Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

On 11/23/2019 at 7:44 PM, sorin.m said:

 

Off topic: pentru cine are in intentie achizitia unui t-roc, il sfatuiesc sa stea linistit, vehiculul are un comportament rutier mai putin reusit, zgomot semnificativ la rulare ce provine in special de la montantii A si de la anvelope, plastic tare peste tot in interior.

Nu vreau sa facem offtopic aici, am putea sa mutam discutia in topicul de achizitie T-Roc.

Cred ca are mare importanta cu ce il compari. Daca o faci cu Passat, atunci clar este sub la multe capitole. Daca in schimbi il compari cu masini asemanatoare de la concurenta (Arona, Captur, CHR sau cine mai este in aceeasi clasa) atunci poate ca merita sa discutam :) 

Spun asta pt ca in viitor si eu vreau sa achizitionez un astfel de crossover, T-Cross sau T-Roc si sunt interesat de acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce distributie are 1.5 tsi cu 150 cp ? lant sau curea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.5 tsi are filtru de particule?

Cutia dsg 7 de la 1.5 tsi ce tip de ambreiaje are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

Uscate pentru 2wd sau in baie de ulei pentru 4wd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, are filtru de particule dar nu trebuie sa te ingrijorezi ca la diesel. A mea are putin peste 10mii si nu a facut inca regenerare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, filtrul de particule de la motoarele pe benzina este mult mai simplu decat cel de la motoarele diesel. Bog49, eu zic sa nu iti faci probleme din cauza filtrului de particule, in caz ca mergi pe 1.5 TSI

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat b8,5 cu motor 1.5 tsi si dsg.

cam asta ar fi optiunea mea

sper sa fie ok

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, BeciAcustic said:

Da, are filtru de particule dar nu trebuie sa te ingrijorezi ca la diesel. A mea are putin peste 10mii si nu a facut inca regenerare. 

Si nici nu o sa si faca vreodata...

Gpf functioneaza pasiv, ca un al doilea catalizator...

Nu ar strica putin studiu pe subiect.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva passat b8 cu motorul 1.5 tsi si dsg?

As dorii cateva info despre cum se misca masina la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona "Masinea Mea" cred ca am vazut cateva modele prezentate.. arunca o privire pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Am găsit doar o masina. Buna si asta ....? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/30/2019 at 3:49 AM, tetea said:

La 1.5 vine cu DQ200.

Multumesc... Incerc sa iau una de pe stock, am tot avut discutii si speram sa nu fie dq200. Din ce inteleg cutia este limitata la 250nm si este cea mai problematica dintre ele, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu 1.5 pe octavia 3 vine doar cu DQ200, slabe sanse sa fie altceva. 

Nu iti face probleme, este ok, este noua, ai garantie... Sunt mai multi colegi pe forum care au cutia asta si nu au avut probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/30/2019 at 1:34 PM, cristi511 said:

Si nici nu o sa si faca vreodata...

Gpf functioneaza pasiv, ca un al doilea catalizator...

Nu ar strica putin studiu pe subiect.. 

Ciudat. In manualul pentru 1.0 tsi se precizeaza urmatoarele:

 

"Particulate filter. The particulate filter eliminates most of the soot from the exhaust gas system. Under normal driving conditions, the filter cleans itself. The particulate filter is cleaned automatically without need for indication by the warning lamp.

This may be noticed because the engine idle speed increases and an odour may be detected. If automatic filter purification cannot be carried out (because only short trips are taken, for example), soot will accumulate on the filter and the particulate filter warning lamp will  switch on.

Facilitate the automatic filter cleaning process by driving in the following manner: ● Drive for approximately 15 minutes at a minimum speed of 60 km/h (37 mph) in 4th or 5th gear.

Deci se poate umple. Regenerare isi face automat, cand se umple cere un anumit stil de condus! Unde sa studiem in afara de manual ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau asa, la 1.5TSI, dar sa nu facem offtopic despre filtre desi se refera strict la 1.5 TSI.

Screenshot_20200109-121305_WhatsApp.jpg

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am 03 FL 1.5 Tsi Dsg. 

Nu stiam ca am filtru de particule. Am spre 39000km in 1 an si 8 luni, si nu am avut nimic care sa ma faca sa ma gandesc la el. 

Ce mai face, e ca smuceste cand e frig si plec la drum, in general dimineața. Nu stiu daca e motorul, cutia, sau benzina... Dar isi revine repede si nu pare sa aiba vreo problema. 

In rest e super 1.5 tsi cu dsg. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aditu, citeste cateva pagini mai in urma despre smuciri. Mergi la reprezentanta pentru update de soft si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In iulie, la revizie am intrebat de ceva update-uri la Brady si au zis ca nu sunt. 

Nu ma stresez deocamdata. Face cand si cand iarna, si cand vad asa o dau in S si gata. Oricum, iarna cand e rece o tin in S ca sa se incalzeasca mai repde. 

 

Merci de sfat, nu vazusem discutiile anterioare legate de TPI. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma s-a dus ce ma interesa asa ca ma gandesc sa fac comanda sa iau un passat cu motorul asta. Ma gandesc si putin in perspectiva daca il iau cu dsg si vine cu dq200 nu o sa pot face ciptunning la el? Din ce am citit cutia este limitata la 250nm iar stock motorul fix atat are.

Nu ma intereseaza pentru liniute si alte aiureli, doar pentru depasiri din cand in cand (uneori cel depasit acceleseaza).

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de greu este passat-ul fata de octavia dar cand am facut test cu octavia 1.5 exact asta am simulat pe autostrada: 80kmh-> ... kmh si se misca foarte bine, acelasi lucru am mai facut si in situatii reale de cand am masina si nu am simtit ca lipseste ceva de sub capota. Pentru depasiri decente este ok, pentru liniute exista RS sau 2.0 TSI :)

 

Citeste si respecta prevederile regulamentului forumului!

Modificat de ForceTurbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut upgrade de soft in octombrie, la un Passat 1.5TSI cu cutie manuala fabricat in martie 2019. Dupa upgrade sunt foarte multumit. Nu mai smuceste iar trecerea de la viteza 1 la 2 este foarte lina. Parca raspunde mai prompt la accelerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee ce update a fost instalat? Din ce luna? Eu am update facut in august si ma gandesc ca poate a aparut unul mai nou, din luna octombrie. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!