Jump to content

Deschidere portbagaj Passat B6 berlina


alexw000w
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

 

Am o problema la Passat B6 berlina. Cand apas butonul de deschidere a portbagajului de pe cheie sau cel din masina, acesta se descuie si se ridica doar 1/4 din cursa, nu se ridica pana sus. Ce ar trebui sa fac ca sa il repar avand in vedere ca am cautat peste tot pe interenet si nu am gasit nicio indicatie?

Ce sistem foloseste Passatul la ridicarea portbagajului?

Cineva, vreo idee?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite colegu citește aici sa nu te obosești 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, alexw000w said:

Buna ziua!

 

Am o problema la Passat B6 berlina. Cand apas butonul de deschidere a portbagajului de pe cheie sau cel din masina, acesta se descuie si se ridica doar 1/4 din cursa, nu se ridica pana sus. Ce ar trebui sa fac ca sa il repar avand in vedere ca am cautat peste tot pe interenet si nu am gasit nicio indicatie?

Ce sistem foloseste Passatul la ridicarea portbagajului?

Cineva, vreo idee?

Multumesc!

Nu se ridica pana sus pentru ca sunt "obosite" amortizoarele. Le inlocuiesti si ai rezolvat pb. O sa "sara" pana sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod de amortizor sau eventual, daca ma poti indruma spre un site ceva de unde sa cumpar piesele?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună ziua, am o întrebare,haionul se închide deschide electric din buton și as vrea sa îl deschid cu mana.

Se poate dezactiva sau făcut ceva cu vcds-ul sa dezactivez motorașul de închidere deschidere haion?

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai deschidere electrica - se ridica / coboara la comanda - atunci nu-l poti face sa lucreze ca unul normal, cu telescoape simple - motorasele opun rezistenta.

Nu stiu daca am inteles bine, problema ta.

Daca sistemul este defect, atunci poti scoate motorasele si sa il faci sa lucreze normal - manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, am următoarea problema:

Portbagajul nu se mai deschide decât dacă țin apăsat lung pe butonul de la cheie, cel din mijloc pt portbagaj. Daca apăs scurt nu se descuie. Nu se descuie nici de la butonul de pe portiera, de lângă cel pentru deschiderea capacului de alimentare și nici de la cel de închidere centrala de pe ușă. 
Aveți idee care ar fi soluția problemei? 

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alinmanolache

Salut.Nu pot deschide portbagajul decat din telecomanda sau din masina.Cum pot face sa l deschid de la butonul exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat starea switch-ului din clapa, daca lucreaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Salut.Cum il verific,trebuie demontat ceva...?Uneori functioneaza,dar foarte rar

Modificat de Alinmanolache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.06.2017 at 22:06, MariusLF a scris:

Salut, am următoarea problema:

Portbagajul nu se mai deschide decât dacă țin apăsat lung pe butonul de la cheie, cel din mijloc pt portbagaj. Daca apăs scurt nu se descuie. Nu se descuie nici de la butonul de pe portiera, de lângă cel pentru deschiderea capacului de alimentare și nici de la cel de închidere centrala de pe ușă. 

Și al meu se deschide de la cheie doar prin apăsare lungă. Credeam că așa e normal. Celelalte moduri de deschidere funcționează normal (cred :P). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema pana la urma dupa ce am rasfoit bine topic-uri de genul aici pe forum. Aveam doua probleme: 

1- butonul de pe portiera era oxidat. Am dat fata de usa jos, am desfacut butonul si l-am curatat bine cu alcool, acum merge ca nou. Ciudat ca cel de la deschiderea capacului de motorina mergea ... 19141446_1422112224502996_1777757720_n.jpg.fff190a48a7d821ac1f0e88c72d14a77.jpg

Daca nu vrei sa te complici cu desfacutul butoanelor de portbagaj si curatarea lor poti sa il schimbi cu totul, dar asa e mai ieftin :D

2- Nu se mai deschidea nici de la emblema de pe portbagaj. Singurul mod in care putea deschide portbagajul era din cheie.

Acel plastic alb s-a uzat si nu mai apasa bine lamela de metal care apasa la randul ei switchul care da comanda de deschidere a portbagajului. Am indoit putin lamela de metal si acum functioneaza totul ok. 

 

20264868_1463450153702536_7242536330282679324_n.jpg.85f6583f9c0acc7a8882c006671935bd.jpg

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Super,deci trebuie sa dau tapiteria la oparte si sa scot mecanismul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e prinsa in niste suruburi, vreo 4 la numar parca si restul in cleme de metal. Emblema e prinsa in alte 3 suruburi. Cu atentie se desface usor

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache

Buna dimineata.Poti sa mi explici mai exact cum se desface,ca nu vad nici un surub si mi-e frica sa nu rup ceva daca trag unde intuiesc ca ar fi clemele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

am masina din semnatura breack

din telecomanda (butonul din mijloc ) sau de pe usa nu se deschide portbagajul

 

aveti idee de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare , am un passat b6 combi si tot asa , portbagajul nu se deschide automat de la cheie . Ar trebui sa se ridice pana sus atunci cand apas butonul de la cheie sau acel buton este doar pentru deblocarea portbagajului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici se discuta despre Sedan. 

La Variant, doar autorizeaza deschiderea - deci, daca e incuiata masina si apesi pe descuiere portbagaj din telecomanda, il poti deschide/ridica

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/7/2017 at 8:26 AM, F l o r i n said:

aici se discuta despre Sedan. 

La Variant, doar autorizeaza deschiderea - deci, daca e incuiata masina si apesi pe descuiere portbagaj din telecomanda, il poti deschide/ridica

axact asta am spus. ca nu se deschide/autorizeaza.

ps. am zis sa nu deschid topic nou pentru o problema asemanatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

autorizeaza nu inseamna se deschide (ridica)- autorizeaza inseamna ca el ramane inchis, iar tu apasand clapa in deschizi - sigur, ridicandu-l cu mana. 

Nu este asa la tine ? adica, dupa ce se tine apasat cateva secunde apasat pe butonul de pe telecomanda, masina conforma vizual executarea functiei, dar tu nu poti ridica hayonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinmanolache
On 8/9/2017 at 8:21 AM, F l o r i n said:

autorizeaza nu inseamna se deschide (ridica)- autorizeaza inseamna ca el ramane inchis, iar tu apasand clapa in deschizi - sigur, ridicandu-l cu mana. 

Nu este asa la tine ? adica, dupa ce se tine apasat cateva secunde apasat pe butonul de pe telecomanda, masina conforma vizual executarea functiei, dar tu nu poti ridica hayonul ?

Asa se intampla la mine.Apas lung butonul din mijloc de pe telecomanda.Ori cel din masina,insa nu se ridica decat cativa milimetrii.Mai mult ca sigur sunt telescoapele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telescoape obosite. Se schimba destul de usor si ieftin ca pret-pana in 200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!