Jump to content

Noul motor 1.5 TSI


Iulian M
 Share

Postare recomandată

mda...deci invers decat a fost la 1.2 TSI, unde dupa resoftare motorul primea mai putin ,,gaz''.

Pai e bine daca se da mai mult gaz la 1.5 TSI, cresc performantele motorului (cel putin la plecarea de pe loc).  Parerea mea e ca, dupa resoftare, motorul va fi mai vivace. ?, crescand si consumul puuutin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, BeciAcustic said:

Am inteles, vom vedea pe viitor. Momentan pot sa traiesc cu aceasta smucire.

Dealerul tău ce spune despre "smucituri" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

Inca nu am fost cu masina la ei, am 2000km, am zis sa mai acumulez ceva. Cum se face la skoda? Programare ceva online? Pana acum am avut doar frantuzesti(renault/dacia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

telefon, programare, prezentare simptome.

daca au informatie, ok, daca nu au vor fi sceptici si te vor acuza ca nu stii sa conduci. Ideal e sa se conecteze cu masina la server fabrica si asa vor afla daca e un soft nou sau nu. Nu neaparat mai bun.

Acum, mai mult gaz inseamna mai multa poluare. Acest motor, asa cum a fost el conceput, nu respecta normele wlpt. Ce s-a comandat, se inmatriculeaza. La comanda noua, mi au dat termen de asteptare minim 7 luni. 

De fapt, cred ca acum la skoda, ca motor pe benzina, doar 1.0 tsi se poate comanda. Il lauda consilierii acum de numa.Chiar unul din ei imi povestea ca ce imi trebuie 1,5 tsi, cand face suta cu doar 2-3 secunde mai devreme si e 2000 E in plus. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, in momentul de fata nu as cumpara nimic din ce imi place din familia VAG fiindca ba trebuie sa astepti cat pentru un Ferrari, ba jumatate dintre motorizarile mai normale nu se gasesc... Chiar ieri m-am uitat in ograda Skoda/Seat si cum scrie colegul de mai sus, erau modele care se gaseau cu o singura, maxim doua motorizari...Scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, BeciAcustic said:

Inca nu am fost cu masina la ei, am 2000km, am zis sa mai acumulez ceva. Cum se face la skoda? Programare ceva online? Pana acum am avut doar frantuzesti(renault/dacia)

Conform  conditiilor garantiei, trebuie sa te prezinti la ei chiar de la primele simptome. Poti sa suni la reprezentnata, le explici problema si te programezi la mecanica. Macar te inregistreaza in baza de date ca ai reclamat problema, si tot este ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

Asa o sa fac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skodamen de ce nu respecta wltp? Este 1.5 tsi cu gfp. Chiar au scos 1.4 din cauza wltp si l-au pus pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.5 TSI respecta normele wltp, atat cu cutie manuala cat si cu automata. Pe configuratorul Volkwswagen se poate comanda  atat in varianta de 150 CP cat si in cea de 130 CP, spre exemplu. Ba mai mult, pe Golf vad ca 1.5 TSI 130 CP are emisii mai mici decat 1.0 TSI 115 CP.?

Din cate am inteles, 2.0 TSI nu respecta normele wltp daca e pus cu cutie manuala, motiv ptr care se poate comanda doar cu cutie  automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confundati wlpt cu programul rabla, please.

GPF montat nu inseamna ca respecta NOILE norme wlpt, adica emisii si consumuri reale.

Da, se pot comanda, dar termenul de asteptare e minim 7 luni. Am fost sa comand, nu vorbesc discutii. Motivul celor 7 luni, e nerespectarea noilor norme wlpt, se fac teste, nu vor sa scoata ceva gen diesel gate, etc, etc, etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as completa sa nu confudam WLTP cu emisiile si consumul real. WLTP este doar un nou standard de testare a motorului care ar trebui sa fie mai aprope de realitate decat vechiul NEDC. Cosumul real si emisiile depind mult de utilizator si de modul cum e exploatata masina. Scopul NEDC/WLTP este menit sa permita o comparatie obiectiva intre diversele motorizari ale producatorilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz nu e vorba de rabla. Vorbeam strict de wltp.

De exemplu 1.5 tsi 4wd nici nu se incadreaza la rabla. Dar a fost testat wltp si din moment ce am primit motorizarea asta dupa septembrie e clar ca s-a incadrat.

Ce legatura are termenul de livrare? Daca motorul nu era omologat wltp nici nu iti luau comanda. 

A se vedea problema seat cu dieselul de 190cp care are si acum blocata productia pentru ca nu se incadreaza in norme. Dar vorbim de comenzi facute inainte de intrarea in viguare a wltp.

Din pacate termenul mare la benzinare e din cauza cererii mari.

Si mai ales 1.5 care este alegerea medie. Nici 1.0 care e pt oras si oameni linistiti, nici 2.0 care se adreseaza celor mai sportivi.

Legat de acele simptome la accelerare la rece cred ca le am si eu dar cutia le face abia sesizabile. Nu a fost foarte frig ca sa imi dau seama exact dar voi urmari in continuare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, adrian001 said:

Si eu as completa sa nu confudam WLTP cu emisiile si consumul real. 

Eu spun ce mi-au spus dealerii., Ca acum motoarele sunt testate in traficul obisnuit, conform cerintelor wlpt. Si un sofer normal atinge aceste standarde. Da, cel care va sta la 80 cu a treia conduce subturat, etc,  dezactivare start stop, etc, etc nu le va atinge.

Daca va veti uita la Opel, acum au doua consumuri. Cel dat de producator si cel testat in conditii "reale".

Iar 7 luni la 1,5 tsi la SKoda, se datoreaza wlpt, doi dealeri din orase diferite, firme diferite, mi-au spus asta. Mint ei, mint si eu. Alte studii nu am citit, chiar nu ma intereseaza. Pentru 1,0 tsi se sta 2-3 luni, nu mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mint dealerii sau nu au fost informati. Motoarele, pentru a putea fi comercializate pe piata UE,  trebuiau de mult omologate conform normelor wltp. 1.5 TSI a fost deja omologat, altfel nici macar  o masina cu motor 1.5 TSI nu ar fi fost comercializata pe teritoriul UE dupa 1 sept 2018. Se vand mii de masini cu motoare 1.5 TSI in UE in fiecare luna, semn ca au fost de mult omologate. 

Adevaratul motiv este ca se sta mult la coada la aceste motoare, din cauza cererii f mari pe piata vest europeana. Lumea renunta la diesel si trece pe benzina, iar 1.5 tsi e f cautat pe piata europeana. Intai sunt indestulati ei, apoi ai nostri, de aceea se sta mult la coada in Romania. Daca comandati un diesel, veti vedea ca vine in 2 luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit azi cu dealer-ul de unde am luat masina si mi-a spus ca ptr seria mea de sasiu nu exista nici un soft mai nou sau update de fabrica :(

Deci, mai avem de asteptat, cred ca in Romania fisierele nu se transmit prin Internet ci sunt puse pe un disc si trimise cu vaporul in jurul lumii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

In ce oras ai fost? A spus totusi ca o sa apara pe viitor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt afectat intrucat se pare ca preia cutia problemele si astfel nu resimt in mod direct problema. Dar daca as fi in locul vostru as face numai adrese scrise catre cei responsabili. Semnalarea in service va avea sau nu efect. Dar un mail la skoda,porsche vw seat romania cred ca e mai de efect.

Si cand vor veni 10-20 mailuri de genul asta poate va face si importatorul ceva.

 

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, BeciAcustic said:

In ce oras ai fost? A spus totusi ca o sa apara pe viitor?

In Bucuresti. Nu a stiut baiatul sa-mi spuna, s-a oferit sa ma cheme la o diagnoza dar am refuzat fiindca stiu ca nu exista alta solutie. Mai asteptam, o sa le zic iarasi cand ma duc la revizia de un an la toamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BeciAcustic

O sa fac si eu programare online pentru saptamana viitoare. Dupa aceasta constatare in service o sa dau si e-mail. Nu ma deranjeaza extraordinar dar totusi vreau rezolvare. Ms baieti. Va anunt ce am rezolvat(sau nu...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw e in stare sa scoata un motor perfect testat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este cunoscuta de Skoda Romania , vânzătorul meu îmi spunea ca mai mult Octavia ar fi afectată față de Karoq , ar fi livrat mai multe Karoq 1.5 anul ăsta și nu ar avea plângeri de la proprietari..

Pe un site din UK am citit că update-ul de soft ar fi doar pentru modelele Karoq din 2018 , din păcate nu mai găsesc linkul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A avut cineva regenerare la gpf pana acum? Eu am trecut de 3000km si nu am vazut/simtit nimic. 

Se poate vedea ca la dpf nivelul incarcarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa vezi/observi pt ca GPF/opf-ul functioneaza pasiv. 

Nu va bateti capul cu d-astea ca nu sunt din guma de mestecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Sop said:

A avut cineva regenerare la gpf pana acum? Eu am trecut de 3000km si nu am vazut/simtit nimic. 

Se poate vedea ca la dpf nivelul incarcarii?

Eu am 2500km si la fel, nu am vazut/simtit ca la diesel-ul de munca.

3 hours ago, cristi511 said:

Nu ai ce sa vezi/observi pt ca GPF/opf-ul functioneaza pasiv. 

Nu va bateti capul cu d-astea ca nu sunt din guma de mestecat.

Ce inseamna pasiv mai exact? Macar asa de curiozitate cum functioneaza acest filtru de particule pe benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!