Jump to content

Probleme inchidere centralizata


iam8av
 Share

Postare recomandată

Salutatare,

Detin o Skoda Octavia 2 si am o problema cu inchiderea la usa dreapta spate.Geamul functioneaza fara probleme.

Am pus tester-ul si nu am nici o eroare.Daca folosesc telecomanda nu mi se inchide usa.Se intampla sa se inchida dupa multe insistente inchis/deschis.

In cazul in care folosesc butonul din masina se inchide fara probleme.

Acum , ca sa inchid masina apas mai intai butonul lock din interior, ma dau jos si inchid din telecomanda.

Problema o am de aproximativ 1 luna.S-a rezolvat ptr o perioada de 2 saptamani, dupa ce am dat cu degripant prin orificiul de deasupra broastei.Acum a reaparut.

Daca din butonul din interior functioneaza => nu e problema mecanica.Am dreptate?

Sugestii? Unde ar putea fi problema?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema poate sa fie de la switch-ul care vede usa deschisa sau inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

switch-ul de pe usa din spate ? sau usa soferului(aici parca am inteles ca este modulul care primeste semnal de la toate usile?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/21/2016 at 9:35 AM, iam8av said:

Salutatare,

Detin o Skoda Octavia 2 si am o problema cu inchiderea la usa dreapta spate.Geamul functioneaza fara probleme.

Am pus tester-ul si nu am nici o eroare.Daca folosesc telecomanda nu mi se inchide usa.Se intampla sa se inchida dupa multe insistente inchis/deschis.

In cazul in care folosesc butonul din masina se inchide fara probleme.

Acum , ca sa inchid masina apas mai intai butonul lock din interior, ma dau jos si inchid din telecomanda.

Problema o am de aproximativ 1 luna.S-a rezolvat ptr o perioada de 2 saptamani, dupa ce am dat cu degripant prin orificiul de deasupra broastei.Acum a reaparut.

Daca din butonul din interior functioneaza => nu e problema mecanica.Am dreptate?

Sugestii? Unde ar putea fi problema?

Multumesc

Problema este de la unul din motorasele din broasca usii respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/21/2016 at 9:35 AM, iam8av said:

Salutatare,

Detin o Skoda Octavia 2 si am o problema cu inchiderea la usa dreapta spate.Geamul functioneaza fara probleme.

Am pus tester-ul si nu am nici o eroare.Daca folosesc telecomanda nu mi se inchide usa.Se intampla sa se inchida dupa multe insistente inchis/deschis.

In cazul in care folosesc butonul din masina se inchide fara probleme.

Acum , ca sa inchid masina apas mai intai butonul lock din interior, ma dau jos si inchid din telecomanda.

Problema o am de aproximativ 1 luna.S-a rezolvat ptr o perioada de 2 saptamani, dupa ce am dat cu degripant prin orificiul de deasupra broastei.Acum a reaparut.

Daca din butonul din interior functioneaza => nu e problema mecanica.Am dreptate?

Sugestii? Unde ar putea fi problema?

Multumesc

da jos yala de pe masina, desfa-o si scoate motorasele - curata colectoarele acestora, dupa care o sa functioneze ok.

cand ai dat tu cu degripant - a fost o intamplare ca a functionat ok o perioada.

daca tot o desfaci, sa ii schimbi si switch-ul.

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg o chestie.Explicati-mi va rog de ce merge bine cand inchid/deschid cu butonul din interior.Cand folosesc telecomanda nu vrea...

Nu e acelasi motoras care functioneaza indiferent de butonul apasat ?

Switch-ul se poate gasi la reprezentanta si se poate cumpara numai el ?  Sau la dezmembrari si cam cat ar costa ?

Multumesc de raspunsuri, am sa incerc sa imi fac timp sa umblu la broasca dar e cam greu cu niturile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAnd inchizi din interior lucreaza motorasul de LOCK, dintelecomanda lucreaza si lock si SAFE.

 

Despre switchuri s-a rasdiscutat doar trebuie un SEARCH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit ceva pe net la un magazin de componente electronice:producator SAIA-BURGESS , cod - V4NCT7.

Se pare ca nu tre sa ajung la reprezentanta.Am sa caut pe la magazinele din oras.

Multumesc de raspuns.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, acesta este switch-ul.... dar nu el este problema, la masina ta - ti-am scris mai sus ce ai de facut.

daca tot o desfaci, sa cureti colectoarele la motorase, am recomandat sa schimbi si switch-ul.

la reprezentanta gasesti doar yala completa, in jurul la 650-700 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Aceeasi problema , aceeasi usa, numai ca nici din interior nu se poate inchide... totusi, se manifesta numai cand este f cald sau sta in soare... altfel functioneaza ok ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata colector motoras, verifica lipituri placa electrica, verifica mufa de pe stalp

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!