Jump to content

Codari VCDS Skoda Rapid


dionescux
 Share

Postare recomandată

robert.alexandru

Au facut economie de butoane la varianta diesel sau de ce ?

Cornering-ul a fost mai mult un moft sa vad daca merge sau nu, l-am dezactivat dupa ...

Ma enerveaza ca la varianta 2013 nu prea poti sa ii faci mare lucru. :(

Modificat de robert.alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. A activat cineva hill hold-ul la un MY16? Imi poate trimite un PM cu codarea pls?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am activat pe a mea dar sincer iti spun ca nu mai tin minte ce am codat.

Incearca codarea asta. Este de pe Fabia dar sunt masini aproape identice dpdv al electronicii deci sunt foarte mari sanse sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

  Se pot activa oare comenzile vocale? Pe volan am butonul dar daca-l apas, pe bord apare ca nu este disponibila functia. Multimedia este Swing Mib2 de 5" pusa pe limba engleza, telefonul cuplat prin bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Intampin o problema si nu reusesc sa ii dau de cap. Am instalat un RCD 330 Plus AM si o camera pentru marsarier. Partea cea mai ciudata este ca aceasta camera functioneaza doar daca e blocata manual broasca de la hayon(si cu hayonul deschis), altfel da mesaj ca ''Rearview system is not available right now''. Nu stiu daca are legatura cu partea de codare, insa poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema.

Masina e o Skoda Rapid din 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este de la codare, nu ai mai multe variante, decat sa bifezi aceasta optiune.

nu cumva sa ai o problema cu switch-urile de la portbagaj sau cablaj - verifica starea acestora cu VCDS-ul, cand ai portbagajul inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Știți dacă există vreo setare pentru a dezactiva DRL atunci când este ridicată frâna de mână? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

41 minutes ago, razvan.ac said:

Pentru Octavia 3 pre-FL:

STG 09 Zentralelektrik
Zugriffscode 31347
Tagfahrlicht - Dauerfahrlicht bei Handbremse abschalten
Wert auf aktiv setzen

O3 FL:
STG 09 Zentralelektrik
Zugriffscode 31347
Außenlicht_Front
Tagfahrlicht - Dauerfahrlicht bei Handbremse abschalten
Wert auf aktiv setzen

A mers! Mulțumesc mult! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am incercat sa activez staging pe rapid 1.2 tsi 2016 dar nu merge. Am incercat aici: 

17 Instruments -

10. Adaptation  -

scroll in lista  - Staging -

mesaj -  "Error channel not available " si evident nu  pot modifica din OFF in ON.

Apoi astea: 

17 Instruments -

10. Adaptation  -

scroll in lista  - indicator_ celebration - not active

New value  -  active.

Nu le am. Indicator celebrării nu e nici unde. Ceva idei?

 

Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca nu suporta. Trebuie citit eeprom si vazut daca se poate modifica din eeprom 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

staging / instrument indicator_ celebration 

 

vcds / 17 instruments / long coding / se bifeaza Byte1 bit 0 exit / do it .... 

 

La  Rapidul meu  la byte0 bit 1 scrie senzor placute frana instalat dar dupa activare merege staging-u

Modificat de wildserb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la Rapid si fratele Toledo, exista ceva probleme la descrierea de la long conding,  bytes...etc. Am gasit si eu cateva incurcate rau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna ziua,

a reusit cineva sa instaleze camera mers innapoi pe MIB2 MEN2 ( mib2 entry)?

Am legat camera, am editat in 5F/ long coding/ byte19 bit 4 pe activ dar nu poeneste.

Poate cineva sa fac prn scrn la fiecare byte cu ce este bifat? la mine nu imi scrie nimic la nici un byte.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.. Camera lowline nu accepta (cel putin la mine pe MIB2 entry / GP) nici la mine nu a vrut. Am incercat inclusiv cu interfata vas si soft original.. Se pare ca aceste unitati accepta doar camere highline sau or mai fi si alte setari adiacente ca sa functioneze.

Daca gasesti rezolvare da de stire, eu avand deja camera montata si testata ca e functionala cu alta unitate (RCD 330).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Miei imi apare si o eroare, la scanarea cu vcds, dupa ce activez byte19 bit4.

@ili2k2 ai cumva fisierele .lbl si .clb de la el?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.. nu..

daca ai vcds de china, descarca de la rosstech ultima versiune de vcds, si extrage prin dezarhivare doar fisierele .lbl si clb. Apoi ti-l va citi corect.

Si imi imi aparea codat incorect pe vcds, iar pe ODIS imi arata ca nu suporta codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara discutii despre interfate china pe forum. Vorbiti in privat daca e ceva va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!