Jump to content

Retrofit Golf 7: Tempomat / ACC / Front Assist


codz
 Share

Postare recomandată

Ce erori ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 2/6/2019 at 7:20 PM, Jorjel said:

Ok. Dar volanul vine plug&play si trebuie doar activarea sau mai e necesar de tras fire ceva?

Cica nu merge asa. Cei de la VW iti activeaza doar daca cumperi de la ei. I-am intrebat ca daca aduc volanul care trebuie (3-400 lei pe OLX) fac doar montaj/activare si au zis pas, asta in Cluj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hristos a Inviat!

Asa este @adicuu. Saptamana asta am trecut si eu pe la reprezentanta si am intrebat si am primit acelasi raspuns. Programare si diagnoza pentru a vedea daca spira si calculatorul de coloana sunt compatibile. Daca nu, comanda de la ei spira, calculator si volan apoi remove component protection si activare ... ceva de genul.

Au zis ca nu pot scoate CP de pe masina decat in baza unei comenzi de piesa oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am întâmpinat ceva probleme cu retrofitul ACC-ului intrucat dupa conectarea celor doua radare in CAN si codarea sa, nu puteam sa comunic cu aceste module. Toata aceasta dificultate s-a lasat cu dat bara jos, măsurat continuitate si verificare sistem electric, ii Multumesc pe aceasta cale lui @F l o r i n pe tru tot ajutorul acordat.

Din nefericire problema nu era una de natura electrica ci electronica, cele doua radare comunica pe noul protocol FlexRay, iar unitatea mea CAN, 7P0 907 530 M, schimbată atunci cand am facut retrofit la RNS850 nu suporta acest protocol asa ca am nevoie de 7P0 907 530 N sau R.

Am avut noroc si am gasit pe eBay modelul 7P0 907 530 N, acesta trebuind sa imi ajungă in câteva zile, voi face SVM si va voi tine la curent.

Ca si ironie, am gasit si la un parc de dezmembrari aceasta piesa, vânzătorul curind 1000ron având in vedere ca prețul de nou este 1030Ron, eu am dat pe produsul achiziționat de pe eBay 70eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am primit Unitatea CAN, urmeaza sa o montez si o sa vin cu noutăți.

 

FD0BFA94-2779-46AB-9834-E7EFB6300F93.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cateva Update-uri:

  • Am instalat unitatea CAN si i-am facut SVM
    • O data cu nouta initate J850 este vizibil in CAN
    • Din nefericire nu pot sa vad J428
  • Am codat J850 dupa specificatiile dotarilor masinii mele intrucat eu nu am camra in parbriz prin urmare nici image processing unit.
  • Am codat unitatea de ABS

Things to do:

  • Schimbat Instrument Cluster cu versiunea ce se termina in S si reglat KM, noul IC are 60.000KM iar masina mea are 70.000KM, pe lanaga asta trebuie facut SVM
  • Schimbat spira volan, intrucat spira mea nu suport codare pentru ACC si nici volan incalzit, dar cel din urma este pentru alt topic.
  • Schimbat manete.
  • Verificat cablaj ACC sa vedem de ce J428 nu se vede in can.

Dupa ce reusesc sa fac toate aceste puncte trebuie doar sa ma mai duc la dealer sa imi regleze radarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acest retrofit chiar imi da batai de cap!

Am rezolvat toate problemele care mai rămăseseră cu excepția J428 pe care nu il pot vedea in CAN. Am verificat firile si totul  pare in ordine. Am si incercat cu alt radar iar comportamentul a fost identic. Ma gandesc sa nu fie o codare pentru extended-CAN dar nu pot sa imi dau seama.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:
Multumita lui @F l o r i n am descoperit ca, cablajul cumparat de la [k-electronic](https://www.k-electronic-shop.de/VOLKSWAGEN/VW-Touareg/VW-Touareg-II-7P/VW-Touareg-7P-ACC---adaptive-cruise-control-Kabelsatz.html) era prost, erau niste pini schimbati intre ei. Acum totul merge asa cum trebuie au disparut erorile ciudate de pe modulul 13 si 8B, s-a facut CP pe 8B si singurul lucru pe care trebuie sa mai fac este ma duc la dealer pentru calibrare radare.

Asa ca pe aceasta cale ii multumesc lui @F l o r i n un om de nota 10!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Unde credeti ca e cea mai ieftina varianta, in București sau imprejurimi, sa fac calibrarea unui ACC pe un golf VII? Si cam cat ar costa? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Vlad25, prețul este în jur de 1000 lei, aceste prețuri le-am obținut de la Porsche pipera și avia motors, cei de la Brady Trade mi-au dat o cotație mai ieftina dar doar pentru o etapă din calibrare.

Tu ai nevoie de o calibrare completă având în vedere că ai înlocuit senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma a montat cineva in mod concret ACC cu succes pe Golf 7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am si eu prb cu ACC, daca ma puteti ajuta cu un sfat va sunt recunoscator

De cand am luat masina ACC nu a functionat dar statea aprins in bord cu portocaliu si nu aveam prb pana intr o zi knd sa stins din bord si acum imi da mai multe erori(perne/cutie/camere/start stop) din knd in knd isi mai revine cateva zile dupa care iar dispare si apar acele erori, cei de la service au zis ca ACC din partea stanga este stricat si din cauza aia imi apar celelalte erori.

Am gasit sa cumpar altul cu acelasi cod dar cei de la reprezentanta mi au zis ca nu il poate coda ca are nu stiu ce protectie...

Stie cineva daca se poate coda alt ACC de la alta masina sau ce cauze  ar mai putea fi? 
Multumesc

Modificat de WizZard1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, WizZard1 said:

Salut

Am si eu prb cu ACC, daca ma puteti ajuta cu un sfat va sunt recunoscator

De cand am luat masina ACC nu a functionat dar statea aprins in bord cu portocaliu si nu aveam prb pana intr o zi knd sa stins din bord si acum imi da mai multe erori(perne/cutie/camere/start stop) din knd in knd isi mai revine cateva zile dupa care iar dispare si apar acele erori, cei de la service au zis ca ACC din partea stanga este stricat si din cauza aia imi apar celelalte erori.

Am gasit sa cumpar altul cu acelasi cod dar cei de la reprezentanta mi au zis ca nu il poate coda ca are nu stiu ce protectie...

Stie cineva daca se poate coda alt ACC de la alta masina sau ce cauze  ar mai putea fi? 
Multumesc

Se pot coda. Trebuie întâi scos CP ul.. Component protection, după care se face codarea, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna!am si eu un golf VII 2013 si are acc,ma rog avea mai bine zis.I am lovit bara s a spart dispozitivul etc.I am cumparat altul second.Unde mi am prins urechile.La mufa dispozitivului trebuie sa leg cele 4 fire de diferite culori si habar nu am care unde.Nu gasesc nici o diagrama....nimic.culorile celor patru fire sunt negru imbinat cu verde,maro,portocaliu maro,portocaliu cu mov.Daca ati intalnit si puteti va rag sa ma ajutati si pe mine.Poate scap de reprezentata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti scapa deoarece necesita calibrare.

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună seara, se poate activa line assist la golf 7? Ce cameră trebuie să ai ca sa meargă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate activa. Camera... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o camera pe parbriz, dar cum aflu daca este compatibilă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e camera de faza lunga automata, nu știu \ nu cred ca se poate folosi pentru Lane Assist.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu merge cu acesta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am testat ACC-ul in oras. Franeaza singura tot insa nu pleaca de pe loc singura. Asa e el sau nu fac eu ceva? Masina e cu DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!