lasata. Incetul cu incetul le fac pe toate. :D

14 hours ago, Adrian Alexa said:

Si? Ce poti sa spui de consum? 

Ma bate gandul sa imi iau si eu un mk6 pe diesel. Oare cu un mk5 benzina ies mai bine in timp cu costurile?

Ms.

Depinde de tine cat de mult ai de gand sa mergi cu masina. Si in legatura cu consmul, cu un stil sportiv as zice: in oras de la 10 pana la 13 in functie de aglomeratie, si desi nu am mers foarte mult cu ea in afara, pot spune ~7 dar depinde mult de stilul de mers. In rest, toate in regula pana acum; si de tras, trage bine. :Driver:

Modificat de rrrazvan
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si drumuri cat mai lipsite de incidente!

Cu un ulei bun schimbat la timp si distributia verificata/ schimbata ar trebui sa nu ai probleme multa vreme de acum incolo. Vezi topicurile dedicate si grila la cele doua valve cu probleme, N75 si N249.

Link către comentariu

Am spalat ieri masina, am bibilit-o si am scos-o la un shooting :D , si a iesit ceva de genu:

image.jpg

 

Link către comentariu
  • 4 months later...

Am pus si eu "bocancii" pe masina ca sa nu ma prinda iarna pe nepregatite. Cam uratica masina acum fata de cum era cu BBS-uri, dar asta e... :D

IMG_0275.JPG

IMG_0276.JPG

IMG_0277.JPG

Link către comentariu

Arata foarte bine pe alb.Trebuie neaparat sa ii schimbi iluminarea interioara pe alb, ca la Golf 7( ceasuri, climatronic, butoane geamuri).In rest frumoasa masina.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

De curand am luat si distantiere H&R pt. rotile de iarna, doar pe spate de 2cm de roata, si e altceva acum. :D

Ma tot gandeam mai demult sa ii fac soft, dar era doar o idee. Si iata-ma realizand-o. Ieri am fost la TCMTurbo si i-am facut Stage 1. :D

Mai pe scurt de la 140hp cu 220nm a ajuns pe la 200hp si 300nm. Diferenta mare si pe foaie, dar si ca feeling.:Driver:

 

Si o poza cu putin timp inainte sa o echipez de iarna.

Full_Size_Render_1.jpg

Modificat de rrrazvan
Link către comentariu
  • 4 months later...

Siiiii a venit primavara, am scos rotile de vara de la naftalina, pe langa asta am montat arcuri H&R -45-50mm si am mai vopsit emblemele negre.

IMG_1310.jpg IMG_1317.jpg IMG_1329.jpg 

Full_Size_Render_1.jpg Full_Size_Renderf.jpg

Modificat de rrrazvan
Link către comentariu

Arata foarte bine, doar renunta la distantiere spate, nu mai sunt asa estetice cand masina e coborata. Plus ca mai mult ca sigur la incarcare mare o sa atinga. Am avut bbs vz033 si au latime si ET cum trebuie pt Golf, fara distantiere.

Link către comentariu

Abia le-am montat si am zis sa le las asa sa vad cum arata si daca atinge. Probabil o sa le scot in viitorul apropiat. Mersi de sugestie!  :D

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut. Cumva in perioada asta esti prin Calarasi? Cred ca suntem vecini, eu am golful negru cu numere de Dolj. Vad ca si a ta are origini oltenesti. Apropo, arata foarte bine.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salut! Am vandut masina cuiva de acolo, deci probabil asa ai vazut-o prin zona. Mersi pentru complimente si bafta si tie cu a ta! ;)

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

Bun, am realizat dupa cateva zile...cand individul a trecut-o pe Calarasi, dar cu acelasi nr. parca. Cu acele arcuri nu ai avut probleme, cum a fost confortul dupa? Masina arata foarte bine (atat cat e de lasata), vreau si eu, dar ma gandeam la Prokit -30mm, ca majoritatea, dar as vrea sa arate ca a ta (fosta). Merci

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!