Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

Salut, nu sunt mecanic, insa uitandu-ma pe manualul de reparatie, ce ai incercuit tu acolo nu pare a avea legatura cu uleiul. Eu zic ca este senzorul G62 si are treaba cu lichidul de racire, deci ar putea sa nu fie ulei, ci antigel.

 

 

g62.png

g62-2.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, nu am nai discutat de ceva timp aici dar hai sa deschidem iar cutia pandorei.

Se pare ca a aparut un nou soft motor fata de ce avem majoritatea care am insistat cu update de soft.

Majoritatea avem versiunea 9692 care a rezolvat 90% din probleme daaaar a aparut 9832 care se pare ca rezolva 100% problema. A incercat cineva sa ceara acest update? Eu voi incepe demersurile catre Avia in cel mai scurt timp.

Las o poza de la o scanare cu OBD de pe un 1.5TSI.

1625386023498.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatie.

O sa sun maine sa vad  daca e disponibila versiunea de soft, poate reusesc un update pana plec in concediu.

Cred ca 1.5 TSI 150 CP incearca sa bata recordul de cel mai resoftat motor din istorie.😀

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 TSI din ce am citit a avut 6 update-uri la vremea lui. 

Oricum, nu ma intereseaza cate vor face dar macar sa rezolve 100%.

Te rog sa ne spui ce raspuns primesti, la ce reprezentanta si ce oras. SUCCES!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.5 TSI 130cp, cod motor DACA.

Aveti idee daca pentru versiunea asta exista vreun update de soft? In unele cazuri exista si aici efectul acela de cangur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana cand reprezentantele transmit o informatie privind o noua versiune de soft la 1.5 TSI 150CP, o constatare proprie: la 10.000 km de la revizie, consumul de ulei e in acelasi  limite ca in cazul uleiului din fabrica, ~ 0.5 litri.

 

-ulei actual -Mobil1 0w20

-ulei din fabrica-habar n-am, presupun ca era Castrol/Shell.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

Buna ziua,

 

Pentru auto Skoda Octavia cu seria VIN : xxxxxxxxxx putem verifica disponibilitatea unei noi versiuni de soft doar facand o interogare in acest sens cu masina conectata, prin tester, la serverul producatorului.

Prin urmare, daca aveti anumite nemultumiri de functionarea autovehicului dumneavoastra, va asteptam sa reventi cu o solicitare pentru a efectua o programare service in scopul verificarii/remedierii situatiei prezente.

 

Va multumesc

Raspunsul primit de la reprezentanta la intrebarea mea privind existenta unui update la soft motor 1.5 TSI 150 CP.

Cum nu am timp acum doar pentru a verifica la fata locului, am sa aman putin  vizita pentru perioada post concediu, tot planuiam sa fac un schimb intermediar de ulei, deja si intervalul 20.000 km, la care am facut primul schimb,  mi se pare mare, o sa schimb la 15.000 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La vizita facuta la reprezentanta ,cu ocazia unui schimb de ulei, nu s-a identificat ca fiind disponibila  o versiune de soft motor superioara fata de 9692, la care s-a facut aupdate in septembrie  2020.

 

Motorul merge excelent.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.
Aveti idee daca fixul de cangur pentru 1.5 TSI intra singur over the air sau trebuie sa ma duc la service?
Autoturismul este un B8 Facelift, Februarie 2020, inca mai patesc sa faca uneori.
Va multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, aveti idee in ce ban ma duce o actualizare de software motor?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este gratuita interventia daca este in garantie. Daca a iesit din garantie te costa 300lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare o mare măgărie să iei bani unui cetătean pentru a-i corecta ceea ce ai făcut greșit de la bun început. Oare vor fi oameni care să-i poarte prin judecăți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o magarie, dar suntem in Romania si nu ma mira nimic, necunoasterea se plateste scump aici.

Am fost la Serpico Craiova si nu mi-au zis nimic de firmwareul de motor, credeam ca imi intra automat prin wifi.
Inca mai patesc uneori sa ma bruscheze in viteza 1, urmeaza sa ma programez la Porsche Chiajna, o cunostinta mi-a zis ca i-au facut update si la senzorii de parcare pe un B8-Facelift 2020 Highline, eu am Advance.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum mai stati cu consumul de ulei? 

Eu am un replacement car Audi cu 1.5TSI si in 2.600 km i-am completat 700ml de ulei. Este consum real deoarece am verificat uleiul cand am luat-o si era plin iar acum mi-a dat avertizare in bord si abia se mai vede uleiul pe joja. Masina are ~23.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5 TSI pe Octavia 3FL, nu papa ulei, nu am completat niciodata. 27xxx km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, akon said:

Cum mai stati cu consumul de ulei? 

Eu am un replacement car Audi cu 1.5TSI si in 2.600 km i-am completat 700ml de ulei. Este consum real deoarece am verificat uleiul cand am luat-o si era plin iar acum mi-a dat avertizare in bord si abia se mai vede uleiul pe joja. Masina are ~23.000 km.

Si mie mi-a dat, cica ar fi 1L la 30 de mii de km, eu am avut noroc si am facut revizia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1l la 15-30k nu e mult, ma intereseaza sa nu aiba toate acelasi obicei ca si aceasta masina. E ciudat totusi sa moara segmentii inainte de prima revizie chiar daca banui ca au dat in ea toti ciobanii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul de ulei e ~0.5 litri/10.000 km.

 

Motorul are 36.500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a aparut warningul dupa 13.500 kilometrii.

Din pacate cei de la Serpico Craiova nu au putut sa imi dea mai multe detalii, au spus ca probabil s-a pus mai putin din fabrica, dar banuiam ca se pierde putin.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am verificat cand am luat masina, intr-adevar, din fabrica nu vine pana pe maximul jojei, cel putin in cazul meu asa a fost. Am completat la 11000km cu 0.5l, pana aproape de maxim, probabil consumul de ulei a fost undeva in jur de 0.3l/10.000km.

 

 

Modificat de vwmkv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q3 2019 ,primul schimb la 16.000 ,nu a cerut ulei ,nivelul spre minim

Urmatorul schimb dupa 14.000,nivelul la jumatate.

Ambele schimburi cu ravenol vse usvo 0w-20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

La carte scrie ca să facem rodajul și cei de la reprezentanta mi-au făcut precizarea asta, ca dacă țin cont de aceste aspecte nu va păpa ulei (nu depășesc 3000, accelerez progresiv, nu brusc pe pedala, iar pe autostrada nu depășesc viteza de 110km - e greu dar țin cont). 

Ati schimbat uleiul după 1.000 km?

As vrea, nu știu max la 1.500km, sa pun ravenol dar nu am văzut la reprezentanța pana acum ravenol. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ai schimba un ulei de fabrica la 1000 de km?

Daca nu vrei schimb la 30.000 km, macar asteapta pana la 10-15.000 km.

Primul schimb l-am facut la 20.000 km.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 'pilitura span' etc

Ma rog sunt la 3 mașina și asa zic mecanicii, nu cei din reprezentanța, ca e rodat pe banc și atât nu sarcina și alte condiții trafic. 

Modificat de dohc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!