Jump to content

Alex 2009
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

Pentru masina din semnatura pentru care am garantie extinsa de 4 ani, mi s-a tocit volanul dupa 3 ani. 

Am fost la Avia m

Motors, unde am avut facute toate reviziile la timp in ultimii 4 ani, am reclamat schimbarea lui, s-au facut poze si trimis la producator ( cel putin asa am fost anuntat) in Martie.

Am primit urmatorul raspuns:

" Autovehiculul cu datele de identificare mai sus mentionate a fost prezentat in data de 02.03.2016 in unitatea noastra service cu reclamatia: “S-A TOCIT PIELEA DE PE VOLAN”.
           In urma verificarilor efectuate s-a constatat ca volanul are urme de uzura intensa pe unele portiuni.
           Acest lucru nu constituie un defect de fabricatie motiv pentru care volanul nu poate fi inlocuit in conditii de garantie."

Masina are 50k km, cumparata de noua.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Daca am postat gresit, rog moderatorii sa mute mesajul si sa inchida topicul.

Va multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa se toceasca volanul la nici 4 ani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, mi se pare foarte normal! Depinde si de utilizare si de palmele soferului. Transpiratia, soarele imbatranesc. Plus conteaza daca a fost intretinut volanul. Sunt multe variabile si in definitiv volanul e cel mai folosit.

Oricum strict ca opinie proprie, garantia pt tocire volan la o masina de 50k km e o gluma. Da vreun producator asemenea garantie? 

Garantia extinsa se refera la anumite piese.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ce zici. Caz concert, socrul meu cu loganul de servici produs in 2012 1.5 dci luat de nou. Garantie 100.000km. pe la  98 000km a facut o revizie si a reclamat ca e foarte uzat volanul,  face cam 70 000km/an in Romania pe 3 judete in principal: Maramures/Bistrita si Satu Mare, au strambat initial din nas dar i-au schimbat volanul. Masina e folosita si in weekend ca masina personala. I-au schimbat volanul cu unul nou. Deci te rog, fara scuze fata de Vw de aceasta data. 

 

Volanul este facuta sa reziste sub conditii de stres, nu scrie in manual ca nu ai voie cu inele, sau ca trebuie sa porti manusi daca iti transpira mainile. Si in plus de ce va mirati ca apare uzura la un volan intr-o perioada asa de scurta?:

 

1. lucrurile se fac tot mai ieftin, din materiale tot mai ieftine, care nu rezista precum cele vechi (si nu e singura firma care face asta, vezi volanul de mercedes din seriile 2004-2008, la 80 000km arata oribil, se decojeste pielea si se rupe).

2. nu aveti de unde sa stiti cum au fost condusi acesti 80 000km, una e sa conduci doar dn-uri si alta e sa freci masina in oras de luni pana vineri.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

personal si eu consider ca e normal si nu e caz de garantie. Chiar exista persoane cu transpiraie acida, caz concret un coleg care la 50.000 km si 3 ani a schimbat 2 volane de plastic si unul de piele...  pe banii lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

La masina din profil vopseaua a inceput sa se umfle in 2 locuri si sa apara urme de rugina:

  • la aripa dreapta spate - unde a fost vopsita in 2012 pe CASCO in reprezentanta Skoda din Cluj
  • la o imbinare de la portbagaj, unde masina nu a fost vopsita niciodata

Masina mea a fost produsa in decembrie 2004 si a avut prima inmatriculare in mai 2005. Eu stiu ca producatorul ofera o garantie anticoroziune de 12 ani pentru Skoda Octavia 2.  Recent am fost in reprezentanta Skoda din Cluj sa vad daca as putea apela la aceasta garantie si am obtinut umatorul raspuns:

  • la aripa dreapta spate, unde a fost revopsita, s-a pierdut garantia anticoroziune pe acel element, chiar daca revopsirea a fost facuta intr-o reprezentanta oficiala Skoda, iar garantia oferita de ei este de 3 luni pe manopera.

          Asa ceva mi se pare de necrezut. I-am intrebat ce se intampla in cazul in care cumperi o masina noua, pleci cu ea din showroom si o lovesti si o revopsesti in service-ul lor. Mi-au spus ca acelasi lucru se intampla, orice element revopsit isi pierde garantia anticoroziune

  • la imbinarea de la portbagaj, unde masina nu a fost revopsita deloc, s-ar putea aplica garantia anticoroziune, dar din cauza ca nu am facut toate reviziile in reprezentanta, din nou nu pot apela la garantia producatorului. Ce legatura ar avea reviziile periodice cu garantia la tabla si vopsea, nu am inteles !

      Masina a fost cumparata din Germania in 2012 de mine personal. In Germania a avut toate reviziile facute in reprezentanta. In Romania am facut reviziile in alte service-uri, dar service-uri autorizate RAR, cu factura si tot.


Ce parere aveti de raspunsul reprezentantei ? Au dreptate cu ceea ce au zis ? Are rost sa incerc sa trimit un email la Porsche Romania ? Am vreo sansa sa obtin o revopsire pe garantie a elementelor care prezinta rugina ?

Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, aceasi problema o am si eu la un Golf V luat in 2006 din Romania, nu am facut decat in primii doi ani reviziile la ei apoi am facut la alte firme si mi -au refuzat garantia de 12 ani pe tabla din acest motiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@telebog cum vrei sa procedezi mai departe ? In certificatul de garantie al masinii tale este specificata conditia aceasta de a face reviziile la reprezentanta pentru a beneficia de garantia anticoroziune ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,

As dori sa stiu ce piese fac obiectul garantiei Skoda (ma refer la garantia extinsa).

Unde pot gasi aceasta informatie?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

Sursa: incont.ro

In cazul Skoda, garantia functioneaza astfel: 2 ani garantie pentru toate masinile Skoda noi, 2 ani garantie pentru piese de schimb si accesorii originale Skoda, 3 ani garantie pentru defectele de vopsire pentru orice model Skoda, 10 ani garantie pentru coroziunea de la interior la exterior a caroseriei pentru modelele Skoda Fabia , Skoda Octavia Tour si Skoda Superb si 12 ani garantie pentru coroziunea de la interior la exterior a caroseriei pentru modelele Skoda Fabia , Skoda Octavia , Skoda Octavia , Skoda Roomster  si Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul meu, daca s-a defectat un DRL, nu mai am nicio garantie (masina are 3+ani).

Aveti idee cum se schimba DRL-ul de la un far bi-xenon ?  (scuze pt offtopic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba exista garantie. E vorba de garantia extinsa de 4 ani pe care o are si Skoda si in mod normal DRL-ul care nu e consumabil s-ar putea schimba. Insa depinde de importator daca aproba, dar merita incercat.

Postarea de mai sus este incorecta referitor la doar 2 ani garantie, nu mai e cazul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The_Ego  mersi pentru feedback.

din ce am inteles, si la DRL exista un fel de unitate centrala (Calculator) separata de cea pentru bixenon.

exista posibilitatea sa se defecteze unitatea respectiva, sau banda de LED-uri ,,, sau ambele...din ce inteleg eu.

 

Ai / aveti idee un pret estimativ?  (in cazul in care nu vor sa imi acepte garantia ...).

Unde pot gasi, in scris, ce presupune garantia la Skoda? si ce e consumabil si ce nu e ..

 

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal la cumpararea masinii se da Certificatul de garantie unde se precizeaza 2+2. Important e de mers la dealer si de discutat la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In anul 4 de garantie am schimbat pe garantie un bec xenon care devenise mov. Deci cel mai bine trebuie intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce dealer? 

Inteleg ca DRL -ul nu intra la consumabile. Ar fi bine sa functioneze garantia si in cazul meu.

Oricum durata de viata a LED-uirlor alea ar trebui sa fie muuult mai mare fata de cat de putin le am folosit eu ...

 

Legat de mers la dealer, o sa merg, dar as vrea sa stiu nitel despre ce e vorba intai. 

As vrea sa stiu de la inceput daca se poate sau nu pe garantie (inainte sa merg la ei).

 

Mersi,

O sa va zic cum a decurs treaba.

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la PBV. Nu stiu ce sa zic despre alti dealeri pentru ca am mers exclusiv la ei de cand am masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De regula nu se strica nimic important in garantie. 99% as zice eu.

Sunt foarte putini cei care face 20K sau 30K km pe an, in garantie. De ce? Simplu, nu avem unde, nu avem autostrazi.

PBV nu e simplu dealer, este IMPORTATORUL./ Nu comentez mai mult.

Insa cand iese masina din garantie....se schimba totul. Costurile retelei VW devin mari pentru oamenii de rand; atunci apeleaza la "mecanici"...si gata cu VW, devine un pseudo VW..

On 5/9/2017 at 5:36 PM, Amyd said:

in cazul meu, daca s-a defectat un DRL, nu mai am nicio garantie (masina are 3+ani).

Aveti idee cum se schimba DRL-ul de la un far bi-xenon ?  (scuze pt offtopic)

Garantia o da Vanzatorul.

De regula 2 ani garantie de la VW si inca 2 (deci 4 total) de la DEALER, nu VW. Deci daca ai luat masina de la dealer VW din Ro este simplu

Altfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Masina e luata de la dealer din Bucuresti .

Tot acelasi dealer mi a schimbat intregul far, pe garantie.

Din pacate farurile au ramas de-reglate dupa aceasta interventie, si trebuie sa merg din nou la ei pentru leveling.

 

M am uitat prin manual, fugitiv, si nu am vazut cum as putea regla / modifica eu leveling-ul.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă mă ajutați și pe mine cu experiența voastră. Am achiziționat un audi a4 de la dealer din germania cu garanția extinsă, respectiv 5 ani sau 100.000 de km. mașina avea 1 an la achiziție. Vreau să-mi spuneți dacă garanția este recunoscută în România? În contul Myaudi apare că mașina are garanție extinsă

Am dat email la midocar (unde am făcut revizia de 30.000 de km) dar nu am primit niciun răspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este recunoscuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca ma prezint la revizie cu materialele mele se anuleaza garantia? Ma pot refuza? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se scrie pe fisa de lucru "S-a lucrat cu materiale aduse de client" . Din pacate nu am stiut niciodata in ce fel afecteaza aceasta insemnare garantia masinii in caz de ceva problema legat de motor. Cel putin mie la fosta masina ( Octavia 2 FL 1.4 TSI) asa s-a facut. La actuala inca m-am dus pe mana lor dar este furt curat, ce fac cu preturile lor umflate fara pic de rusine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa pastrezi factura la piese pentru orice eventualitate. Eu cred ca nu vor fi probleme daca dovedesti ca s-au folosit piese/consumabile recomandate de producator. Service-urile intind coarda la maxim cu toate ca, din cate stiu, sunt obligate sa te primeasca cu piesele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca pica ceva și trebuie schimbat pe garanție, se pot lega de faptul ca am venit cu consumabilele mele? 

Ar trebui sa ii pun sa scrie și faptul ca am venit numai cu chestii originale și recomandate de producător? Gen sa fie scris și semnat de ei? 

 

 

Le:

Există și alte service uri autorizate skoda în București în afara de Avia, Porsche și Brady? 

Modificat de dod0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!