Jump to content

Alex 2009
 Share

Postare recomandată

Salut,

caz concret: masina noua, in garantie, vreau sa fac reviziile la reprezentanta, insa cu materialele mele, 100% originale bineinteles.

Pot exista probleme pe viitor in caz ca trebuie inlocuit ceva pe garantie? Stiu ca se consemneaza faptul ca lucrarea se efectueaza cu materialele clientului, se poate specifica tot acolo ca materialele aduse sunt 100% conforme cu specificatiile producatorului?

Ce alte service-uri autorizate de producator mai sunt in Bucuresti in afara de PBN, Avia si Brady?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti raspund tot eu :))

1. Nu toti dealerii accepta materialele clientului la revizii si sincer nici nu cred ca sunt obligati sa o faca. Cei care o fac, fac mentiunea ca sunt materialele tale tocmai din pricina faptului ca daca se intimpla un incident la motor din cauza uleiului de exemplu (si asta se poate expertiza simplu), nu doresc ca ei sa aiba vreo raspundere. 

2. Niciun service nu are obligatia sa verifice calitatea intrinseca a materialelor aduse de tine sau daca sunt originale sau nu. Ei pot vedea cel mult ce scrie pe ambalaj. Daca ai o problema cu calitatea lor, te descurci direct cu magazinul care ti le-a vindut. Pur si simplu este o raspundere partajata.

3. Toti dealerii stiu cele de mai sus si de aceea profita de clienti si vind consumabilele la pret dublu. Este de fapt o prima de risc: fiind consumabilele lor, ei isi asuma si riscurile cauzate de calitatea acestora.

4. Desigur toate cele de mai sus sunt neglijabile daca ai o sursa sigura de consumabile omologate. Trebuie insa sa te inarmezi cu curaj si rabdare daca ai un defect. Mai mult ca sigur ca daca dauna e mare, vor profita de mentiunea de pe factura.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

   Stie cineva, poti sa te prezinti la revizii sau schimbul de ulei cu o usoara intarziere? Scrie undeva ca legal poti depasi cu x Km sau cu y zile termenul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand aveam Scirocco, stiu ca era mentionat "Nu mai mult de 500 de km" , de timp nu mai stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depasit la fosta Octavia prima revizie numarul de 30.000 km.

Concret: da un telefon/un mail, fa o vizita dealer-ului si afla concret, mult mai informativ si concret decat pe forum (numa zic). Eu unul atunci asa facusem, si mi-a confirmat ca e ok - cred ca depasisem cu 2/300km doar, ce e drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Gabriel

Salutare!

Doresc sa instalez un subwoofer pasiv pe masina, aveti idee daca instalarea lui intr-un service autorizat (gen: "Be-loud") duce la pierderea garantiei pe partea electrica?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexandru Gabriel

Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti acest aspect in scris cu reprezentanta.

Zic in scris pentru ca in cazul in care obtii acord in acest sens, sa nu se razgandeasca mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare.

Am cumparat un VW Tiguan 2019 din Germania. Dupa ce am inregistrat-o in Romania si m-am dus cu ea in reprezentanta PBN, mi-au mentionat ca masina are garantie 4 ani local (in Germania) dar in Romania ma pot folosi doar de garantia internationala de 2 ani.
Exista un mod prin care pot sa folosesc garantia masinii de 4 ani in Romania?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!